املاک دلتا املاک دلتا .

املاک دلتا

اقساط وام خرید مسکن، کَمر مردم را می‌شکند

عضو کمیسون عمران مجلس با بیان اینکه وام‌ ۴۸۰ میلیون تومانی خرید خانه به هیچ عنوان مشکلات مردم را حل نمی‌کند، گفت: عمده افراد فاقد مسکن از اقشار کم درآمد کارگر و کارمند هستند که حقوق آنها کفاف پرداخت اقساط این وام را نمی‌دهد و اگر هم پرداخت کنند، در باقی هزینه‌های زندگی خود با مشکل مواجه می‌شوند.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، علیرضا پاک فطرت با اشاره به وام‌‌های یک میلیاردی مسکن جوانان و 480 میلیون تومانی خرید خانه، گفت: هر چقدر وام خرید خانه افزایش پیدا کند به دلیل عدم نظارت دقیق دستگا‌های دولتی، قیمت مسکن نیز افزایش پیدا می‌کند از این رو دولت باید شیوه پرداخت وام را تغییر دهند به نحوی که برای افراد فاقد مسکن موثر باشد و این مبالغ به جیب دلالان این حوزه نرود.

وی با بیان اینکه دولت باید کسری مبالغ متقاضیان خانه را تا 50 درصد تامین و به صورت تسهیلات در اختیار آنها قرار دهد، افزود: اگر در تهران میانگین هر متر خانه را 30 میلیون تومان در نظر بگیریم، یک خانه 65 متری حدود 2 میلیارد تومان بوده که وام 480 میلیون تومانی کمتر از 25 درصد آن را پوشش می‌دهد.

او افزود: ضمن اینکه وام‌هایی با نرخ سود 18 الی 22 درصد و با بازپرداخت ماهانه 8 میلیون و 600 هزار تومان کمر مردم را می‌شکند.

 

پرداخت وام با اقساط سنگین، اعصاب مردم را خورد می‌کند
وی اضافه کرد: عمده افراد فاقد مسکن از اقشار کم درآمد کارگر و کارمند هستند که حقوق آنها کفاف پرداخت اقساط این وام را نمی‌دهد و اگر هم پرداخت کنند، در باقی هزینه‌‎های زندگی خود با مشکل موجه می‌شوند لذا بنده معتقدم این گونه وام‌ها بیشتر اعصاب مردم را خورد می‌کند.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه وام‌های پرداختی برای خرید خانه به هیچ عنوان مشکلات مردم را حل نمی‌کند، اضافه کرد: بانک‌ها هیچ‌گاه دلشان برای مردم نسوخته و تنها به سود فکر می‌کنند نه تولید؛ تا زمانی که چنین دیدگاهی در بانک‌ها جود دارند، وضعیت تغییری نخواهد کرد.

این نماینده مردم شیراز و ورزقان در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در حال حاضر بانک‌ها از پرداخت وام‌های کلان به عده خاص ترس دارند، لذا تصمیم به پرداخت وام‌هایی می‌گیرند که نه تنها مشکلات مردم و جوانان را رفع نمی‌کند، بلکه موجب افزایش قیمت مسکن و بروز مشکلات متعدد می‌شوند.

مطالعه بیشتر: مطلب «سرپرست مجرد خانوار وام مستاجران می‌گیرند!» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، خرید آپارتمان در تهران، نکات حقوقی ملکی،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۱۲:۲۰:۴۲ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

تسهیلات بانکی برای خانه‌اولی‌ها باید چه ویژگی داشته باشد؟

وام‌های جدید مسکن در صورتی که دو ویژگی اصلی یک تسهیلات بانکی شامل «قدرت خرید» و «توان بازپرداخت» را برای متقاضیان هدف خانه‌اولی‌ها داشته باشد، می‌تواند منشأ رونق بازار ملک شود.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، شرط اول یعنی قدرت خرید برای یک دسته از وام‌ها یعنی «وام ترکیبی زوجین» تا حدودی فراهم شده است؛ اما توان اجاره‌نشین‌ها «جامعه خانه‌اولی» برای پرداخت قسط ماهانه در کل کشور کمتر از یک‌پنجم اقساط همین نوع وام است.

