املاک دلتا املاک دلتا .

املاک دلتا

اتمام اعتبار وام ودیعه مسکن، تکذیب شد

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: ادعای بانک‌ها در خصوص اتمام اعتبار تسهیلات ودیعه مسکن مورد تأیید نیست و هنوز بخش زیادی از اعتبار منظور شده، باقی مانده است.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، محمود محمودزاده درباره صورت‌های مالی بانک عامل بخش مسکن که اخیراً از طریق سامانه کدال منتشر شده است، گفت: پیشنهادهایی در خصوص افزایش سرمایه این بانک در مجمع عمومی سالیانه آن هفته گذشته مطرح شد.

وی افزود: بانک تخصصی بخش مسکن در حال آماده کردن خود برای طرح جدید ساخت یک میلیون واحد مسکونی است؛ چون طبیعتاً بیشترین بار اجرایی این برنامه، روی دوش بانک عامل بخش مسکن خواهد بود.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در خصوص منفی شدن صورت‌های مالی این بانک گفت: این موضوع دائمی است و هر سال در مجامع عمومی این اتفاقات می‌افتد؛ بیشتر یک بهانه است برای گرفتن مجوز افزایش سرمایه.

وی درباره وام ودیعه مسکن نیز گفت: یکی از دلایل تمدید اعطای وام ودیعه مسکن، در نظر گرفتن مستأجرانی است که در نیمه دوم سال قرارداد اجاره مسکن دارند؛ لذا تصویب شد که قراردادهای نیمه دوم سال هم مشمول این تسهیلات می‌شوند.

 

محمودزاده یادآور شد: اگر این موضوع در ستاد ملی کرونا به تصویب برسد، آنهایی که نیمه دوم امسال قرارداد اجاره امضا کنند، می‌توانند در سامانه تسهیلات ودیعه مسکن به آدرس tem.mrud.ir ثبت نام کنند؛ در حال حاضر نیز این سامانه قطع نیست و امکان ثبت نام وجود دارد.

چرا بانک‌ها اعلام می‌کنند که اعتبار آنها به اتمام رسیده است؟
وی در پاسخ به سوال فوق گفت: این مسأله مورد تأیید ما نیست. یک برداشت اشتباه بانک‌ها داشتند در خصوص سهمیه‌های وام ودیعه مسکن؛ ما هم با بانک مرکزی مکاتبه‌ای کردیم.

او ادامه داد: بانک مرکزی هم اخیراً ابلاغیه‌ای به نظام بانکی و ۱۵ بانک و مؤسسه اعتباری مجری وام ودیعه مسکن داشت و اصلاح این موضوع را از آنها درخواست کرده است که به زودی این مسأله مرتفع می‌شود، چون عددی که به عنوان سقف وام ودیعه در نظر گرفته شده است (۱۰ هزار میلیارد تومان) هنوز بخش زیادی از آن باقی مانده است و کمبودی نداریم.

محمودزاده درباره تضامین درخواستی بانک‌ها از متقاضیان وام ودیعه مسکن گفت: این مسأله جزو دستورالعمل‌های داخلی بانک‌هاست. با این حال از بانک مرکزی به صورت مکتوب درخواست کرده‌ایم که از بانک‌های عامل بخواهند تا حداقل ضمانت‌های لازم را برای متقاضیان در نظر بگیرند.

مطالعه بیشتر: مطلب «پرداخت وام ودیعه مسکن به ۱۷ هزار نفر» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، بازار مسکن، خرید آپارتمان در محله های تهران،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۷ مهر ۱۴۰۰ساعت: ۱۱:۳۸:۵۲ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

قیمت خانه نقلی و نوساز در تهران

اگر قصد خرید خانه نقلی و نوساز در تهران را دارید بهتر است بین ۹۲۰ میلیون تومان تا بیش از ۲٫۲۰۰ میلیارد تومان نقدینگی داشته باشید.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، بررسی وضعیت قیمت خانه نقلی و نوساز در تهران نشان می‌دهد در خیابان حیجون یک واحد ۴۵ متری را به قیمت هر متر ۲۰ میلیون و ۴۴۴ هزار تومان  و قیمت کل ۹۲۰ میلیون تومان می‌توان خریداری کرد.

