املاک دلتا املاک دلتا .

املاک دلتا

اولین تغییر وزیر راه و شهرسازی در حوزه مسکن

از سوی رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی، حسن احمدی نوری به سمت سرپرست شرکت بازآفرینی شهری ایران منصوب و از زحمات مهدی عبوری، مدیرعامل پیشین تقدیر شد.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، رستم قاسمی  وزیر راه و شهرسازی که از سوم شهریورماه ۱۴۰۰ با رای مجلس رسما سکان هدایت وزارت راه و شهرسازی را بر عهده گرفت پس از حدود یک ماه، عصر دیروز اولین تغییر مدیریتی را در حوزه مسکن صورت داد.

قاسمی طی حکمی حسن احمدی نوری را که تا پیش از این عضو هیات مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران بود به سمت سرپرست این شرکت منصوب کرد. قبلا مهدی عبوری، معاون وزیر و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران بود که در این مراسم از زحمات او تقدیر شد. عبوری آذرماه ۱۳۹۸ از سوی محمد اسلامی ـ وزیر سابق راه و شهرسازی ـ جایگزین محمد پژمان شده بود.

تعیین سرپرست شرکت بازآفرینی در واقع اولین تغییر مدیران حوزه مسکن در وزارت راه و شهرسازی دولت سیزدهم محسوب می‌شود. شرکت بازآفرینی که مسئولیت احیای بافت‌های فرسوده و ناکارآمد را بر عهده دارد از مجموعه‌هایی است که دولت رئیسی در اجرای طرح جهش تولید و تامین مسکن حساب ویژه‌ای روی آن باز کرده است.

این در حالی است که طی سال‌های گذشته به دلایلی همچون پایین بودن بازده سرمایه‌گذاری و رکود بازار مسکن، این شرکت به نیمی از اهداف خود مبنی بر نوسازی سالیانه ۱۰۰ هزار واحد مسکونی نیز نرسیده و بنا به گفته عبوری تا کنون ۴۰ درصد بافت‌ها نوسازی شده است.

 

سال ۱۴۰۰ سقف تسهیلات نوسازی بافت‌های فرسوده در تهران و کلان‌شهر‌ها به ۳۰۰ میلیون تومان برای سازندگان حرفه‌ای که از فناوری‌های نوین استفاده می‌کنند رسیده است و ۱۲۰ میلیون تومان از این مبلغ با نرخ سود ۹ درصد، ۱۰۰ میلیون با نرخ ۱۸ درصد و ۸۰ میلیون تومان با سود ۱۶ درصد است. در سایر شهر‌ها نیز سقف وام در حالت صنعتی‌سازی و فناورانه به سازندگان حرفه‌ای ۲۵۰ میلیون تومان است که سود ۸۰ میلیون تومان ۹ درصد، سود ۸۰ میلیون تومان دیگر ۱۸ درصد و بهره ۶۰ میلیون تومان ۱۶ درصد است.

انباشت تقاضا با نوسانات اقتصادی، معجون تلخی را برای متقاضیان مسکن درست کرده است؛ تا جایی که برای کاستن از این تلخی به شهر‌های اقماری پناه برده‌اند. بر اساس گزارش‌های میدانی، طی ماه‌های گذشته خرید و فروش مسکن در شهر‌های اطراف تهران رونق گرفته و احتمالا باید منتظر باشیم تا حاشیه‌نشینی هم تشدید شود.

وزارت راه و شهرسازی در طرح اقدام ملی مسکن برنامه‌ریزی کرده بود تا ۱۴۵ هزار واحد مسکونی را در بافت‌های ناکارآمد و فرسوده احداث کند، از این تعداد ۱۰۰ هزار واحد توسط مردم و ۴۵ هزار واحد قرار بود توسط شرکت بازآفرینی شهری ایران به عنوان یک مجموعه دولتی احداث شود، اما شواهد و قرائن حاکی از آن است که برنامه طی دو سال گذشته آنطور که باید و شاید پیش نرفته است. »

مطالعه بیشتر: مطلب «این منطقه رکورددار معاملات مسکن شد» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، خرید آپارتمان در تهران، خرید خانه،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۲ مهر ۱۴۰۰ساعت: ۰۱:۰۸:۴۱ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

هزینه وام مجردین از مرز 19 میلیون تومان عبور کرد

هزینه وام مسکن برای مجردین پس از 10 ماه از مرز 19 میلیون تومان عبور کرده و به بیشترین میزان خود از آذر سال گذشته تا کنون رسید.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، هزینه وام مجردین در بازه 10 ماهه به حداکثر خود رسیده و این اتفاق نرخ سود را نیز جابجا کرد.