افزایش دو برابری سقف وام مسکن از محل خرید اوراق که به تازگی به تصویب شورای پول و اعتبار رسیده است، اولین اقدامی است که دولت با هدف بازگرداندن رونق به این بازار در دستور کار قرار داد.

اما سوال اینجاست که آیا دو برابر شدن سقف وام مسکن به کارآمد شدن این وام منجر شده است؟ سندی که حاوی اطلاعات میزان استطاعت پرداخت اقساط از سوی خانه اولی‌ها در 31 استان است، نشان می‌دهد این وام به دلایل مختلف، همچنان فاقد کارآیی لازم برای احیای بازار مسکن است.

 

افزایش دو برابری سقف وام‌های مسکن یکی از دو گامی است که باید برای احیای بازار مسکن و فراهم کردن شرایط خرید خانه توسط متقاضیان خانه‌اولی در دستور کار قرار گیرد اما گام دیگر که از نگاه کارشناسان واجد اولویت بوده و مقدم بر ترمیم وام مسکن است، از بین بردن انجماد عرضه از سوی ملاکان است که در این حوزه هنوز اقدام موثر و برنامه ویژه‌ای توسط دولت در دستور کار قرار نگرفته است.

کارشناسان معتقدند افزایش سقف وام مسکن اگرچه یک اقدام ضروری برای ترمیم قدرت خرید متقاضیان خانه اولی مسکن است، اما در عین حال اگر قبل از آن انجماد عرضه به کمک ابزارهای مالیاتی در اولویت قرار نگیرد، نمی‌توان امیدوار بود با افزایش وام نتیجه مطلوب حاصل شود چراکه حتی با ترمیم قدرت خرید مسکن، این سفته‌بازان و سوداگران ملکی هستند که با احتکار واحدهای مسکونی در استطاعت خریداران، می‌توانند از ایجاد ثبات در سطح قیمت مسکن جلوگیری کنند.

مطالعه بیشتر: مطلب «آغاز طرح توزیع زمین رایگان» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، نکات حقوقی ملکی، خرید آپارتمان در تهران،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۰۱:۴۹:۱۱ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

قیمت خانه در تهران گران تر از اروپا!

از سال ۱۳۹۰ فشارهایی به حوزه ساخت و ساز وارد شده که تاثیرش را هم اکنون مشاهده می‌کنیم.

به گزارش «مجله ملکی دلتا» و به نقل از فرشید پورحاجت،قیمت خانه در تهران به قدری جهش کرده که با شهرهای اروپایی برابری می‌کند و حتی بیشتر شده است. با قیمت رهن آپارتمان در تهران و کلانشهرها می‌توان در ترکیه واحد مسکونی خریداری کرد.

وی گفت: بخش ساخت و ساز در ایران با انواع و اقسام موانع روبه‌رو شده است. تمام دستگاه‌های خدمات‌رسان نگاه درآمدی به این حوزه دارند و هیچ خدماتی به صنعت ساختمان ارایه نمی‌دهند.

دبیر کانون انبوه‌سازان تاکید کرد: تولید در کشور بسیار پرریسک شده و بخش ساختمان به عنوان موتور محرک اقتصاد کشور در رکود عمیق به سر می‌برد.

وی گفت: ایرانی‌ها در ماه گذشته با خرید ۹۱۱ خانه در ترکیه رکورد ماهیانه خرید مسکن در این کشور را شکستند. این آمار نسبت به دو سال قبل رشد ۴۷ درصدی یافته است در حالی که مرداد امسال معاملات در تهران ۳۹ درصد نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کرد.

پورحاجت در ادامه افزود: هرکس خواسته در حوزه مسکن سرمایه‌گذاری کند به نوعی درگیر بروکراسی و مقررات دست و پاگیر شده و عطای کار را به لقایش بخشیده است.