خرید خانه نقلی با متراژ کوچک در استاد معین یک واحد ۳۵ متری به قیمت هر متر ۲۳ میلیون و ۷۸۶ هزار تومان قیمت‌گذاری شده و برای خرید آن باید ۹۷۰ میلیون تومان پرداخت کرد.

در خیابان مالک اشتر نیز یک آپارتمان نوساز ۴۲ متری را ۹۹۹ میلیون تومان قیمت‌گذاری کرده‌اند.

مظنه قیمت خانه نقلی و نوساز در تهران
یک آپارتمان نوساز ۴۴متری در شهران نیز به قیمت هر متر ۴۷ میلیون و ۹۵۵ هزار تومان و قیمت کل ۲ میلیارد و ۱۱۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است.

خانه نقلی اما نوساز در سی متری جی با متراژ 42 متر به قیمت هر متر 31 میلیون و 190 هزار تومان با قیمت کل یک میلیارد و 310 میلیون تومان آگهی شده است.

یک خانه نوساز اما کوچک متراژ در پیروزی با متراژ 50 متر به قیمت هر متر 30 میلیون تومان نیاز به نقدینگی یک میلیارد و 500 میلیون تومان دارد.

خرید خانه نقلی و نوساز در سلسبیل با متراژ 40 متر به قیمت 37 میلیون و 500 هزارتومان به موجودی یک میلیارد و 500 میلیون تومان نیاز دارد.

گران‌ قیمت‌ترین نوساز نقلی پایتخت را باید یک واحد ۴۴ متری در فردوس غرب دانست که مالک برای هر متر آن ۵۱ میلیون و ۱۳۶ هزار تومان و قیمت کل ۲ میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان درخواست کرده است.

پیشنهاد خرید: اگر قصد سکونت در منطقه 4 تهران را دارید، خرید آپارتمان در شهید عراقی تهران در سایت ملکی دلتا آگهی شده است.


برچسب: املاک دلتا، بازار مسکن، خرید آپارتمان در محله های تهران،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۷ مهر ۱۴۰۰ساعت: ۱۱:۳۸:۰۸ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

افزایش هزینه وام مسکن متوقف شد!

قیمت اوراق تسهیلات بانک مسکن درابتدای نخستین هفته پاییز رفتاری نوسانی را به ثبت رساند.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، افزایش هزینه وام مسکن در پایان تابستان به رکورد نه ماهه خود دست پیدا کرده و بیشترین نرخ را در این بازه به ثبت رسانید.

درپایان هفته اخیر قیمت هر کدام از اوراق تسهیلات بانک مسکن برابر با 65 هزار و 150 تومان بوده که با شروع هفته جدید این رقم به 63 هزار و 950 تومان تنزل پیدا کرد.

به طور کلی روند افزایش هزینه وام مسکن در مهر 1400 متوقف شد. پس برای دریافت وام مسکن از این مسیر طبق مقررات بانک مسکن مجردها نیازمند خرید 280 ورق و متاهلین 480 ورق خواهند بود. در مجموع افرادی که از این طریق اقدام به دریافت وام مسکن می‌کنند حاضر هستند به دلیل منتظر نماندن در صف اوراقی را خریداری کرده و با اعتبار آن ها وام مسکن برای خرید خانه دریافت نمایند.

بنابراین؛ متقاضیان جدا از هزینه‌ای که در طول 12 سال برای بازپرداخت وام می‌پردازند هزینه‌ای را نیز در ابتدا برای اخذ وام قبول کرده‌اند.

براین اساس نرخ سود در ابتدای هفته از سطح 21.17 درصد تنزل پیدا کرده و به 21.09 درصد رسید.در روز بعد اما با افزایش مجدد قیمت اوراق این نرخ نیز افزایش پیدا کرده و در سطح 21.12 درصد قرار گرفت. در نهایت در بازه زمانی پایان هفته قبل تا روز 4 مهر هزینه اوراق تقریبا 800 تومان کاهش پیدا کرده و به طور کلی رفتاری نوسانی داشته است. از این رو خالص هزینه پرداختی مجردین در روز یکشنبه 4 مهر  برابر با 178 میلیون و 124 هزار تومان و برای متاهلین نیز برابر با 330 میلیون و 800 هزار تومان به ثبت رسیده است.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «جذابیت خرید آپارتمان در ترکیه برای ایرانی‌ها» از مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، بازار مسکن، خرید آپارتمان در محله های تهران،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۷ مهر ۱۴۰۰ساعت: ۱۱:۳۶:۱۰ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