اوراق حق تقدم تسهیلات بانک مسکن (تسه) امتیاز استفاده‌ای معادل با 500 هزار تومان دارد که در بانک مسکن خرید و فروش می‌شود. مشتریان و خریداران این دسته از اوراق جهت خرید وام به این بانک مراجعه کرده و بوسیله آن می‌توانند برای خرید خانه اقدام کنند.

هر ورق از اوراق تسه در روز شنبه 10 مهر ماه قیمتی معادل با 68 هزار  و 920 تومان داشت. از آنجا که بانک مسکن مبلغ وام برای مجردین 140 میلیون تومان و برای متاهلین را 240 میلیون تومان اعلام کرده است، مجردها نیازمند خرید 280 ورق و متاهلین 480 ورق خواهند بود.

بنابراین هزینه وام مجردین در امروز باید 19 میلیون و 300 هزار تومان و متاهلین 33 میلیون و 100 هزار تومان اوراق تهیه می‌کردند.

هزینه نهایی وام مسکن نیز که در آن متقاضیان باید در طول 12 سال به بانک مسکن باز پرداخت کنند برای مجردین معادل با 179 میلیون و 410 هزار تومان و برای متاهلین برابر با 333 میلیون تومان بوده است.

نرخ سود وام مسکن به طور رسمی 17.5 درصد اعلام شده اما با توجه به آن که دریافت‌کنندگان وام دو هزینه را برای اخذ وام می‌پردازند دیگر در سطح اولیه نخواهد بود.

طبق بررسی‌های آماری رشد هفت روزه وام مسکن در ابتدای مهر ماه برابر با 12 درصد بوده که بیشترین رشد هفت روزه در سال جدید به شمار می‌آمد.

اکنون نیز همچنان مسیر این متغیر رو به افزایش بوده و انتظار روند افزایشی در هزینه وام را رقم زده است.

پیشنهاد مطالعه: مطالب «هشدار درباره خرید ملک در کشورهای همسایه» از مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، خرید آپارتمان در تهران، خرید خانه،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۲ مهر ۱۴۰۰ساعت: ۰۱:۰۷:۴۱ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

خرید مسکن برای زوج های جوان دست نیافتنی شد!

یک زوج کارمند که حقوق آنها حتی به ۱۰ میلیون تومان هم نمی‌رسد، اگر در سال هیچ هزینه‌ای نکنند، شاید بیشتر از ۴۰ سال طول بکشد که خانه‌دار شوند.

به گزارش «مجله ملکی دلتا» و به نقل از رئیس اتحادیه مشاوران املاک اصفهان، با توجه به اینکه تا ۲۰ سال آینده قیمت مسکن در کشور ثابت نمی‌ماند، پولی که توسط زوج های جوان ذخیره و پس انداز شده در پایان سال با تورم از بین می‌رود.

رسول جهانگیری اظهار کرد: زمانی که قیمت‌ها در بازارهای مختلف روز به روز افزایشی است مردم برای جلوگیری از کاهش ارزش پول شان، سرمایه خود را به یکی از بازارها وارد می‌کنند که یکی از آنها، مسکن است که قیمت‌های آن به صورت کاذب افزایش یافته است.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک اصفهان افزود: در حال حاضر هزینه‌های ساخت و ساز و مصالح ساختمانی همچون فولاد، آهن، سیمان و … افزایش بی‌رویه داشته است و خرید مسکن برای زوج های جوان تا 40 سال بعد دست نیافتنی می‌شود.

خرید مسکن برای زوج های جوان میسر نیست!
وی گفت: از سوی دیگر امروز عرضه و تقاضای مسکن با یکدیگر همخوانی ندارد، درحالیکه قرار بود سالانه حدود یک میلیون مسکن در کشور ساخته شود که در یک دهه گذشته این گونه نشد.

جهانگیری اظهار کرد: بیشتر خانه‌ها سلیقه‌ای ساخته شده و در اصل بار متقاضیان مسکن را کاهش نمی‌دهد، چراکه بیشتر خانه‌های خالی متعلق به افراد متمولی است که سرمایه خود را وارد بازار مسکن کرده‌اند.

وی توضیح داد: خانه‌ای که تا یک سال پیش ارزش ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومانی داشت، امروز ارزشی معادل دو میلیارد تومان دارد، بنابراین صاحب ملک دیگر با این هزینه‌ها و با قیمت قبلی منزل خود را رهن و اجاره نمی‌دهند، چراکه هزینه‌های زندگی وی نیز مشمول تورم شده است.