دبیر کانون انبوه‌سازان مدعی شد: نه تنها در تهران، بلکه در مناطق برخوردار سایر کلانشهرها بعضا نرخ رهن آپارتمان، میلیاردی شده است. با حدود نصف این مبلغ می‌توان در استانبول خانه خریداری کرد.

پورحاجت، کسری مسکن در کشور را حدود ۵ میلیون واحد دانست و افزود: این یعنی ما ۵ میلیون ظرفیت در بخش مسکن داریم که باید از آن در جهت رونق اقتصادی استفاده کنیم.

اگر موانع از میان برود در گام اول ظرفیت افزایش ۳۵ درصدی تولید مسکن را داریم و می‌توانیم به تدریج به اهداف ساخت سالانه یک میلیون واحد مطابق قانون جهش تولید و تامین مسکن دست پیدا کنیم.

پیشنهاد مطالعه : مطلب «تابستان متفاوت در بازار اجاره» از مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، نکات حقوقی ملکی، خرید آپارتمان در تهران،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۰۱:۴۸:۲۳ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

خارجی‌ها برای ایرانیان خانه می‌سازند

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: در کمسیون عمران با رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی درباره استفاده از ظرفیت شرکت‌های خارجی سازنده مسکن صحبت کردیم و او هم از این کار استقبال کرد.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، همانطور که همه می‌دانند، روند افزایش قیمت مسکن از چند سال پیش آغاز شد و با سرعت به مسیر خود ادامه داد تا جایی که حتی قیمت‌ ساختمان‌های مناطق بالاشهر تهران با سایر شهرهای پرآوازه دنیا هم تراز شد.

حضور دلالان در بازار مسکن و به نوعی نگاه مردم به این بازار به عنوان محلی برای سرمایه گذاری و اخذ سود یکی از مهم‌ترین دلایلی است که تاکنون برای رشد فزآینده قیمت مسکن مطرح شده است‌. از سوی دیگر افزایش قیمت مصالح ساختمانی از دیگر عواملی است که زمینه رشد قیمت را فراهم کرده است.

ساماندهی بازار مسکن و امکان تامین آن برای اقشار مختلف جامعه چندسالی است که به عنوان یکی از مهم‌ترین مطالبات مردم مطرح می‌شود.

وزارت راه موظف به صنعتی سازی ساختمان به میزان 20 درصد
حسینی عضو کمیسیون عمران مجلس در این باره گفت: وزیر راه و شهرسازی هم اخیرا نشستی با بانک مرکزی در موضوع صندوق ملی مسکن داشته است. این در حالی است که معاون وزیر راه و شهرسازی در کمیسیون عمران به صراحت اعلام کرد که پیش‌نویس اساسنامه صندوق ملی مسکن در مجموعه این وزارتخانه نهایی شده است که این کار پیش از طی شدن روال قانونی آن بوده و کاری خوب محسوب شده و مثبت ارزیابی می‌شود.

وی افزود: در کمیسیون عمران، وزیر و معاونین و وزارتخانه راه و شهرسازی عنوان کردند که قرار است تولید انبوه مسکن از سوی بخش خصوصی هم عملیاتی شود و در این مسیر دولت دخالتی نداشته و صرفا نهاد ناظر محسوب می‌شود.

 

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: بخش خصوصی، انبوه‌سازان و شرکت‌های مستعدی که در شش تا هفت سال گذشته به دلیل عدم بهای دولت به موضوع مسکن کارهایشان تعطیل و یا نیمه‌تعطیل بوده است، با قانون جهش تولید و عرضه مسکن ساماندهی شده و کارهای خوبی را با وزارت راه و شهرسازی آغاز کرده‌اند که در همین راستا جلسات متعددی هم برگزار شده است.