ساخت ۱۲ هزار و ۵۰۰ مسکن برای خانواده شهدا و ایثارگران

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: شرکت عمران شهرهای جدید موضوع تأمین مسکن برای خانواده معظم شهدا، جانبازان و ایثارگران را در سال های اخیر در دستور کار خود قرار داده که بر این اساس حدود ۱۲ هزار و ۵۰۰ واحد با مجموعه بنیاد شهید و امور ایثارگران مورد تفاهم قرار گرفته است.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، حبیب‌اله طاهرخانی در این باره اظهار کرد: مسکن یکی از مهمترین چالش‌های امروز خانواده معظم شهدا، جانبازان و ایثارگران است که بر این اساس شرکت عمران شهرهای جدید به عنوان بخشی از دولت تلاش کرده تا در جهت رفع آن تلاش کند و در اوج تکریم و احترام به نیروهای جان برکف انقلاب اسلامی که حق زیادی بر گردن همه ما دارند، تامین مسکن و احداث ۱۲ هزار و ۴۴۶  واحد در شهرهای جدید برای مجموعه بنیاد شهید و امور ایثارگران را در دستور کار قرار داده است.

وی افزود: شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید در اجرای فصل دوم قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران در زمینه مسکن، موضوع تأمین مسکن برای خانواده معظم شهدا، جانبازان و ایثارگران را در سال های اخیر در دستور کار خود قرار داده است.

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید تصریح کرد: در حال حاضر در شهرهای جدید پرند، هشتگرد، صدرا، سهند، بینالود، بهارستان و فولادشهر در حال ساخت ۱۲ هزار و ۴۴۶ مسکن برای مجموعه ایثارگران هستیم که در مراحل مختلف پیشرفت فیزیکی قرار دارد؛ برخی به ۶۰ درصد پیشرفت رسیده و بعضی واگذار شده است.

 

وضعیت تامین زمین برای ساخت مسکن
به گفته طاهرخانی، در پرند ۹۲۴ واحد، در هشتگرد ۶۳۴، صدرا ۱۰۰، سهند ۲۵۰، بینالود ۶۴۰، بهارستان ۳۳۹۸ و فولادشهر ۶۵۰۰ واحد به مرحله توافق رسیده که از کل این تعداد، زمین ۹۹۲۷ واحد تامین و ۶۷۱۹ واحد به مرحله انعقاد قرارداد رسیده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: پروژه‌ها در مراحل مختلفی از تایید نقشه، فوندانسیون یا پیشرفت ۳۰ تا ۶۰ درصد قرار دارد. برخی درمرحله انتخاب پیمانکار است. تعدادی نیز از واحدهای آماده مسکن مهر بوده که واگذار شده است.

وی اظهار کرد: به طور مثال پروژه ۹۲۴ واحدی شهر جدید پرند در استان تهران در حال اجرا است که در مرحله سقف طبقات سوم و چهارم قرار دارد. در بهارستان اصفهان نیز ۴۴۰ واحد از اراضی غرب در حال ساخت و از پیشرفت ۳۰ تا ۶۰ درصد برخوردار است.

معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین به تفاهم‌نامه با نیروهای مسلح اشاره و خاطرنشان کرد: مجموعه نیروهای مسلح همکاری بسیار خوبی را با شرکت عمران دارند. در این زمینه بیش از 20 هزار واحد برای کارکنان نیروهای مسلح در 11 شهر جدید تخصیص داده شده است که بیش از 10 هزار واحد آن در حال ساخت بوده که از این تعداد بیش از 7400  واحد در شهرهای جدید پردیس، پرند و هشتگرد دارای پیشرفت فیزیکی مناسب هستند و فرآیندهای آغاز عملیات اجرایی مابقی نیز در حال پیگیری دوجانبه است.