وی افزود: امروز یک فرد مجرد و یا زوج بدون فرزند خانه دیگر نیاز به خانه چند خوابه ندارند، از سوی دیگر قدرت خرید مسکن برای زوج های جوان با متراژ بالا وجود ندارد، بنابراین امروز باید به سمت ساخت خانه‌هایی با متراژ کمتر برویم و یا اینکه در طرحی برخی افراد سرمایه دار اقدام به ساخت مسکن به شرط اجاره کنند.

جهانگیری توضیح داد: از نظر من اگر سیستم‌های حمایتی همچون پرداخت تسهیلات، حمایت‌های خانواده زوجین و نباشد یک زوج جوان حتی با پس انداز ۳۰ تا ۴۰ ساله خود دیگر نمی‌تواند خانه‌دار شوند.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «اقساط تسهیلات مسکن 8 میلیون تومان است!» از مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، خرید آپارتمان در تهران، خرید خانه،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۲ مهر ۱۴۰۰ساعت: ۰۱:۰۶:۳۰ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

این منطقه رکورددار معاملات مسکن شد

حدود ۴۸ درصد خرید و فروش‌های بازار مسکن تهران در پنج منطقه انجام می‌شود که در شهریورماه با رشد تا ۶۰ درصدی معاملات نسبت به مرداد مواجه بودند؛ از دلایل تحرک بازار در این ماه می‌توان به آخرین مهلت جابه‌جایی، انتظارات تورمی و افزایش خریدهای سرمایه‌ای اشاره کرد.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، حدود نیمی از معاملات مسکن کلانشهر تهران تنها در پنج منطقه از مناطق ۲۲ گانه شهر تهران انجام می‌شود.

مناطق ۵، ۱۰، ۲، ۴ و ۱۴ در شهریور امسال ۴۸ درصد قراردادهای خرید و فروش مسکن در پایتخت را به خود اختصاص دادند. بررسی‌ها نشان می‌دهد هر یک از مناطق فوق از ویژگی‌های مخصوص به خود برخوردار است که جذابیت سفته بازی در آن را بالا برده است.

به طور مثال خصوصیت منطقه ۵ جمعیت بیش از ۸۵۰ هزارنفری، وسعت، برخورداری از سرانه‌های خدماتی و خطوط ارتباطی ریلی و آزادراهی آن است. در منطقه ۱۴ که عنوان پنجمین منطقه پرتقاضا در شهریورماه را به خود اختصاص داد ویژگی غالب، هماهنگی قیمت مسکن با توان خرید اقشار متوسط و پایین است.

منطقه ۱۰ نیز به دلیل قرارگیری در مرکز شهر، وجود واحدهای کوچک متراژ و قیمت مناسب، هدف خریدهای مصرفی است. در هر پنج منطقه مذکور حضور سفته‌بازان، سرمایه‌گذاران و بخر و بفروش‌ها پررنگ دیده می‌شود.

 

بیشترین قیمت مسکن متعلق به منطقه 2
در بین مناطق یاد شده منطقه ۲ با  حدود ۷۰۱ هزار نفر جمعیت، بیشترین قیمت مسکن را با میانگین ۴۹.۸ میلیون تومان در هر متر مربع به خود اختصاص می‌دهد. متوسط قیمت هر متر خانه در منطقه ۵ بالغ بر ۳۷.۶ میلیون تومان، منطقه ۴ به میزان ۳۳.۷ میلیون تومان، منطقه ۱۴ به میزان ۲۲.۸ میلیون تومان و منطقه ۱۰ بالغ بر ۲۰.۶ میلیون تومان است.

رشد معاملات در مناطق پرتقاضا
مناطق پرتقاضای شهر تهران در شهریورماه ۱۴۰۰ با رشد معاملات مواجه شدند. خرید و فروش‌ها طی یک ماه گذشته در منطقه ۲ به میزان ۳۹ درصد، منطقه ۵ بالغ بر ۲۴ درصد، منطقه ۴ به میزان ۵۵ درصد، منطقه ۱۴ بالغ بر ۶۰ درصد و منطقه ۱۰ به میزان ۳۲ درصد رشد یافت.

قیمت‌ها نیز بجز در منطقه ۱۴ که حدود نیم درصد درمقایسه با مرداد کاهش پیدا کرد، در چهار منطقه دیگر افزایشی بود؛ به طوری که در یک ماه گذشته قیمت مسکن در منطقه ۲ به میزان ۴ درصد، منطقه ۵ بالغ بر ۱.۶ درصد، منطقه ۴ به میزان ۱.۵ درصد و منطقه ۱۰ بالغ بر ۳.۷ درصد افزایش پیدا کرد. در کل شهر تهران نیز معاملات ۴۲ درصد و قیمت ۲.۴ درصد نسبت به مرداد رشد کرد.