وی گفت:‌ استفاده از ظرفیت صنعتی‌سازی در تولید و عرضه مسکن مدنظر وزارت راه و شهرسازی است، این در حالی است که طبق قوانین بالادستی، این وزارتخانه ملزم به این کار است تا 15 تا 20 درصد مسکن از مسیر صنعتی‌سازی ساخته شود.

استفاده از پتانسیل شرکت های خارجی سازنده مسکن
وی خاطرنشان کرد: صنعتی‌سازی تولید و عرضه مسکن هم هزینه‌های ساخت مسکن را کاهش می‌دهد و هم طول زمان ساخت آن را ضمن اینکه کیفیت را هم ارتقا می‌داد؛ وقتی بخش زیادی از صنعتی‌سازی ساختمان در یک محیط کارگاهی است، نظارت خوبی بر اجرا و اقدامات فنی صورت می‌گیرد.

حسینی افزود: صنعتی‌سازی ساختمان می‌تواند منجر به ارتقای کیفیت کار و مسائل فنی و سازه ساختمان شود؛ وزیر راه و شهرسازی در کمیسیون و عمران اعلام کرده است که مصمم به صنعتی‌سازی ساختمان است و حتی ملاقات‌هایی هم با مجموعه وزارت دفاع که در این باره فعال هستند داشته است زیرا وزارت دفاع اخیرا یک کارگاه در این باره راه‌اندازی کرده است.

وی با اعلام اینکه می‌توان از شرکت های خارجی سازنده مسکن کمک گرفت، بیان کرد: در کمسیون عمران با رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی درباره استفاده از ظرفیت شرکت‌های خارجی سازنده مسکن صحبت کردیم و او هم از این کار استقبال کرد و گفت باید از این پتانسیل استفاده شود لذا به نظر می‌رسد که برای اجرای قانون جهش و تولید مسکن، وزارت خارجه هم باید کمک کار باشد.

مطالعه بیشتر: مطلب «کالای لوکسی به نام مسکن» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، نکات حقوقی ملکی، خرید آپارتمان در تهران،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۰۱:۴۷:۵۰ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

قفل پنهان در تسهیلات وام مسکن

وام‌های جدید مسکن در صورتی که دو ویژگی اصلی «قدرت خرید» و «توان بازپرداخت» را برای متقاضیان هدف -خانه‌اولی‌ها- داشته باشد، می‌تواند منشأ رونق بازار ملک شود.

به گزارش «مجله ملکی دلتا» شرط اول یعنی قدرت خرید برای یک دسته از وام‌ها یعنی «وام ترکیبی زوجین» تا حدودی فراهم شده است؛ اما توان اجاره‌نشین‌ها – جامعه خانه‌اولی- برای پرداخت قسط ماهانه در کل کشور کمتر از یک‌پنجم اقساط همین نوع وام است.

دو برابری سقف تسهیلات وام مسکن از محل خرید اوراق که به تازگی به تصویب شورای پول و اعتبار رسیده است، اولین اقدامی است که دولت با هدف بازگرداندن رونق به این بازار در دستور کار قرار داد. افزایش دوبرابری سقف وام‌های مسکن یکی از دو گامی است که باید برای احیای بازار مسکن و فراهم کردن شرایط خرید خانه توسط متقاضیان خانه اولی در دستور کار قرار گیرد.

کارشناسان معتقدند افزایش سقف وام مسکن اگرچه یک اقدام ضروری برای ترمیم قدرت خرید متقاضیان خانه اولی مسکن است، اما در عین حال اگر قبل از آن انجماد عرضه به کمک ابزارهای مالیاتی در اولویت قرار نگیرد، نمی‌توان امیدوار بود با افزایش تسهیلات وام مسکن نتیجه مطلوب حاصل شود.

این وام باید واجد دو ویژگی باشد تا «کارآمد» باشد؛ ویژگی نخست برخورداری از قدرت پوشش مناسب بر اساس ارزش روز املاک و ویژگی دوم در استطاعت بودن پرداخت اقساط آن از سوی جامعه هدف اصلی این وام‌ها یعنی خانه اولی‌ها است.