مطالعه بیشتر: مطلب «مالیات در یک قدمی بیش از ۲۱ میلیون خانه» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، بازار مسکن، خرید آپارتمان در محله های تهران،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۷ مهر ۱۴۰۰ساعت: ۱۱:۳۵:۰۷ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

چه کسانی مسکن رایگان می‌گیرند؟

کمیته امداد اعلام کرده که سالانه ۹۰ هزار مسکن برای مددجویان ساخته خواهد شد.

به گزارش «مجله ملکی دلتا» و به نقل از رئیس مرکز پژوهش و برنامه‌ریزی کمیته امداد، ساخت مسکن‌های دولتی در اقتصاد ایران همیشه با چالش‌های متعددی رو به رو بوده است.

با توجه به اخبار کمیته امداد درخصوص ساخت مسکن برای مددجویان باید گفت که با توجه به اینکه احتمالا این مددجویان تمکن مالی برای بازپرداخت اقساط آن را نداشته باشند به نظر می‌رسد این واگذاری به شکل رایگان خواهد بود.

طبق آخرین آمار وزارت راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر تحویل دو میلیون مسکن بیش از ۱۴ سال زمان برده است. در همین حال اخیرا نیز کمیته امداد اعلام کرده که سالانه ۹۰ هزار مسکن برای مددجویان ساخته خواهد شد.

سعید زارع‌زاده از برنامه‌ریزی برای ساخت ۳۶۰ هزار واحد مسکن مددجویی در چهار سال آینده خبر داده و گفته است: این طرح از سال آینده آغاز می‌شود و سالانه ۹۰ هزار واحد مسکن برای مددجویان ساخته می‌شود که حدود ۶۰ هزار واحد در شهرها و ۳۰هزار واحد در روستاها احداث می‌شود.

زارع‌زاده گفت: ساخت ۳۵۰۰ واحد در قالب این تفاهم‌نامه آغاز شده و ۶۵۰۰ واحد باقی‌مانده نیز در مرحله اخذ پروانه ساخت و تشکیل پرونده تسهیلات است.

پیش از این نیز مسکن رایگان در اقتصاد ایران بوده است. طبق آخرین آمار مرکز آمار ایران، ۶۸ درصد ساکنان شهرها در سال گذشته مالک و حدود ۲۳ درصد نیز مستاجر بوده‌اند. بدین ترتیب حدود ۹ درصد ساکنان شهرها نیز از مسکن رایگان بهره می‌برند.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «ناکامی مستاجرین برای دریافت وام ودیعه مسکن!» از مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، خرید آپارتمان در تهران، قیمت مسکن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۶ مهر ۱۴۰۰ساعت: ۱۱:۳۸:۰۰ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

از وام مشارکت در ساخت مسکن بدانیم

اشخاص حقوقی یا حقیقی سرمایه‌های خود را به بانک می‌سپارند و هدف آن‌ها دریافت سود از بانک است. بانک نیز تسهیلات مورد نیاز ساخت مسکن را در اختیار سازندگان قرار می‌دهد.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، متقاضی در صورتی که اوراق ممتاز داشته باشد و یا حساب پس انداز بانک مسکن داشته باشد یا پس انداز جوانان و یا قرض الحسنه جاری با رعایت تمامی شرایط خاص هر حساب امکان استفاده از وام مشارکت در ساخت مسکن را خواهد داشت.

از این شراکت سود حاصل می‌شود و بانک علاوه بر پرداخت سود سرمایه‌گذارانش، در باقیمانده سود شریک خواهد شد. سازنده یک حساب جاری باز می‌کند و بانک سهم  شراکت را به صورت نقدی واریز می‌کند.

سه گام اصلی برای استفاده از وام مشارکت 
گام اول: ارائه طرح پیشنهادی سازنده

برای دریافت وام مشارکت در ساخت مسکن ، سازنده با داشتن مدارک برای تشکیل پرونده مراجعه می‌کند. در صورت تایید بانک قرارداد منعقد می‌شود.

گام دوم: پس از تایید بانک و انجام استعلامات، قرارداد وام مشارکت در ساخت مسکن بسته خواهد شد.