زعینلی کارشناس بازار مسکن درباره پیش‌بینی قیمت خانه در نیمه دوم سال گفت: با اینکه همه چیز بستگی به اجرای سیاست‌های دولت دارد اما بیش از یک رشد ملایم برای بازار مسکن نمی‌توان متصور بود. ممکن است اواخر سال جاری به دلیل نیاز سنتی بازار، قیمت‌ها یک عدد کوچکی جابه‌جا شود، اما قطعا جهشی نخواهد بود؛ زیرا عامل محرک آنچنانی دیده نمی‌شود.

مطالعه بیشتر: مطلب «خانه‌های حومه تهران به چه کسانی می‌رسد؟» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، خرید آپارتمان در تهران، خرید خانه،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۲ مهر ۱۴۰۰ساعت: ۰۱:۰۵:۳۴ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

ریسک های پیش فروش مسکن کدام است؟

قانون فعلی پیش‌فروش، تمامی معامله‌کنندگان را ملزم به ثبت قرارداد در دفاتر اسناد رسمی کرده و تنظیم معاملات خارج از این چارچوب را جرم تلقی کرده است.

به گزارش «مجله ملکی دلتا» و به نقل از کارشناس حقوق اقتصادی بازار پیش‌‌‌فروش، وجود ریسک های پیش فروش مسکن از قبیل افزایش قیمت توافقی از طرف سازنده، عدم‌تعهد سازنده در به کار بردن مصالح باکیفیت، عدم‌تحویل به‌موقع واحدها، فروش یک واحد به چند نفر و… پیش روی بازار مسکن است.

امیرحسین نعمت‌زاده گفت: بازار پیش‌‌‌فروش در گذشته‌ای نه‌چندان دور، یکی از ‌‌‌مسیرهای اصلی تامین مالی ساخت املاک مسکونی محسوب می‌‌‌شد و بسیاری از سازندگان، تنها به امید تامین مالی پروژه‌‌‌های خود، از پیش‌‌‌فروش واحد‌‌‌های احداثی در مراحل اولیه، اقدام به ساخت می‌‌‌کردند.

در این میان، کلاهبرداری و پیش‌‌‌فروش یک واحد به چند نفر، یکی از معضلاتی است که به دلیل عدم‌ثبت قرارداد‌ها در نزد مراجع ثبت رسمی، گریبانگیر سرمایه‌گذاران بخش مسکن شده و امنیت سرمایه را در این بخش مورد تهدید قرار می‌دهد.

قانون فعلی پیش‌فروش، تمامی معامله‌کنندگان را ملزم به ثبت قرارداد در دفاتر اسناد رسمی کرده و تنظیم معاملات خارج از این چارچوب را جرم تلقی کرده است.

وی افزود: بنا بر آمار سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در سال ۹۹ حدود ۱۸۰۰ مورد ثبت شده است که براساس تخمین معاملات از سامانه‌‌‌های کد رهگیری، میزان معاملات ثبت‌شده کمتر از ۵درصد کل معاملات پیش‌‌‌فروش است.

اما در این میان عدم‌تمایل سازندگان و همین‌طور دفاتر اسناد رسمی به ثبت این نوع معاملات از معضلات و ریسک های پیش فروش مسکن است. همچنین باید در نظر داشت که اکثریت سازندگان خرد برای پیش‌فروش املاک از زمین‌های مشارکتی استفاده می‌کنند.

نعمت زاده اعلام کرد: در قانون فعلی، سازندگان مشارکتی ملزم هستند برای پیش‌فروش تمامی واحد‌ها حتی واحد‌های تحت مالکیت خود، اجازه‌نامه رسمی از مالک اولیه زمین داشته باشند که این امر کار را برای سازندگان سخت خواهد کرد.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «حذف متقاصیان از چرخه دریافت وام ودیعه مسکن» از مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، خرید آپارتمان در تهران، خرید خانه،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۲ مهر ۱۴۰۰ساعت: ۱۲:۵۹:۰۹ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

خانه‌های حومه تهران به چه کسانی می‌رسد؟

به دلیل ارزان‌تر بودن قیمت مسکن و اجاره‌بها در شهرهای حومه‌ای که منجر به فاصله چند برابری قیمت و اجاره مسکن در این مناطق در مقایسه با پایتخت شده است، شاهد مهاجرت شدید به این مناطق هستیم.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، خطر مهاجرت در شرایطی مطرح است که طبق مطالعات مرتبط، حومه غربی پایتخت در سال‌های گذشته با رشد قابل توجه جمعیت مهاجر روبه‌رو بوده است.