بر اساس یک گزارش رسمی حدود نیمی از خانوارهای مستاجر کشور بیش از سطح متعارف جهانی (30 درصد از درآمد) برای تامین مسکن هزینه می‌کنند و در نتیجه از شاخص مسکن مقرون به صرفه بیشتر اجاره پرداخت می‌کنند. در صورتی که سیاست‌های اقتصاد کلان به نحوی اصلاح شود که نرخ رشد اقتصادی افزایش پیدا کند، فقر خانوارها نیز کاهش خواهد یافت و به دنبال افزایش درآمد خانوارها، قدرت پرداخت اقساط وام توسط آنها افزایش پیدا می‌کند.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «کالای لوکسی به نام مسکن» از مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، نکات حقوقی ملکی، خرید آپارتمان در تهران،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۰۱:۴۶:۰۱ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

تسهیلات مسکن به گرانی دامن زد

مدیر آژانس 44 دلتا با بیان اینکه تسهیلاتی که برای مسکن داده شد نه تنها به کاهش قیمت مسکن کمکی نکرد، بلکه منجر به افزایش قیمت مسکن شد.

نادری مدیر آژانس 44 دلتا در گفتگو با خبرنگار «مجله ملکی دلتا» با بیان اینکه شناسایی خانه های خالی تاثیری در بازار مسکن نخواهد داشت، بیان کرد: بستن مالیات بر خانه های خالی تنها منبع درآمدی برای دولت خواهد بود و منجر به کاهش قیمت مسکن نخواهد شد.

وی در ادامه بیان کرد: برای مثال فردی که 4 واحد خانه خالی دارد و قصد فروش و یا اجاره را ندارد؛ اگر بر فرض قرار است سالی 10 میلیون تومان مالیات بدهد، در زمان فروش و یا اجاره هزینه مالیاتی که پرداخت کرده است را روی قیمت خانه خودش خواهد کشید و این موضوع در نهایت تنها به افزایش تورم دامن خواهد زد.

نادری با بیان اینکه امسال میزان اجاره بها توسط دولت 25 درصد اعلام شد، اما اجرایی نشد، گفت: این این موضوع حتی هزینه‌های بسیاری برای دولت در پی داشت. شما اکنون اگر به شوراهای حل اختلاف مراجعه کنید مشاهده می‌کنید که درصد بالایی از دعاوی که به کار سیستم قضایی کشور اضافه شده است مربوط می‌شود به اختلاف بین مالک و مستاجر.

 

مدیر آژانس 44 دلتا با بیان اینکه اقتصادی بیمار از تمام عوامل پیرامون تاثیر می‌گیرد، ابراز کرد: برای مثال زمانی که بانک مرکزی وام ازدواج را از 50 میلیون تومان به 100 میلیون تومان افزایش می‌دهد، هزینه اجاره بها افزایش پیدا می‌کند که این موضوع نشان از اقتصاد بیمار دارد.

وام مسکن قیمت مسکن را کاهش نداد
وی افزود: در واقع این وام‌‍‌ها نباید تاثیر منفی در قیمت‌ها بگذارد؛ این وام‌ها باید قیمت‌ها رو ثابت نگه دارد و یا به صورت خوشبینانه باید قیمت‌ها را پایین‌تر بیاورد، اما به دلیل اقتصاد بیماری که وجود دارد تمام عوامل منجر به افزایش قیمت مسکن می‌شود.

نادری با بیان اینکه به 6 ماهه اول سال «فصل اجاره» گفته می‌ شود، بیان کرد: در سال گذشته در همین مقطع زمانی ما در روز نزدیک به 8 قرارداد اجاره داشتیم اما امسال این رقم بسیار اندک بود و فصل اجاره بی رونقی را پشت سر گذاشتیم.

