املاک دلتا املاک دلتا .

املاک دلتا

از معامله قولنامه ای بیشتر بدانیم

معامله قولنامه ای یکی از قراردادهایی می‌باشد که طرفین آن را تنظیم می‌کنند برای انجام تعهدی که دارند، قولنامه در دادگاه اعتبار دارد و مفاد آن را باید اجرا کنید.

اگر به درستی از ویژگی های معامله قولنامه ای آگاه نیستید، مقاله امروز «مجله ملکی دلتا» را تا پایان مطالعه کنید.

آن چیزی را که بیشتر افراد در زبان حقیقی خود مبایعه نامه می‌گویند دقیقا همان چیزی است که در عرف آن را به نام معامله قولنامه‌ای می شناسند. به همین دلیل است که دو لفظ قولنامه و مبایعه‌نامه با یکدیگر تفاوت هایی دارند.

در معامله قولنامه‌ای طرفین تعهداتی برای انجام دادن برعهده دارند، که باید به مفاد آن عمل کنند. به موجب معامله قولنامه ای اگر یکی از طرفین از اجرای تعهد خود خودداری کند دادگاه او را احضار می‌کند تا دلیل خودداری خود را بیان کند.

بدین ترتیب اگر فروشنده آن ملکی که معامله قولنامه ای را انجام داده است، از حضور در دفتر اسناد رسمی و انتقال رسمی آن ملک که  می‌خواهد به خریدار بفروشد خودداری کند باید به دادگاه برود و پاسخگوی خودداری خود باشد.

در معاملات قولنامه ای به این صورت است که ملک مورد نظر یا سند تک برگ است و به صورت معامله قولنامه ای ثبت می‌شود.

تمامی ملک‌ها و زمین‌هایی که به صورت قانونی نمی‌باشند و ویژگی‌های تمام و کمال خود را ندارند قابل انتقال به سند نیستند و باید در معامله قولنامه ای به ثبت برسند.

ساختمان‌هایی که به آنها انتقال سند صورت نمی گیرد ویژگی‌هایی دارند که شامل عدم جانمایی اصولی پارکینگ برای تمامی واحدها، ساخت طبقات غیر مجاز، پیش روی بیش از حد ساختمان در زمین، ساخت غیر قانونی یک واحد در همکف و …. می‌باشد.

شما اگر اطلاعات کامل را در مورد ساختمان‌های قولنامه‌ای داشته باشید به راحتی می‌توانید ضرر و زیان آن ساختمان‌ها را برای خود مورد بررسی قرار دهید و با آگاهی کامل و همه جانبه تصمیم بگیرید.

نکات حقوقی در مورد معامله قولنامه ای
زمانی که قصد دارید مسکن خود را به صورت قولنامه ای معامله کنید باید مشخصات مالی آن را با آنچه که در سند قید شده است مطابقت دهید تا متوجه شوید آن ملک آزاد می‌باشد یا خیر و اینکه  در وثیقه یا رهن قرار نگرفته باشد.

لازم است به مواردی مانند آب، گاز، برق، پارکینگ، انباری، تلفن و …دقت داشته باشید که به طور کامل در سند قید شده باشد.

اگر کسی که معامله ملک را با شما انجام می دهد صاحب آن ملک نباشد و وکیل صاحب ملک باشد باید دلیل احراز سمت خود را بیان کند.

اگر ملکی را که می خواهید خریداری کنید از طریق ارث به فروشنده رسیده باشد باید گواهی انحصار وراثت را ارائه دهد تا از صحت آن مطمئن شوید.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «نکات مهم درباره صدور چک در معاملات ملکی» از مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، خرید آپارتمان در تهران، خرید خانه،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۷ مهر ۱۴۰۰ساعت: ۱۰:۵۷:۰۳ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

کاربرد مصالح محافظ الکترومغناطیس در ساختمان ها

مصالح محافظ الکترومغناطیس در دیوارهای اتاق MRI بیمارستان‌ها، مراکز داده‌ها، ساختمان‌های حساس مخابراتی و نظامی کاربرد دارد.