بررسی‌های تکمیلی، چهار علامت روشن از «تشدید کوچ به تهران با خانه‌سازی دولتی در حومه پایتخت» طی یک دهه گذشته را نشان می‌دهد. خوابگاه‌های اطراف تهران -شهرهای جدید- برای بخشی از گیرندگان (مخاطبان) اصلی این خانه‌ها، جذابیت ندارد، در نتیجه به مهاجران می‌رسد.

یک هشدار رسمی درباره پیامد خانه‌سازی‌های انبوه‌ دولتی در حومه تهران، خطر افزایش مهاجرت و رشد حاشیه‌نشینی در اطراف پایتخت را به متولی مسکن گوشزد می‌کند.

یافته‌های به دست آمده برپایه نتایج تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد، خانه‌سازی‌های انبوه دولتی می‌تواند در نقش چاشنی جدید مهاجرت به پایتخت، موج‌های جدید جمعیتی به حومه تهران را ایجاد کند.

با استناد به یک گزارش رسمی و همچنین یافته‌های به دست آمده از تحقیقات میدانی نشان می‌دهد دست‌کم بنا بر چهار دلیل آماری، ساخت وسازهای حومه‌ای و دولتی‌ که ابتدا با هدف سرریز اسکان جمعیت کلان شهر تهران و کمک به خانه‌دار شدن فاقدان مسکن ساکن پایتخت انجام شد، در نهایت به محل اسکان مهاجران از سایر شهرها و استان‌ها تبدیل شده است.

 

هر چند در میان این مهاجران، بخشی از واحدهای مسکونی هم اکنون به محل سکونت گروه‌های فاقد مسکن ساکن در شهر تهران تبدیل شده است اما شواهد و تحقیقات نشان می‌دهد این افراد که در نتیجه جهش مکرر قیمت و اجاره مسکن به صورت موقت به حومه مهاجرت کرده‌اند، به محض کسب توانمندی مالی برای سکونت در پایتخت، به شهر تهران بازخواهند گشت. چرا که افرادی که پیش از این در شهر تهران زندگی می‌کرده‌اند و به دلیل جهش قیمت مسکن به ناچار حومه‌نشینی را برگزیده‌اند، همواره به این نواحی حومه‌ای نگاه خوابگاهی داشته‌اند.

از سوی دیگر اگر چه پیش از این نیز مهاجرت از شهرهای دیگر به تهران وجود داشت اما عرضه مسکن از سوی دولت با قیمتی بسیار کمتر از قیمت واجاره مسکن در تهران در شهرهای حومه‌ای عملا زمینه مساعد برای مهاجرت از سایر شهرها  واستان‌ها به حومه پایتخت را فراهم می‌کند.

محتوای یک پژوهش رسمی انجام شده با عنوان «مهاجرت‌های داخلی در ایران» که از سوی موسسه تحقیقات جمعیت کشور وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری انجام گرفته  در آن اعلام شده است یک مشکل بسیار مهم و چالش عمده شهر تهران مربوط به مساله مهاجرت به پایتخت است.

جمعیت تهران در طول یک قرن گذشته حدود 45 برابر شده است. این در حالی است که باید جمعیتی که به صورت روزانه از حومه به تهران و به منظور انجام فعالیت‌های شغلی و … مهاجرت کرده  وشب‌هنگام به حومه بازمی‌گردند نیز، در این محاسبه به شمار آورد.

رشد شدید جمعیت حومه غربی
در تشریح نتایج این پژوهش و در جریان برگزاری این وبینار، اعلام شد: پیرامون غربی تهران به شدت در حال گسترش است و شهرهایی مانند رباط کریم با نرخ‌های بالای مهاجرپذیری مواجه‌اند. این در حالی است که بررسی‌ نشان می‌دهد بخش زیادی از جمعیت مهاجر به حاشیه تهران در سال‌های اخیر و همزمان با اجرا و بهره‌برداری طرح مسکن مهر در شهر جدید پرند ساکن شده‌اند.

مطالعه بیشتر: مطلب «هشدار درباره خرید ملک در کشورهای همسایه» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، خرید آپارتمان در تهران، خرید خانه،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۲ مهر ۱۴۰۰ساعت: ۱۲:۵۵:۴۳ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

مظنه قیمت اجاره خانه با متراژ بزرگ در تهران

بیش از نیمی از متقاضیان اجاره مسکن در هنگام مراجعه به بنگاه‌ها، تقاضای واحدهای کوچک و میان‌ متراژ می‌کنند، چراکه رهن و اجاره پیشنهادی این واحدها با بودجه آنها هماهنگی بیشتری دارد.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، مظنه قیمت اجاره خانه های موجود در بازار اجاره مسکن پایتخت در روزهای نخستین فصل پاییز، واجد دو ویژگی هستند.