مطالعه بیشتر: مطلب «طی 2 ماه آینده مسکن گران می‌شود» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، نکات حقوقی ملکی، خرید آپارتمان در تهران،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۰۱:۴۳:۴۸ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

آغاز طرح «توزیع زمین رایگان»

با وجود تجربه مشکلات در اختصاص زمین در طرح مسکن ملی اما در دولت جدید، دولتمردان به دنبال توزیع زمین رایگان برای ساخت مسکن هستند. تاکنون شش هزار هکتار زمین برای این طرح شناسایی شده و به نظر می‌رسد این اولین گام برای آغاز این طرح است.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، با وجود ثبت نام بیش از یک میلیون نفر برای دریافت وام ودیعه مسکن تاکنون تنها 7 هزار نفر موفق به دریافت این وام شدند.

از سوی دیگر با وجود آغاز ساخت مسکن ملی از سال ۱۳۸۶ تاکنون طی این ۱۴ سال تنها دو میلیون مسکن مهر به متقاضیان داده شده است. با وجود چنین سابقه‌هایی اما دولت به دنبال طرح توزیع رایگان برای ساخت مسکن است.

این درحالیست که در گذشته طرح مسکن ملی به دلیل نبود زمین کافی با مشکل مواجه شد و در نهایت وعده تحویل ۴۰۰ هزار مسکن ملی طی دو سال شکل اجرایی نگرفت. اما در دولت جدید به نظر می‌رسد به جز وعده ساخت یک میلیون مسکن در سال، توزیع زمین رایگان نیز همچنان در برنامه است.

 

اخیرا رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی از اعطای زمین رایگان به مردم خبر داده و گفته که براساس برنامه‌ریزی انجام شده تامین زمین رایگان‌ برای ساخت مسکن ویژه افراد واجد شرایط پس از تعیین ساز و کارهای لازم عملیاتی خواهد شد.

هر چند قاسمی از زمان دقیق شروع به کار این طرح صحبت نکرده اما محمدرضا رضایی کوچی، رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفته است: به زودی برای افرادی که در دهک‌های پایین جامعه قرار دارند سامانه‌ای برای ثبت‌نام مسکن ایجاد و به مردم اطلاع‌رسانی خواهد شد.

اولویت های وزارت راه و شهرسازی برای ساخت مسکن
رئیس کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه سه کار اساسی در اولویت این وزارتخانه برای تولید مسکن است، افزود: تامین مسکن اولویت اول است که کار با جدیت آغاز شده و با تلاش‌های وزیر شش هزار هکتار زمین که قابلیت ساخت‌وساز دارد شناسایی شده و به عبارتی تقریبا زمین آماده است که برخی از این زمین‌ها در داخل محدوده شهری و برخی خارج از محدوده است.

بدین ترتیب به نظر می‌رسد باید به زودی منتظر توزیع شش هزار هکتار زمین رایگان برای ساخت مسکن باشیم. طرحی که معلوم نیست چه سرنوشتی پیدا می‌کند. اخیرا معاون مسکن شهری بنیاد مسکن اعلام کرده بود که برای ۱۰ هزار و ۲۵۰ متقاضی مسکن ملی نمی‌توانیم اقدام اجرایی انجام دهیم، چرا که به‌عنوان مثال برای شش هزار نفر زمین قطعی نشده که آن را تحویل دهیم.

مطالعه بیشتر: مطلب «ساخت یک میلیون مسکن در سال باعث تورم می‌شود؟» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، نکات حقوقی ملکی، خرید آپارتمان در تهران،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۰۱:۴۲:۵۴ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

سرپرست مجرد خانوار وام مستاجران می‌گیرند!

سرپرست خانواری که مجرد است هم می‌تواند برای اخذ این وام درخواست کند و منعی برای پرداخت این تسهیلات به سرپرست مجرد خانوار وجود ندارد.

به گزارش «مجله ملکی دلتا» و به نقل از معاون وزیر راه و شهرسازی، وام کمک ودیعه مسکن شامل سرپرست مجرد خانوار هم می‌شود اما اینکه برخی از شرایط نحوه پرداخت وام ودیعه مسکن تصمیم سلیقه‌ای بانک‌ها است.