به گزارش «مجله ملکی دلتا» و به نقل از دکترای مهندسی عمران، در سال‌های اخیر استفاده مواد بر پایه کربن به علت ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود مانند وزن سبک، تولید آسان، انعطاف‌پذیری، مقاومت در برابر خوردگی، خواص الکتریکی، مکانیکی و حرارتی فوق‌العاده در زمینه‌های مختلف مورد توجه قرار گرفته است.
حمید بهبهانی گفت: افزودن این مواد به کامپوزیت‌های سیمانی که پرکاربردترین مصالح‌ساختمانی است، می‌تواند به بهبود حفاظت الکترومغناطیسی و حفظ خواص مکانیکی آن کمک کند.
دکترای مهندسی عمران درخصوص کاربردهای بتن محافظ الکترومغناطیس اظهار کرد: مصالح محافظ الکترومغناطیس در ایجاد حفاظ الکترومغناطیسی برای مقابله با تهدیدات IEMI‌مانند بمب‌های الکترومغناطیسی و جلوگیری از ایجاد اختلال و یا تخریب تجهیزات حیاتی و حساس نظامی بسیار موثر است.
وی گفت: امواج الکترومغناطیس دارای طیفی گسترده است و امواج رادیویی با انرژی کم تا تابش‌های پرانرژی گاما را در بر می‌گیرد. فلزات، حفاظ مغناطیسی خوبی محسوب می‌شوند، اما معایبی از جمله وزن سنگین، مقاومت ضعیف در برابر سایش و اکسیداسیون دارند.

وی اظهار کرد: افزودن نانولوله‌های کربنی به محصولات سیمانی با توجه به شکل لوله‌ای که دارند، می‌تواند خواص الکترومغناطیسی و خواص مکانیکی آن‌ها را نظیر مقاومت در فشار، کشش، ضربه‌پذیری و طاقت، به میزان قابل‌توجهی بهبود بخشد.‌

بهبهانی گفت: نتایج آن نشان داد با افزودن یک تا سه درصد نانولوله‌های کربنی به خمیر سیمان، حفاظت الکترومغناطیسی به میزان قابل‌توجهی بهبود می‌یابد.

وی افزود: مطابق مطالعات آزمایشگاهی، حتی افزودن نانولوله‌های کربنی به میزان ۰.۰۲ وزنی سیمان به بتن می‌تواند خواص مکانیکی آن را به میزان قابل‌توجهی افزایش دهد.

این دکترای مهندسی عمران گفت: در سال‌های اخیر روی تأثیر افزودن مواد بر پایه کربن مانند گرافیت، اکسید گرافن و نانولوله‌های کربنی روی خواص الکترومغناطیسی و مکانیکی کامپوزیت‌های سیمانی پژوهش‌های زیادی شده و شمار این پژوهش‌ها رو به افزایش است.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «وثیقه‌های درخواستی سد راه ساخت مسکن معلولان» از مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، خرید آپارتمان در تهران، خرید خانه،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۷ مهر ۱۴۰۰ساعت: ۱۰:۱۸:۲۶ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

وام یک میلیاردی مسکن با شکست مواجه می‌شود

یک کارشناس مسکن می‌گوید: وام یک میلیارد تومانی مسکن جوانان به دلیل مدت ۱۵ ساله سپرده‌گذاری در صندوق آن هیچ نوع استقبالی را در پی نداشت و به شکست منجر می‌شود اما تسهیلات ۴۸۰ میلیون تومانی ساخت یا خرید می‌تواند موثر باشد.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، سید محمد مرتضوی در رابطه به مسکن جوانان گفت: تجربه ثابت کرده در بازه زمانی ۱۵ ساله کلیه کالاها در ایران می‌تواند چند بار دچار تلاطم و جهش قیمت شود و نمی‌توان بعد از ۱۵ سال با یک میلیارد تومان اقدام موثری انجام داد.