بررسی موتورهای جست‌وجوی ملکی و تحقیق میدانی از واسطه‌ها نشان می‌دهد عمده فایل‌های موجود نزد بنگاه‌ها که در تابستان به اجاره نرفته و در روزهای نخست پاییز همچنان راکد است، مساحت آنها ۹۰ مترمربع به بالا است.

میانگین مساحت آپارتمان‌های مسکونی به اجاره رفته در شهر تهران عموما بین ۷۰ تا ۸۰ مترمربع است و به گفته واسطه‌ها، رهن و اجاره پیشنهادی این واحدها با بودجه متقاضی هماهنگی بیشتری دارد.

ویژگی دوم این واحدها این است که مالکان آنها تمایل به دریافت اجاره ماهانه را در اعلام قیمت پیشنهادی خود نمایش داده‌اند. البته انعطاف برای تبدیل تمام یا بخشی از اجاره پیشنهادی به مبلغ ودیعه در اغلب موجران وجود دارد.

در مجموع می‌توان این طور برداشت کرد که موجران آپارتمان با متراژ بزرگ تمایل بیشتری به دریافت اجاره ماهانه در کنار ودیعه دارند و اولویت آنها عرضه به صورت رهن کامل نیست.

برخی از واسطه‌ها می‌گویند که اعلام رقم پیشنهادی به صورت ترکیبی از رهن و اجاره با استطاعت پرداخت مستاجران بیشتری هماهنگ است و در نتیجه آنها قیمت اولیه را به این شکل اعلام کرده و در عین حال اغلب حاضر به تبدیل آن بر اساس تمایل مستاجر هستند.

مظنه قیمت اجاره آپارتمان مسکونی در تهران
قیمت‌های پیشنهادی (تومان) آپارتمان مسکونی در شهر تهران بسته به شرایط موجر و مستاجر قابل تبدیل است.

رهن و اجاره خانه در شهرک غرب با متراژ 70 متر / قیمت رهن: 300 میلیون، قیمت اجاره: 3 میلیون.

رهن کامل آپارتمان در سبلان جنوبی با متراژ 85 متر / قیمت رهن کامل: 280 میلیون.

اجاره خانه در محله نامجو با متراژ 53 متر / قیمت رهن: 100 میلیون، قیمت اجاره: 3 میلیون.

رهن و اجاره آپارتمان در محله پیروزی با متراژ 140 متر/ قیمت رهن: 250 میلیون، قیمت اجاره: 6 میلیون.

رهن کامل آپارتمان در تهران ویلا با متراژ 107 متر / قیمت رهن کامل: 670 میلیون.

پیشنهاد اجاره: اگر قصد سکونت در منطقه یک تهران را دارید، اجاره آپارتمان در الهیه گزینه مناسبی بوده که در سایت ملکی دلتا آگهی شده است.


برچسب: املاک دلتا، خرید آپارتمان در تهران، خرید خانه،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۲ مهر ۱۴۰۰ساعت: ۱۲:۵۲:۱۹ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

بازار مسکن ترکیه کشش سرمایه‌گذاری ندارد

یک کارشناس بازار مسکن گفت: خرید ملک در ترکیه توسط ایرانی‌ها جلوه دیگری از مهاجرت است و حالت سرمایه‌گذاری ندارد؛ چرا که در ترکیه تورم آنقدرها افزایش نمی‌یابد که قیمت خانه چند برابر شود و مالکان سودهای آنچنانی به جیب بزنند.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، عباس زینعلی در این باره  اظهار کرد: مهاجرت‌هایی که تا پیش از این توسط ایرانی‌ها به کشورهای اروپایی و آمریکایی انجام می‌شد حالت تحصیلی یا تفریحی داشت که در حال حاضر آن مدل‌ها چندان پذیرفته شده نیست؛ زیرا سخت، مشقت‌بار و تا حدی تحقیرآمیز شده است.

وی در ادامه افزود: سرمایه‌گذاری، شکل جدیدی از مهاجرت ایرانی‌ها است که عمدتا به ترکیه انجام می‌شود. به هر حال گروهی از مردم می‌خواهند نوع دیگری از زندگی را در یک فضای متفاوت تجربه کنند. این عده یا فضای روحی‌شان هماهنگی چندانی با فرهنگ غالب در ایران ندارد یا از فرصت‌های کاری و رشد آنچنانی در ایران برخردار نیستند.