میان سازنده و بانک قراردی بسته می‌شود که برای تنظیم آن باید به دفترخانه ارسال شود. ملک در رهن قرار خواهد گرفت.

گام سوم: تعیین شیوه عمل در مشارکت مدنی

ابتدای کار همه هزینه‌های اجرای طرح در نظر گرفته می‌شود.توجه داشته باشید هزینه‌های پایان کار، عدم خلافی و صورت جلسه تفکیکی به عهده شریک است در هزینه کل در نظر گرفته نمی‌شود.

وام مشارکت در ساخت مسکن بانک ملی از قدیمی‌ترین طرح‌های این بانک است که هم برای پروژه‌های عمرانی و کشاورزی ارائه می‎‌شود و هم برای ساخت مسکن انفرادی و مجتمع ارائه می‌شود.

آنچه باید در نظر داشت قسمتی از تعهداتی است که سازنده باید به بانک بدهد. اولین شرط این است که بدون اجازه و موافقت بانک امکان فروش یا پیش فروش یا اجاره و یا هر نوع تصرف دیگری به سازنده داده نمی‎شود.

در صورت تاخیر در خرید سهم مشارکت بانک جریمه به سازنده تعلق می‌گیرد. سازنده باید طوری برنامه ریزی کند که پس از دریافت آخرین مبلغ از بانک ساختمان را تحویل دهد

پیشنهاد مطالعه: مطلب «طرح جهش تولید مسکن باید با نگاه کارشناسی باشد» از مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، خرید آپارتمان در تهران، قیمت مسکن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۶ مهر ۱۴۰۰ساعت: ۱۱:۳۷:۲۶ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

ناکامی مستاجرین برای دریافت وام ودیعه مسکن!

وضعیت نامناسب اقتصادی، آشفتگی بازار مسکن و افزایش نجومی اجاره بها باعث شده مستاجران برای رهن یا اجاره خانه ناچار به پرداخت مبالغی باشند که تا کمتر از سه سال پیش برای خانه دار شدن آنها کفایت می‌کرد.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، افزایش سنگین اجاره بها، دردی به درهای مستاجران اضافه کرده و نگرانی‌های آنها در خصوص یافتن سرپناهی چندماهه را افزایش داده است.

طی حدود دو سال گذشته، دغدغه مستاجران برای یافتن خانه خالی و با قیمت مناسب دو چندان شده است. متاسفانه اغلب صاحب خانه‌ها با سوء استفاده از شرایط موجود راهی برای سرکیسه کردن مستاجرین پیدا کرده‌اند و خانه خود را به هر قیمتی که بخواهند اجاره می‌دهند و کمتر کسی است که توان اعتراض به این وضع را داشته باشد.

ودیعه مسکن به چه کسانی می‌رسد؟
م. جوادی از متقاضیان کرجی این تسهیلات با اشاره به شرایط سخت دریافت وام ودیعه مسکن اظهار کرد: دریافت این وام سه شرط دارد. اول اینکه متقاضی باید سرپرست خانواده باشد. دوم اینکه در مقطع فعلی هیچ خانه‌ای به نام او نباشد. سوم اینکه این وام ودیعه مسکن مشمول افرادی می‌شود که تاریخ انعقاد قرارداد اجاره آنها از اول مهر ۱۳۹۹ تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ باشد. حالا سوال اینجاست تکلیف کسانی مثل من که تازه ازدواج کرده و با این قیمت‌های نجومی هنوز خانه‌ای برای اجاره پیدا نکرده اند چیست؟ امثال من که با هزار امید و آرزو می‌خواهند دست همسرشان را بگیرند و به خانه خود بروند چه باید بکنند؟

 

وقتی ناچاری ضامن بخری!
وی اضافه کرد: با هزار دردسر دو کارمند رسمی دولت برای ضمانت وام پیدا کردم ولی هر کدام از آنها به ازای ضمانت مبلغی را درخواست کرده اند. مگر کل وام چقدر است که امثالی مثل من باید بخشی از آن را برای خرید ضامن بپردازند؟

این کارمند بازنشسته ابراز کرد: تازه بعضی از بانک‌ها در کنار ضامن چک هم می‌خواهند آن هم چک همان بانک. با این شرایط اگر بگویند این وام سرکاری است راحت تر با ماجرا کنار می‌آییم و الکی در راه رفت و آمد به بانک وقت و هزینه خود را هدر نمی‌دهیم.