این کارشناس بازار مسکن تاکید کرد: وام ساخت مسکن که تا سقف ۴۸۰ میلیون تومان و قابل انتقال به خریدار است اثرگذاری بهتری در بازار خواهد داشت؛ چرا که با قیمتهای فعلی تا حدودی تناسب دارد.

مرتضوی در خصوص پیش‌بینی بازار مسکن در نیمه دوم سال ۱۴۰۰ گفت: به دلیل ناتوانی بخش تقاضا و قیمت‌های بالای پیشنهادی مالکان اعتقاد دارم که در ماههای آینده شیب افزایش معاملات کمتر خواهد شد. بنابراین فکر نمی‌کنم میزان رشد حدود ۴۰ درصدی معاملات که در شهریورماه داشتیم ادامه پیدا کند.

 

وی تصریح کرد: در خصوص قیمت نیز اگر دولت بتواند تورم مصالح ساختمانی را کنترل کند رشد قابل توجهی نخواهیم داشت و احتمالا میزان افزایش آن کمتر از تورم عمومی خواهد بود. اما در ماههای گذشته بجز سیمان که قیمت آن بعد از جهش تا حدودی کاهش پیدا کرد، رشد قیمت دیگر نهاده‌های ساختمانی تعدیل نشد.

مرتضوی اظهار کرد:‌ رونق نسبی بازار مسکن در شهریورماه از چند عامل نشأت گرفته بود. اولین علت به پیک جابه‌جایی در شهریورماه مربوط می‌شود که همه ساله وجود دارد. در ماه‌های آینده چنین حجمی از جابه‌جایی نخواهیم داشت و معاملات در این بخش کاهش می‌یابد.

وی افزود: مساله دیگر به تورم عمومی مربوط می‌شود. به هر حال مردم در جامعه به عینه شاهد رشد همه کالاها از مواد غذایی گرفته تا پوشاک، لوازم خانگی و غیره هستند. این تورم نگران کننده است و ترس از افزایش قیمت باعث شد کسانی که تصمیم به خرید خانه داشتند این تصمیم را عملی کنند.

مطالعه بیشتر: مطلب «بانک‌ها تخلفی در پرداخت وام ودیعه مسکن نکرده‌اند» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، خرید آپارتمان در تهران، خرید خانه،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۷ مهر ۱۴۰۰ساعت: ۱۰:۱۷:۵۳ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

اجاره به شرط تملیک اقشار ضعیف را صاحبخانه می کند!

افزایش قیمت مصالح و تجهیزات ساخت مسکن نیز عامل مهم دیگری در افزایش قیمت نهایی مسکن است.

به گزارش «مجله ملکی دلتا» و به نقل از کارشناس حوزه مسکن و املاک، سرمایه‌گذاری دولت در بخش مسکن و اجرای طرحی مانند اجاره به شرط تملیک الزامی است.

محمود نوروزی گفت: اجرای چنین طرح‌هایی با توجه به توان پایین اقشار ضعیف برای خرید مسکن، می‌تواند کمک بسیاری به این افراد کند. همچنین اگر بتوان روش ساخت مسکن را تغییر داد و به وسیله بناهای پیش ساخته واحدهای مسکونی را ساخت، سرعت کار بسیار بیشتر می شود.

وی افزود: افزایش قیمت مصالح ساختمانی نیز باعث می‌شود تا قیمت تمام شده مسکن بسیار زیاد باشد و تاثیر خود را بر ساخت مسکن بگذارد.

نوروزی با بیان اینکه آب و هوای برخی شهرها اجازه ساخت و ساز در تمام مدت سال را نمی‌دهد، گفت: این هم می‌تواند دلیل دیگری باشد تا دولت نتواند به وعده خود به صورت کامل جامه عمل بپوشاند.