محمود محمودزاده گفت: مدیریت بانک‌مرکزی باید برای رفع این مشکلات تصمیم بگیرد و یک رویه ثابت و یکسانی بین بانک‌ها در نظر بگیرد و ایجاد کند.

محمودزاده اظهار داشت: ایراداتی درباره نرخ کارمزد، مدت زمان تقسیط، شرط و شروط‌ پرداخت این وام و بحث شرایط ضامن مطرح شده اما این مقرراتی است که نظام بانکی برای پرداخت وام کمک ودیعه در نظر گرفته و موضوعاتی نیستند که مورد نظر وزارت راه وشهرسازی باشد.

وی گفت: بیشترین انتقادات به بحث ضامن است که بارها به بانک‌ها اعلام کردیم حداقل ضامن را برای پرداخت کمک ودیعه در نظربگیرند.

محمودزاده در پاسخ به این سوال که بسیاری از متقاضایان وام کمک ودیعه مسکن نسبت به ارقام بالای اقساط این تسهیلات معترض هستند، تاکید کرد: آنچه که تصویب شده این است که مدت زمان تقسیط این وام برای مستاجران باید ۵ ساله و با کارمزد ۱۲ ساله باشد.

وی ادامه داد: اما متاسفانه برخی از بانک‌ها به صورت سلیقه‌ای مدت زمان اقساط را تا ۳۶ ماه کاهش دادند.

معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین با تاکید بر اینکه وام ودیعه مسکن شامل سرپرست مجرد خانوار هم می‌شود، گفت: سرپرست خانواری که مجرد است هم می‌تواند برای اخذ این وام درخواست کند و منعی برای پرداخت این تسهیلات به سرپرست مجرد خانوار وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: که شرط پرداخت وام کمک ودیعه مسکن داشتن سابقه ۵ سال سکونت در شهر مورد تقاضا به همراه اجاره‌نامه رسمی یا اجاره‌نامه ثبت شده در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات و دارای کد رهگیری است.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «خارجی‌ها برای ایرانیان خانه می‌سازند» از مجله ملکی دلتا بخوانید.

 
 
 


برچسب: املاک دلتا، نکات حقوقی ملکی، خرید آپارتمان در تهران،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۰۱:۴۲:۰۴ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

هر ایرانی مالک 3 هکتار زمین است!

چرا در ایران پهناور که به هر ایرانی حدود ۳ هکتار زمین از مساحت ایران می‌رسد، برخی از جوانان ایرانی یک آپارتمان ۷۰ متری نمی‌توانند داشته باشند؟

به گزارش «مجله ملکی دلتا» و به نقل از علی شماعی: دلالان، زمین‌خواران، رانت‌خواران و برخی دستگاه‌های دولتی زمین‌های خوب و خانه‌های مجلل را احتکار کرده‌اند از این رو نسبت جمعیت به مساحت ایران نشان می‌دهد که به هر ایرانی حدود ۳ هکتار زمین می‌رسد.

کارشناس اقتصاد مسکن اظهار کرد: مدیریت زمین و تامین مسکن و محل کار، اساسی‌ترین نیاز و بستر ساز آسایش و آرامش خانواده و توسعه فرهنگی و تمدن ساز است. شماعی تاکید کرد: دولت سیزدهم طبق قانون موظف است با رعایت اولویت برای نیازمندان زمینه‌های تامین مسکن و اجرای این اصل را فراهم سازد. در حال‌حاضر بی‌مسکنی و بد مسکنی مردم، مانع توسعه‌یافتگی و رنج‌آور شده است.

وی اظهار کرد: اکثر افراد به سن ازدواج رسیده و خانوارها درگیر تامین مسکن خود هستند. شاخص دسترسی به مسکن که تا سال ۱۳۹۰ حدود ۱۲ سال بود در حال حاضر به ۳۴ سال رسیده است. یعنی اگر هر خانوار ۳۴ سال تمام درآمدهایش را ذخیره کند می‌تواند خانه‌دار شود. این کارشناس اقتصاد مسکن تاکید کرد: یکی از راهکارهای کنترل و مبارزه با فساد و احتکار، تهیه آمار و اطلاعات دقیق و به روز و ایجاد بانک اطلاعاتی جامع و شفاف از اوضاع زمین و املاک است.