«یا پول بده یا بلند شو»؛ جمله‌ای که مستاجران این روزها زیاد می‌شنوند!
س. حیدری مادر سرپرست خانوار کرجی هم با گلایه از تورم افسارگسیخته بازار مسکن گفت: سال گذشته با هزار دردسر وام ودیعه گرفتم. اما امسال رهن دوبرابر شده و دوباره نیاز به وام دارم. وام سال گذشته جوابگوی اجاره امسال نیست و باید امسال هم به پول پیش خانه اضافه کنم.

وی ادامه داد: صاحب خانه به هیچ قیمتی با شرایط من کنار نمی‌آید و می‌گوید یا اجاره بها بده یا خانه را خالی کن. در این شرایط تکلیف من مستاجر چیست؟ با این همه گرانی با سه بچه قد و نیم قد چه کنم. ای کاش دولت لااقل شرایطی ایجاد می کرد تا افرادی مثل من بتوانند مجددا وام ودیعه مسکن بگیرند.

ظرفیت پرشده، سوال نفرمایید!
در ادامه س. مرادی با اشاره به دیگر مشکلات دریافت وام ودیعه مسکن توضیح داد: در بسیاری از موارد بانک‌ها با اعلام تکمیل ظرفیت، متقاضیان را به شعب دیگر و یا بانک‌های دیگر ارجاع می دهند. همچنین موارد زیادی گزارش شده که بانک‌ها اعلام می‌کنند که ظرفیت به کلی پر شده است و امکان ثبت نام وجود ندارد و همین باعث سردرگمی واجدین شرایط شده است.

وی با بیان اینکه با یک جستجوی ساده در اینترنت مشخص می‌شود ۱۸ بانک مسئولیت پرداخت وام ودیعه مسکن را بر عهده دارند، افزود: اما در برخی از شهرها امکان تعیین بانک برای متقاضی وجود ندارد. به عنوان مثال تا همین چند وقت پیش برای شهر قدیم هشتگرد بانکی معرفی نشده بود.

مطالعه بیشتر:  مطلب «شکست سیاست تعیین سقف اجاره بها» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، خرید آپارتمان در تهران، قیمت مسکن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۶ مهر ۱۴۰۰ساعت: ۱۱:۳۴:۴۲ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

شکست سیاست تعیین سقف اجاره بها

بازار رهن و اجاره مسکن در روزهای اخیر به دلیل نبود، سیاست مشخص و نیز دوره تغییر مدیریت با رکوردزنی در اجاره بها مواجه شده است.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، اگرچه در دو سال کرونایی اخیر (۱۳۹۹ و ۱۴۰۰)، ستاد ملی مقابله با کرونا دو مصوبه مهم در خصوص بازار رهن و اجاره مسکن شامل: «۱. تعیین سقف ۲۵ درصدی اجاره بها برای شهر تهران» و «۲. اعطای تسهیلات ۷۰ میلیون تومانی ودیعه مسکن به مستأجران تهرانی» را تصویب کرد.

اما بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد بیشتر مستأجران، هم برای فرار از شرایط کرونایی و هم به دلیل افزایش بیش از تصور اجاره بها، حاضر به جابه‌جایی نیستند و با ارقام پیشنهادی موجران و مالکان که عموماً از سقف ۲۵ درصد بسیار بیشتر است، کنار می‌آیند.

این اتفاقات از سوی برخی کارشناسان اقتصاد مسکن با عنوان «شکست سیاست‌های تعیین دستوری سقف اجاره بها» تعبیر شده است.

از سوی دیگر، تسهیلات ودیعه مسکن نیز به دلیل موانع بزرگی که بانک‌ها مقابل متقاضیان خصوصاً در زمینه ضمانت‌های بانکی قرار می‌دهند، به سختی قابل دریافت است و بخش مهمی از مستأجران مشمولِ دریافت این تسهیلات، عطای آن را به لقایش بخشیده‌اند.