این کارشناس املاک گفت: البته بایستی دولت اصلی‌ترین عامل تولید مسکن باشد، چرا که هم وظیفه و هم توان این کار را دارد. دولت باید بر حسب نیاز هر شهر به مسکن نسبت به ساخت واحدهای مسکونی اقدام کند.

وی افزود: افزایش قیمت مصالح و تجهیزات ساخت مسکن نیز عامل مهم دیگری در افزایش قیمت نهایی مسکن است. البته نساختن مسکن در دولت قبل نیز باعث افزایش قیمت‌ها در این بخش شد.

نوروزی با اشاره به اجرای طرحی مانند اجاره به شرط تملیک، گفت: اجرای چنین طرح‌هایی با توجه به توان پایین اقشار ضعیف برای خرید مسکن، می‌تواند کمک بسیاری به این افراد کند. همچنین اگر بتوان روش ساخت مسکن را تغییر داد و به وسیله بناهای پیش ساخته واحدهای مسکونی را ساخت، سرعت کار بسیار بیشتر می‌شود.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «خریداران از بازار مسکن عقب کشیدند» از مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، خرید آپارتمان در تهران، خرید خانه،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۷ مهر ۱۴۰۰ساعت: ۱۰:۱۷:۱۱ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

آیا از معایب خرید خانه کنار اتوبان مطلع هستید؟

شما اگر جزو کسانی هستید که خرید خانه در نزدیکی اتوبان را انتخاب کرده‌اید باید یکسری نکات در این خصوص بدانید که ما در این گزارش به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، شاید فکر کنید تنها معایب خانه‌های مجاور اتوبان‌ و خیابان‌های اصلی مشکل آلودگی صوتی به دلیل صدای مکرر بوق ماشین‌ها باشد؛ اما اینگونه نیست چرا که طبق گفته‌های متخصصان امر، افرادی که در این مکان‌ها زندگی می‌کنند، کلسیم بیشتری اطراف قلب‌شان را می‌گیرد.

بررسی‌های آنها نشان می‌دهد کسانی که کمتر از 10 متر با ترافیک خیابان فاصله دارند، 10 درصد بیشتر از دیگران دچار گرفتگی رگ‌های خونی می‌شوند. البته  آلودگی و سر و صدای بیش از حد به یک میزان به بدن و اعصاب آنها فشار می‌آورد و بیمارشان می‌کند. بررسی‌ها ثابت کرده فشارخون، قند خون و چربی خون همگی با زندگی در نزدیکی خیابان‌های شلوغ دچار نوسان و اختلال می‌شود.

تحقیقات جدید نشان می‌دهد زندگی در کنار بزرگراه‌ها باعث افزایش زوال عقل می‌شود و آرامش فکری افراد ساکن در این محل‌ها بسیار کمتر از افرادی است که خانه‌هایشان به دور از جاده‌های اصلی است که باید در برنامه‌ریزی شهری و ساخت ساز شهری برای کاهش این خطر فکری شود.

 

دانشمندان دانشگاه لستر پس از انجام یکسری تحقیقات به این نتیجه رسیدند که کودکانی که محل سکونتشان در مجاورت خیابان‌های اصلی شهر قرار دارد، بیشتر از سایر کودکان در معرض ابتلا به سرفه قرار دارند.

همچنین مسائل دیگر شهری مانند توسعه پیدا نکردن کیفیت ساختمان سازی در کلانشهرها به ویژه در تهران باعث شده این معایب چند برابر شود و مشکلات ناشی از ترافیک آلودگی هوا و صوتی را برای ساکنین اطراف اتوبان‌ها افزایش دهد.

مدیریت شهری تهران باید در نظر داشته باشد که قبل از احداث اتوبان‌ها و بزرگراه هایی که در کنار بافت مسکونی قرار دارند فاصله مورد نیاز را رعایت کند و در عین حال با در نظر گرفتن هزینه‌ای برای دوجداره کردن خانه‌های اطراف این بزرگراه‌ها به عنوان یکی از متولیان حفظ سلامت شهروندان به این مهم توجه ویژه داشته باشند.