شماعی افزود: استفاده از امکانات شرکت‌های ذیصلاح خارجی در بازار مسکن مناسب علاوه بر انتقال فناوری روز دنیا منجر به رقابت و افزایش کیفی ساخت وساز می‌شود و می‌توان از این طریق به وضع و حال وخیم بافتهای فرسوده ساختمانی سریعتر رسیدگی کرد. وی تاکید کرد: با توجه به اینکه اعطای اعتبارات به افراد، تأثیر مثبت بر قیمت مسکن داشته است پس توصیه می‌شود که این اعتبارات به انبوه‌سازان با ملزم کردن آنها برای ساخت واحد مسکونی برای خانوارهای کم درآمد داده شود.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «سرپرست مجرد خانوار وام مستاجران می‌گیرند!» از مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، نکات حقوقی ملکی، خرید آپارتمان در تهران،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۰۱:۴۱:۰۸ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

کمبود سیمان وجود ندارد!

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان: در صورت تامین برق و سوخت پایدار، واحدها و کارخانجات سیمانی قادر به تامین ۱۰۰درصدی سیمان برای طرح بزرگ تولید سالیانه یک میلیون مسکن بدون هیچ دغدغه‌ای هستند.

به گزارش «مجله ملکی دلتا» و به نقل از عبدالرضا شیخان، در صورت تامین پایدار برق و سوخت، این صنعت آماده است تا بدون مشکل سهم خود را در ساخت سالیانه یک میلیون واحد مسکونی در کشور که از برنامه‌های دولت سیزدهم است، ایفا کند.

وی گفت: ورود سیمان به بورس کالا به‌طور قطع به شفافیت عرضه و قیمت‌ها خواهد انجامید. اکنون با همت و تلاش همه دست‌اندرکاران امر و تولیدکنندگان شرایط پایداری را در بازار شاهدیم و  قیمت مصوب هر کیسه سیمان درب کارخانه ۲۵ هزار تومان است.

وی ادامه داد: با احتساب ارزش افزوده، هزینه‌های تخلیه و بارگیری و حمل و نقل، اکنون قیمت هر کیسه سیمان در مناطق مختلف کشور بین ۳۳ تا ۴۳ هزار تومان است. شیخان اظهار داشت: تامین برق سبب شده تا واحدها بتوانند عرضه‌های به نسبت خوبی در هفته‌های گذشته داشته باشند و قیمت هر کیسه سیمان از حدود ۸۰ هزار تومان به ۳۳ تا ۴۳ هزار تومان کاهش یافت.

شیخان افزود: مشکلات قطعی برق تا زمان خروج از فصل گرما و کاسته شدن از مصارف خانگی همچنان وجود دارد، در این زمینه یکی از هلدینگ‌های بخش خصوصی اقدام به استفاده از پنل‌های خورشیدی برای تامین برق بخشی از خطوط تولیدی خود کرده، اما توسعه این قبیل امکانات نیازمند سرمایه و تسهیلات است.

سید رضا فاطمی‌امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: در زمینه تامین برق نیز ساخت بیش از ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه در بخش صنعت را با همکاری با وزارت نیرو در دستور کار داریم که فولادی‌ها در این زمینه پیش‌قدم شده‌اند. وی افزود : اقداماتی که در جریان کنترل قیمت سیمان در وزارت صنعت انجام شد، برخورد تعزیراتی و دستوری نبود؛ بلکه اصلاح ساختارها منجر به تعادل بازار و کاهش قیمت‌ها شد.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «چند متر خانه سهم وام جدید مسکن است؟» از مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، دلتا،قیمت مصالح ساختمانی،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۹ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۰۲:۳۵:۴۷ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)