 

از سوی دیگر، به گفته برخی مستأجران، انتشار خبر اعطای تسهیلات ودیعه مسکن سبب شده تا موجران نیز با سوءاستفاده از این فرصت، تا ۷۰ میلیون تومان به رقم ودیعه مسکن واحدهای مسکونی مصرفی و کوچک متراژ خود، اضافه کنند.

به عنوان مثال در حال حاضر در محله‌های متوسط و ارزان‌تر پایتخت، اجاره بهای واحدهای مسکونی مصرفی ۵۰ تا ۸۰ متری با افزایش ۳۰ تا ۵۰ درصدی ظرف یک ماه اخیر روبه رو بوده‌اند. به گونه‌ای که برای یک واحد ۶۲ متری ۱۰ سال ساخت در محله آذربایجان در منطقه ۱۰ تهران با پارکینگ، آسانسور و انباری ۲۰۰ میلیون تومان ودیعه و ۳.۵ میلیون تومان اجاره ماهیانه در نظر گرفته شده که به گفته مشاور املاک مربوطه، واحد مسکونی مشابه در خرداد امسال، با اجاره ۲.۵ میلیون تومان عرضه شده بود که افزایش یک میلیون تومانی اجاره مسکن در ۳ ماه، بی سابقه بوده است.

همچنین واحد ۶۸ متری ۷ سال ساخت در یکی از مناطق ارزان قیمت شرق پایتخت که در بهار امسال با ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیون تومان ودیعه برای رهن کامل فایل شده بود، به گفته مشاور املاک فعال در این نقطه از تهران در حال حاضر با ۳۵۰ میلیون تومان به مستأجران عرضه می‌شود.

افزایش قیمت رهن و اجاره در حاشیه شهر
یک واسطه بازار املاک مسکونی با بیان اینکه ارقام رهن و اجاره مسکن برای واحدهای مسکونی مصرفی و کوچک متراژ در حاشیه تهران نیز رشد داشته، گفت: مثلاً یک واحد ۵۵ متری ۱۲ سال ساخت در منطقه ۱۸ (شهرک ولیعصر) که تا چند ماه قبل جزو ارزان‌ترین واحدهای اجاری تهران بودند، در پی افزایش اجاره بها در روزهای اخیر، با افزایش قیمت مواجه شده و از سوی مالک چنین واحدی، با ودیعه ۱۰۰ میلیون تومانی و اجاره ماهانه ۱.۵ میلیون تومانی فایل شده است.

وی افزود: این ارقام در تابستان سال گذشته برای واحدهای تا ۷۰ متری در نیمه شمالی منطقه ۱۰ تهران به عنوان رهن و اجاره فایل می‌شد اما در سال جاری برای واحدهای مناطق حاشیه‌ای پایتخت در نظر گرفته شده است.

مطالعه بیشتر: مطلب «افزایش سقف وام مسکن در فرابورس» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، خرید آپارتمان در تهران، قیمت مسکن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۶ مهر ۱۴۰۰ساعت: ۱۱:۳۱:۵۴ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

متری ۱۱۱ میلیون تومان برای یک همکف در زعفرانیه

گزارش‌ها نشان می‌دهد که همکف یک آپارتمان در زعفرانیه متری ۱۱۱ میلیون تومان قیمت دارد.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، محله زعفرانیه به دلیل واقع شدن در ارتفاع ۱۶۵۰ تا ۱۸۰۰ متر بالاتر از سطح دریاهای آزاد، نسبت به سایر مناطق پایتخت خنک تر بوده و دارای آب و هوای معتدل کوهستانی می‌باشد.

محله زعفرانیه به دلیل شرایط جغرافیایی و معماری شهری که دارد، باعث شده ادارات و اماکن مهمی در آن ساخته شود از این رو قیمت آپارتمان در این محله نسبت به دیگر محلات تهران گران‌تر است.

براساس مشاهدات میدانی در مناطق مختلف تهران با توجه به امکانات اطراف منزل و موقعیت آن  قیمت‌های مختلفی را می‌بینیم.

قیمت آپارتمان در مناطق مختلف تهران
توجه کنید که قیمت‌ها بر حسب مترمربع به تومان بوده و تقریبی است، چراکه قیمت مسکن در تهران با توجه به نوع ساختمان و یا نظر مالک تغییر می‌کند.