مطالعه بیشتر: مطلب «کاربرد مصالح محافظ الکترومغناطیس در ساختمان‌ها» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، خرید آپارتمان در تهران، خرید خانه،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۷ مهر ۱۴۰۰ساعت: ۱۰:۱۶:۰۶ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

اثر تمهیدات کرونایی بر بازار اجاره مسکن

هم اکنون ردپای سه مورد از تمهیدات کرونایی در بازار اجاره مسکن به چشم می‌خورد.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، هر چند بنا بر شواهد و اذعان فعالان بازار اجاره مسکن در مناطق مصرفی و پرتقاضای شهر تهران، سطح اجاره بها در سال جاری در مقایسه با سال قبل افزایش محسوس داشته است اما تمهیدات کرونایی نقش موثری در کنترل شرایط و تنظیم این بازار از سوی دیگر ایفا کرده است.

تعیین سقف برای افزایش اجاره بها، عدم امکان اجبار مستاجرها به تخلیه ملک بدون دلیل موجه و افزایش سقف تسهیلات ودیعه مسکن سه مورد از تمهیدات ضد کرونایی در بازار اجاره مسکن هستند.

مطابق با مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا موجران در شهر تهران تنها تا سقف 25 درصد اجازه افزایش اجاره‌بها دارند. از سوی دیگر بدون دلیل موجه نمی‌توانند مستاجر را وادار به تخلیه ملک خود کنند.

این در حالی است که با قرار گرفتن در فصل پاییز و کاهش تقاضا در بازار اجاره در فصل‌جاری نیز همین افزایش 25 درصدی مبنای تمدید قراردادها خواهد بود.

از سوی‌دیگر در میان مستاجرها، استفاده از تسهیلات ودیعه مسکن نیز افزایش یافته است. فعالان بازار اجاره می‌گویند با افزایش سقف تسهیلات ودیعه و اطلاع تعداد بیشتری از مستاجران از این امکان، امسال تعداد بیشتری از قراردادهای اجاره با استفاده از این تسهیلات نوشته شد.

فعالان بازار اجاره معتقدند لازم است با ادامه این مسیر حمایتی و ساده‌سازی دسترسی متقاضیان به تسهیلات اجاره مسکن، امکان استفاده افراد نیازمند از این تسهیلات بهتر فراهم شود.

با این حال شواهد در بازار اجاره مسکن در محلات مصرفی و پرتقاضای شهر تهران نشان می‌دهد کماکان سطح اجاره‌بهای پیشنهادی از سوی مالکان با توان مالی مستاجرها فاصله دارد و به‌رغم آغاز پاییز و کاهش تقاضا، همچنان برخی از مستاجرها در یافتن ملک مناسب و متناسب با توان مالی خود با دشواری مواجه‌اند.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «خروج ۷ میلیارددلار از کشور برای خرید ملک در ترکیه!» از مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، خرید آپارتمان در تهران، خرید خانه،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۷ مهر ۱۴۰۰ساعت: ۱۰:۱۵:۳۳ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

تشکیل بانک زمین طی ۳ ماه آینده

وزیر راه و شهرسازی: قانون جهش تولید مسکن در تامین نیاز مسکن کشور بسیار موثر است و تشکیل شورای عالی مسکن به ریاست رییس دولت، مشکلات و موانع موجود در راه اجرای تولید انبوه مسکن را برطرف می‌کند.

به گزارش «مجله ملکی دلتا» و به نقل از رستمی قاسمی، سیاست دولت در تولید مسکن رفتن به سمت شهرسازی و نه صرفا مسکن‌سازی است.

رییس شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران درخصوص بانک زمین اظهار کرد: مقرر است تا ظرف ۲ الی ۳ ماه آینده، بانک زمین، تکمیل شود و وضعیت شهرستان‌ها به لحاظ زمین در راه و شهرسازی در حال تعیین است.