این کارشناس بازار مسکن تصریح کرد: کشورهایی که از طریق فروش املاک به شهروندان دیگر کشورها اقامت می‌دهند، آینده این افراد را بسیار روشن جلوه می‌دهند.

به گفته زینعلی، هدف کسانی که در خارج از ایران اقدام به خرید مسکن می‌کنند حفظ یا ارتقای سرمایه نیست. کما اینکه قیمت مسکن در ترکیه بعضا از ایران پایین‌تر است و دولت ترکیه هم اجازه رشد آنچنانی قیمت خانه را نمی‌دهد؛ زیرا آنها نمی‌گذارند به قیمت پولدار شدن یک عده از مالکان، دیگر شهروندان نابود شوند.

 

پیش‌بینی بازار مسکن ایران در نیمه دوم سال
وی درباره آخرین تحولات بازار مسکن تهران در شهریورماه ۱۴۰۰ گفت: علت رونق نسبی بازار مسکن در شهریورماه، امن بودن سرمایه‌گذاری در این حوزه است. فعال اقتصادی وقتی بررسی می‌کند می‌بیند که هیچکدام از بازارهای موازی به اندازه مسکن اطمینان بخشی یا سودآوری مورد انتظار را ندارند. نیاز به مسکن در جامعه کماکان وجود دارد و سرمایه‌گذار به خوبی از ایجاد فاصله بین عرضه و تقاضا مطلع است.

زینعلی تاکید کرد: بازارهای دیگر مثل طلا یا ارز بعضا سرمایه‌ها را دچار آسیب می‌کنند. در نتیجه مردم سراغ مطمئن‌ترین بخش برای حفظ داریی‌های خود می‌روند که آن هم خرید واحدهای مسکونی، تجاری و اداری است.

این کارشناس بازار مسکن درباره پیش‌بینی قیمت خانه در نیمه دوم سال گفت: با اینکه همه چیز بستگی به اجرای سیاست‌های دولت دارد، اما بیش از یک رشد ملایم برای بازار مسکن نمی‌توان متصور بود.

مطالعه بیشتر: مطلب «مسکن در وضعیت تورم توام با رکود است» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، خرید آپارتمان در تهران، اجاره خانه،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۱ مهر ۱۴۰۰ساعت: ۱۰:۲۲:۱۰ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

ساخت 5 هزار واحد مسکونی در تهران

اتحادیه شرکت‌های تعاونی مسکن کارکنان استان تهران برای ساخت ۵ هزار واحد مسکونی در این استان اعلام آمادگی کرده است.

به گزارش «مجله ملکی دلتا» و به نقل از نایب‌رئیس هیئت‌مدیره اتحادیه شرکت‌های تعاونی مسکن کارکنان استان تهران، این اتحادیه آمادگی خود را برای ساخت 5 هزار واحد مسکونی در استان تهران اعلام کرده است.

محمد حسین کرامت گفت: اتحادیه شرکت تعاونی مسکن کارکنان استان تهران با حدود ۱۵۵۰ تعاونی مسکن در سطح استان تهران فعالیت می‌کند که در حال حاضر ۲۰۰ تعاونی از ما خدمات دریافت می‌کنند، اما آمادگی خدمت‌رسانی به تمام تعاونی‌ها را در سطح استان تهران داریم.

وی گفت: در چند سال گذشته با رکود عجیبی در حوزه تعاونی‌های مسکن روبرو بودیم اما باوجود این مشکلات حدود ۳ الی ۴ هزار واحد مسکونی آماده تحویل‌داریم که به‌مرور در حال تحویل این واحدهای مسکونی به اعضای شرکت تعاونی‌ها هستیم.

رئیس مرجع داوری اتحادیه شرکت‌های تعاونی مسکن کارکنان استان تهران گفت: در طول فرایند ساخت 5 هزار واحد مسکونی نیز مبلغی توسط هیئت‌مدیره تعاونی‌ها تعیین می‌شود که اعضا آن را به‌صورت اقساط پرداخت می‌کند،  یعنی در زمان تحویل دیگر اعضا بدهی به شرکت تعاونی‌ها نخواهند داشت.

کرامت افزود: ارزش تمام‌شده یک واحد مسکونی برای یک عضو شرکت تعاونی کمتر از ۵۰ درصد قیمت مسکن در بازار است، اما ساخت این واحدها ممکن است ۲ الی ۴ سال زمان ببرد.

سخنگوی اتحادیه شرکت‌های تعاونی مسکن کارکنان استان تهران گفت: ۵۰ درصد هزینه مسکن بابت زمین است و دولت می‌تواند، زمین و عوامل فنی ساخت را فراهم کند و اجازه بدهد که خود مردم مجری ساخت باشند.