خرید آپارتمان در زعفرانیه با متراژ 160 متر، طبقه همکف / قیمت: 111 میلیون.

قیمت آپارتمان در مرزداران با متراژ 100 متر، طبقه 5 / قیمت: 60 میلیون.

خرید آپارتمان در بلوار فردوس با متراژ 121 متر، طبقه 2 / قیمت: 55 میلیون.

قیمت خرید آپارتمان در انقلاب با متراژ 105 متر، طبقه 3 / قیمت: 33 میلیون.

خرید آپارتمان در مجیدیه جنوبی با متراژ 83 متر، طبقه یک / قیمت: 29 میلیون.

خرید آپارتمان در کارگرجنوبی با متراژ 66 متر، طبقه 4 / قیمت: 21 میلیون.

قیمت خرید آپارتمان در نازی آباد با متراژ 66 متر، طبقه 2 / قیمت: 15 میلیون.

خرید آپارتمان در چیتگر با متراژ 157 متر، طبقه 6 / قیمت: 35 میلیون.

پیشنهاد خرید: اگر قصد سکونت در منطقه 8 تهران را دارید، خرید آپارتمان در گلبرگ غربی تهران کزینه مناسبی است که در سایت ملکی دلتا آگهی شده است.


برچسب: املاک دلتا، خرید آپارتمان در تهران، قیمت مسکن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۶ مهر ۱۴۰۰ساعت: ۱۱:۳۱:۰۳ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

آغاز ششمین دوره ثبت نام مسکن حمایتی

معاون وزیر راه و شهرسازی: ششمین دوره ثبت نام مسکن حمایتی در آینده نزدیک آغاز خواهد شد.

به گزارش «مجله ملکی دلتا» و به نقل از محمود محمودزاده: به زودی ششمین دوره ثبت نام مسکن حمایتی آغاز می‌شود. البته یکسری امکانات جدید به فرایند ثبت‌نام مسکن حمایتی اضافه شده است.

وی گفت: فارغ از نام و… سیاست دولت این است که حداکثر حمایت از پروژه مسکن حمایتی را انجام دهد بنابراین متقاضیان از این بابت نگران نباشند و بدون نگرانی ثبت نام و مراحل بعد از آن را طی کنند.

محمودزاده گفت: سایت از نظر سخت‌افزاری و نرم‌افزاری تغییری نمی‌کند و ممکن است صفحه‌ای به آن اضافه شود و تفاوتی با صفحات قبلی ندارد.

وی اظهار کرد: درباره زمین مورد نیاز ساخت مسکن حمایتی قانون اراضی ۹۹ ساله را در نظر گرفته که اصطلاحا به آن زمین رایگان می‌گویند. در پروژه‌های حمایتی قیمت زمین را از قیمت تمام شده مسکن جدا می‌کنیم و این اراضی تقریبا رایگان است.

معاون امور مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در ادامه افزود: با یک اجاره مختصری که به صورت سالانه پرداخت می‌شود این اراضی به صورت ۹۹ در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.

وی تاکید کرد: این پروژه‌های مشارکتی تولید مسکن برای گروه و دهک‌های متوسط به بالا هستند. اما ساختار پروژه‌های مشارکتی کاملا متفاوت است.

محمودزاده اظهار کرد: در ابتدا باید تاکید کنم که هر تصمیمی که دولت سیزدهم برای پروژه حمایتی بگیرد شامل حال متقاضیان و ثبت نام کنندگان مسکن ملی هم می‌شود و در این باره هیچ نگرانی نداشته باشند.

وی با بیان اینکه پروژه با شرایط یکسان برای تمام ثبت نام کنندگان حرکت می‌کند، ادامه داد: پس از اینکه چارچوب طرح و ساختار اجرایی جهش تولید مسکن به تایید مراجع ذی ربط رسید، اعلام عمومی خواهیم کرد و هیچ محدودیت در ثبت نام‌ها وجود نخواهد داشت.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «کد رهگیری از ابتدا رایگان بوده است» از مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، خرید آپارتمان در تهران، قیمت مسکن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۶ مهر ۱۴۰۰ساعت: ۱۱:۳۰:۴۶ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)