وی تصریح کرد: با تشکیل شورای عالی مسکن تلاش خواهد شد تا مقاومت‌هایی که برای تخصیص زمین به اجرای قانون جهش تولید مسکن وجود دارد، اصلاح شود.

وی گفت: بخشی از اراضی اجرای قانون جهش تولید مسکن در شهرهای جدید تامین می‌شود که هم اکنون بررسی‌های اولیه برای آن انجام شده است.

قاسمی افزود: توسعه شهرهای جدید و اجرای قانون جهش تولید مسکن در شهرهای جدید می‌تواند بخشی از دغدغه‌های مسکن کشور را برطرف کند.

وی توضیح داد: تامین خدمات در اجرای قانون جهش تولید مسکن برعهده دولت است و دولت در اینکار باید اهتمام داشته باشد. از سوی دیگر باید امکان مالی در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار بگیرد که این امکان با راه‌اندازی صندوق ملی مسکن میسر خواهد شد.

قاسمی گفت: احداث ۴ میلیون واحد مسکونی در چهار سال اگرچه کار دشواری است اما در برنامه دولت است و محقق خواهد شد.

رستمی قاسمی خاطرنشان شد: احداث ۴ میلیون واحد مسکن در ۴ سال در دو گام برنامه‌ریزی شده است که در گام نخست و در سال اول برنامه ریزی برای احداث دو میلیون واحد مسکونی آغاز و در سال دوم نیز احداث ۲ میلیون واحد دیگر در سال آغاز خواهد شد تا در پایان دولت سیزدهم ۴ میلیون واحد مسکونی در مراحل پایانی تکمیل و تحویل به متقاضیان باشند.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «آیا از معایب خرید خانه کنار اتوبان مطلع هستید؟» از مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، خرید آپارتمان در تهران، خرید خانه،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۷ مهر ۱۴۰۰ساعت: ۱۰:۱۴:۵۲ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

آینده‌ای که دلار برای بازار مسکن رقم می‌زند

این روزها بسیاری از کارشناسان، آینده قیمت مسکن را به قیمت دلار گره زده‌اند؛ این در شرایطی است که در روزهای اخیر، قیمت دلار روندی جهشی را طی می‌کند.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، تورم قیمتی در بازارها همچنان می‌تازد؛ از بازار طلا و سکه تا ارز. به دنبال رشد قیمت‌ها در بازار ارز، مسکن هم این روزها سعی کرده وارد مدار قیمتی شود؛ تا جایی که آخرین گزارش مرکز آمار ایران، از رکورد تازه قیمتی در شهریورماه خبر می‌دهد.

براساس گزارش مرکز آمار ایران، در آخرین ماه تابستان متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۳۱ میلیون و ۷۰۳ هزار تومان بوده که نسبت به مردادماه ۲.۴ درصد افزایش داشته است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که در ۹۳ روز تابستان امسال، میانگین قیمت مسکن در شهر تهران ۲ میلیون و ۳۰ هزار تومان گران شده است؛ این یعنی رشد ۶.۸ درصدی. آخرین قیمتی که از مسکن در خردادماه ۱۴۰۰ اعلام شده بود، ۲۹ میلیون و ۶۷۳ هزار تومان بود که این عدد در بازه سه ماهه تابستان امسال به ۳۱ میلیون و ۷۰۳ هزار تومان تغییر کرد.

بنا به این گزارش، متوسط قیمت مسکن در تیرماه ۳۰ میلیون و ۴۴ هزار تومان و مردادماه ۳۰ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان بود.

 

در نیمه اول ۱۴۰۰ چه گذشت؟
اما بازار مسکن در نیمه اول ۱۴۰۰ چه روزهایی را گذراند؟ اعداد و ارقام رسمی نشان می‌دهد که مسکن اسفند سال ۱۳۹۹ را با عدد ۳۰ میلیون و ۲۷۴ هزار تومان به پایان رساند. اما در فروردین‌ماه بنا به شرایطی که هر ساله وجود دارد و بازارهای نیمه باز، قیمت مسکن کاهش یافته و میانگین قیمت خانه ۲۹ میلیون و ۳۲۲ هزار تومان اعلام شد.