وی در پایان عنوان کرد: ما تا این لحظه از بودجه‌های دولتی استفاده نکرده‌ایم و واقعیت امر این است که به‌قدری در حوزه تعاون ظرفیت می‌بینیم که اگر این ظرفیت‌ها فقط درست مدیریت شود نیازی به هیچ بودجهٔ دولتی نداریم.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «بازار تابستانه مسکن چگونه گذشت؟» از مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، خرید آپارتمان در تهران، اجاره خانه،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۱ مهر ۱۴۰۰ساعت: ۱۰:۲۱:۳۲ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

چرا از دلالان مسکن مالیات نمی‌گیرند؟

یک کارشناس بازار مسکن گفت: به جای مالیات‌های موثر از دلالان و سفته‌بازان، انواع و اقسام فشارها را به بخش تولید آورده‌اند که شرایط را برای سازندگان، پرمخاطره کرده‌اند و تولید مسکن را به نصف رسانده‌اند.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، دبیر کانون انبوه‌سازان در این باره اظهار کرد: در گذشته با مهاجرت نیروهای ماهر و نخبه به خارج از کشور مواجه بودیم، اما امروزه نیز سرمایه‌گذاران مسکن تمایل دارند در کشورهای دیگر سرمایه‌گذاری کنند. علت این مساله مدیریت ناکارآمد در اقتصاد و بخش مسکن است.

وی افزود: در سال‌های گذشته و به طور خاص از سال ۱۳۹۰ به این طرف موتور سرمایه‌گذاری در حوزه مسکن و ساختمان کشور ناکارآمد شده که این زاییده تفکرات و سیاست‌های اشتباه بوده و سمت و سوی برنامه‌ریزی‌ها منجر به کاهش تولید مسکن شده است.

دبیر کانون انبوه‌سازان با انتقاد از سیاست‌های مالیاتی در بخش مسکن گفت: به جای اینکه مالیات‌های کارآمد از حوزه دلالی و سفته‌بازی مسکن بگیرند فشار اقتصادی را بر تولیدکنندگان مسکن آوردند که منجر به فرار سرمایه‌ها از حوزه ساخت‌وساز و ریزش ۵۰ درصدی تولید مسکن در کشور به گواه پروانه‌های صادره شده است.

 

پورحاجت تاکید کرد: در واقع نه تنها تولیدکنندگان را تشویق نکردند، بلکه سیاست‌های تنبیهی را به کار گرفتند و هرکس خواسته در حوزه مسکن سرمایه‌گذاری کند، دچار بگیر و ببند مالیاتی شده است.

وی با بیان اینکه اولین اقدام مجلس و دولت باید اصلاح سیاست های مالیاتی در بخش مسکن باشد، گفت: از طرف دیگر نگاه درآمدی دستگاه‌های خدمات‌رسان باید از بخش مسکن برداشته شود.

دبیر کانون انبوه سازان تاکید کرد: آمارها نشان می‌دهد تعداد واحدهایی که توسط ایرانی‌ها در خارج از کشور خریداری می‌شود بیش از معاملات شهر تهران است. دولت ترکیه با ترفندهای مختلف سرمایه‌ها را از دیگر کشورها مثل ایران، عراق، افغانستان، روسیه و حتی کشورهای اروپایی به سمت خود می‌کشد و ساخت‌وساز خود را رونق می‌دهد. در همین حال بخش تولید کشور ما دچار یک بلاتکلیفی و سرگردانی است.

پورحاجت، استفاده از ظرفیت ایرانیان خارج از کشور برای ایجاد تحول اقتصادی را ضروری دانست و گفت: در حوزه مسکن ۵ میلیون متقاضی بالقوه داریم که توان خرید ندارند. این یک ظرفیت و فرصت است که می‌تواند موتور بخش مسکن را به حرکت درآورد. شاید کمتر کشوری در دنیا باشد که ۵ میلیون نفر پشت سر بخش مسکن قرار داشته باشند. ولی ما به جای اینکه تولید مسکن را افزایش دهیم شرایط تولید را پرمخاطره کرده‌ایم.

وی در انتها اظهار کرد: قدرت نقدینگی مردم به نزدیک صفر رسیده که تسهیلات بانکی هم به دلیل اقساط بالا جوابگو نیست.

مطالعه بیشتر: مطلب «اخبار جدید از آغاز اخذ مالیات از خانه‌های لوکس» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، خرید آپارتمان در تهران، اجاره خانه،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۱ مهر ۱۴۰۰ساعت: ۱۰:۲۰:۵۳ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)