این عدد در اردیبهشت‌ماه به ۲۸ میلیون و ۷۹۶ هزار تومان رسید. عددی که از میانگین قیمت خانه در خردادماه نیز منتشر شد، ۳۰ میلیون و ۴۴ هزار تومان بود. این یعنی در بهار ۱۴۰۰ روندی نزولی را در بازار مسکن شاهد بودیم؛ به طوری قیمت مسکن ۰.۷ درصد کاهش داشته است.

بر همین اساس، برآیند تغییرات قیمتی نشان می‌دهد که در نیمه اول سال ۱۴۰۰، رشد ۴.۷ درصدی قیمت مسکن اتفاق افتاده است.

مسکن در نیمه دوم سال چه سرانجامی دارد؟
بسیاری از کارشناسان، آینده قیمت مسکن را به قیمت دلار گره زده‌اند؛ این در شرایطی است که در روزهای اخیر، قیمت دلار روندی جهشی را طی می‌کند. آخرین عددی که از دلار در بازار از دیده می‌شود، ۲۸ هزار و ۳۱۴ تومان است و این یعنی قیمت دلار در مهرماه ۷۹۳ تومان گران شده است

مطالعه بیشتر:  مطلب «وام یک میلیاردی مسکن با شکست مواجه می‌شود» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، خرید آپارتمان در تهران، خرید خانه،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۷ مهر ۱۴۰۰ساعت: ۱۰:۱۳:۴۹ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

خریداران از بازار مسکن عقب کشیدند

کاهش قدرت خرید و افزایش قیمت مسکن موجب تغییر رفتار خریداران و تغییر جنس معاملات مسکن شده است. بر اساس آرمارهای منتشر شده متوسط قیمت هر متر مسکن در تهران به 32 میلیون تومان رسیده که همین موضوع عقب نشینی خریداران از بازار مسکن را موجب شده است.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، آمارها نشان می دهد، نوسازها بیشتر از گروه‌های سنی دیگر آپارتمان‌ها به دلیل افزایش قیمت مسکن، کاهش تقاضا را تجربه کرده‌اند. به عنوان مثال، در حال حاضر به سختی می‌توان خانه ۵۰۰ میلیون تومانی در تهران پیدا کرد، اما یافتن آپارتمانی با این حدود قیمت به آسانی در شهرک‌های اطراف تهران امکان‌پذیراست.

در مناطقی مانند کرج، اندیشه، شهریار، هشتگرد، پردیس، پرند، قرچک، ورامین، پاکدشت می‌توان در حدود ۵۰۰ میلیون تومان صاحب خانه شد.

به عبارت دیگر بازار فروش آپارتمان نوساز در پایتخت با ضربه‌های مکرر جهش قیمت، سقوط کرد. سهم نوسازها در معاملات مسکن شهریور به پایین‌ترین سطح ماهانه طی ۵/۵ سال گذشته رسید؛ به‌طوری‌که وزن ۳۳ درصدی در تاریخ سنجش سهم گروه‌های سنی آپارتمان بی‌سابقه است.

 

با افزایش قیمت مسکن، واحدهای قدیمی مشتری بیشتری پیدا کرد
بررسی‌ها درباره رابطه معکوس تورم مسکن و فروش نوسازها نشان می‌دهد طی این سال‌ها، به تناسب صعود قیمت، خروج تقاضا از طبقه اول معاملات ملک اتفاق افتاد و خریداران به طبقات سنی بالاتر ساختمان شیفت کردند. رابطه قیمتی گروه‌های سنی آپارتمان تغییر کرده است.

به گفته کارشناسان بازار مسکن جهش سنگین قیمت‌ها طی ۳.۵ سال گذشته بسیاری از متقاضیان بازار مسکن را به سمت واحدهای قدیمی سوق داده است. سال ۱۳۹۲ سهم واحدهای بالای ۵ سال از معاملات شهر تهران حدود ۴۰ درصد بود که در حال حاضر به ۶۴.۲ درصد رسیده است.

البته در حالت کلی، بازار مسکن در رکود قراردارد و در خرداد ۱۴۰۰ تعداد ۵۱۰۲ فقره معامله مسکن انجام شد که حدود یک سوم دوران رونق بود. با این حال منحنی خرید و فروش واحدهای قدیمی طی هشت سال گذشته صعودی بوده است.

مهمترین عامل افزایش قیمت مسکن و همسو با آن به کاهش قدرت خرید متقاضیان برمی‌گردد اما عواملی همچون افت ساخت و ساز و کمبود زمین برای احداث مسکن در رشد سهم آپارتمان‌های قدیمی بی‌تاثیر نبوده است.

مطالعه بیشتر: مطلب «بانک‌ها تخلفی در پرداخت وام ودیعه مسکن نکرده‌اند» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، خرید آپارتمان در تهران، خرید مسکن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۴ مهر ۱۴۰۰ساعت: ۰۲:۲۲:۳۹ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

افزایش قیمت اوراق مسکن

متاهل‌های تهرانی برای اخذ وام ۴۸۰میلیون تومانی باید بیش از ۷۱میلیون تومان پرداخت کنند، درحالی که این مبلغ در حدود دو هفته قبل حدود ۵۸میلیون تومان بود.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، بررسی آخرین وضعیت قیمت اوراق مسکن نشان می‌دهد هر برگ از اوراق تسهیلات مسکن بانک مسکن در تیر و مرداد ماه و شهریور سال گذشته با قیمت های ۷۵ هزار و ۴۰۰، ۷۶ هزار و ۲۰۰ و ۷۶ هزار و ۳۰۰ تومان داد و ستد می‌شود.

قیمت این اوراق در تیر و مرداد و شهریور سال جاری به ترتیب ۷۳ هزار و ۱۰۰، ۷۳ هزار و ۴۰۰ و ۷۴ هزار و ۳۰۰تومان است و این گزارش براساس قیمت شهریور ماه نوشته شده است. براین‌اساس و با توجه به افزایش سقف وام ساخت و خرید مسکن، مجردهای ساکن تهران می‌توانند تا ۲۸۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند که شامل ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن و ۸۰ میلیون تومان وام جعاله می‌شود.

لذا برای دریافت ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات باید ۴۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کند که هزینه این تعداد اوراق با تسه ۷۴ هزار و ۳۰۰ تومانی، ۲۹ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان می‌شود. همچنین با در نظر گرفتن ۸۰ میلیون تومان وام جعاله که برای آن باید ۱۶۰ ورق به مبلغ ۱۱ میلیون و ۸۸۸ هزار تومان خریداری کنند، مجموع هزینه خرید اوراق به ۴۱ میلیون و ۶۰۸ هزار تومان می‌رسد.

وضعیت قیمت اوراق مسکن برای مراکز استان و شهرهای با جمعیت بیش از ۲۰۰ هزار نفر برای مجردها به ۱۶۰ و برای زوجین به ۳۲۰ میلیون تومان رسیده است که با توجه به اینکه مجردها باید ۳۲۰ و متاهل‌های ساکن این شهرها نیز باید ۶۴۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند، مجردها باید ۲۳ میلیون و ۷۷۶ هزار تومان و متاهل‌ها نیز باید ۴۷ میلیون و ۵۵۲ هزار تومان پرداخت کنند.

این وام برای مجردهای سایر مناطق شهری به ۱۲۰ و برای زوجین این مناطق نیز به ۲۴۰ میلیون تومان رسیده است.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «سقوط بازار نوسازها» از مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، خرید آپارتمان در تهران، خرید مسکن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۴ مهر ۱۴۰۰ساعت: ۰۲:۲۲:۰۷ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)