املاک دلتا املاک دلتا .

املاک دلتا

چند متر خانه سهم وام جدید مسکن است؟

در پی افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن تا ۴۸۰ میلیون تومان، همه نمادهای اوراق تسهیلات مسکن در معاملات امروز به سقف ۵ درصدی دامنه نوسان رسیدند.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، وام متقاضیان دریافت تسهیلات انفرادی مسکن در تهران از ۱۰۰ به ۲۰۰ و زوجین از ۲۰۰ به ۴۰۰ میلیون تومان افزایش یافت.

بر این اساس همچنین سقف وام جدید مسکن از حل اوراق تسهیلات برای متقاضیان فردی شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر از ۸۰ به ۱۶۰ و زوجین از ۱۶۰ به ۳۲۰ میلیون تومان رسید.

سقف تسهیلات مذکور برای متقاضیان فردی ساکن سایر شهرها از ۶۰ به ۱۲۰ و زوجین از ۱۲۰ به ۲۴۰ میلیون تومان رشد کرده است.

وام جعاله تعمیرات مسکن نیز که همراه با وام خرید پرداخت می‌شود، از ۴۰ به ۸۰ میلیون تومان رسیده که امکان دریافت تسهیلات خرید مسکن از سوی زوجین تهرانی تا ۴۸۰ میلیون تومان را فراهم کرده است.

به گفته کارشناسان، یکی از علل عدم استقبال از وام مسکن ۴۸۰ میلیون تومانی، پایین بودن قدرت خرید آن نسبت به هزینه تمام شده یک واحد ۵۰ متری در تهران و نیز بالا بودن مبلغ اقساط ماهانه آن است.

متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران ۳۱ میلیون تومان است که درنتیجه قیمت یک واحد ۵۰ متری، ۱ میلیارد و ۵۵۰ میلیون تومان خواهد بود؛ لذا وام ۴۸۰ میلیون تومانی مسکن می‌تواند تنها حدود ۳۱ درصد (کمتر از یک سوم) قیمت یک واحد مسکونی در تهران را پاسخگو باشد.

برای دریافت وام جدید مسکن انفرادی در تهران (۲۸۰ میلیون تومان) متقاضیان باید ۵۶۰ برگه خریداری کنند که با احتساب هر برگه ۶۳ هزار تومان، ۳۵ میلیون و ۲۸۰ هزار تومان باید بپردازند.

همچنین زوجین تهرانی که قصد دریافت وام ۴۸۰ میلیون تومانی را دارند باید ۹۶۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند که با احتساب هر برگه ۶۳ هزار تومان، ۶۰ میلیون و ۴۸۰ هزار تومان هزینه این وام خواهد بود.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «آپارتمان کمتر از یک میلیارد تومانی بخرید» از مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا،دلتا،وام مسکن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۸ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۰۳:۲۹:۵۷ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

واگذاری واحدهای طرح ملی مسکن با قرعه‌کشی

مدیرعامل عمران پردیس از واگذاری واحدهای طرح ملی مسکن با قرعه‌کشی خبر داد و گفت: هزینه ساخت هر مترمربع از این واحدها به قیمت امروز ۵ تا ۵.۵ میلیون تومان است.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، مهدی هدایت مدیرعامل عمران پردیس در حاشیه بازدید از کارگزاری مسکن مهر پردیس اظهار کرد: طبق ضوابط و بخشنامه‌ها به محض این‌ که اسکلت واحدهای طرح ملی مسکن تکمیل شود موظف هستیم انتخاب واحد متقاضیان را انجام دهیم.

وی درباره نحوی واگذاری واحدهای طرح ملی مسکن و ارزش‌گذاری واحدها توضیح داد: به‌ عنوان مثال واحدی در طبقه نهم با یک منظره خوب قرار دارد که متقاضی با قرعه کشی برنده شده است. در مقابل واحد مسکن یک متقاضی نیز در طبقه اول است که منظره پایین‌تری دارد.

 

وی ادامه داد: در این راستا ارزش گذاری واحدها توسط کارشناس رسمی انجام شده و حق هیچکس ضایع نخواهد شد.

مدیرعامل شرکت عمران پردیس توضیح داد: فردی که با قرعه‌کشی برنده واحد بهتری می‌شود طبیعتا قیمت بالاتری را در مقایسه با فردی که در طبقات پایین‌تر واحد دارد، پرداخت می‌کند.

هدایت بیان کرد: پیش بینی می‌کنیم تا ۲ سال آینده اقدام به واگذاری کامل واحدهای طرح ملی مسکن کنیم.

مدیرعامل عمران پردیس درباره قیمت تمام شده واحدها نیز گفت: پیش بینی می‌کنیم با قیمت‌های امروز هزینه تمام شده ساخت-هر مترمربع- ۵ تا ۵.۵ میلیون تومان خواهد بود.

مطالعه بیشتر: مطلب «ساماندهی بازار اجاره با طرح اجاره داری حرفه ای» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا،دلتا،طرح ملی مسکن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۸ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۰۳:۲۸:۴۰ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

حقوق و تکالیف مستاجر که صاحبخانه باید بداند؟

در‌ صورتی‌ که هر یک از طرفین قرارداد اجاره، تکالیف و حقوق خود را در برابر هم بدانند، بسیاری از مسائل و مشکلات به وجود نمی‌آید.

قرارداد‌های اجاره اگر چه مشکلات افرادی که تمایلی به خرید مسکن ندارند یا نمی‌توانند مسکن تهیه کنند را حل می‌کند اما مسائل و مشکلاتی را هم به وجود می‌آورد. در این نوشتار از «مجله ملکی دلتا» به بررسی قرارداد اجاره  و تکالیف مستاجر می‌پردازیم.

حقوق مستاجر
از جمله موارد کلی حقوق و تکالیف مستاجر آن است که مستاجر حق هر‌گونه استفاده از مالی که اجاره کرده‌ است را در حدود قرارداد اجاره منعقد شده با مالک دارد. حقوق مستاجر در رابطه با مالک و مال مورد اجاره عبارت‌اند از:

اگر مستاجر مبلغی بابت پول پیش به موجر داده است، حق دارد در هنگام تخلیه آن را از موجر (مالک) دریافت کند.

 

بنا به ماده ۴۷۴ قانون مدنی، مستاجر می‌تواند مالی که اجاره کرده است را به دیگری اجاره بدهد، مگر این‌که برخلاف آن شرط شده باشد.

بنا به مواد ۴۸۶ و ۴۸۵ قانون مدنی اگر مال مورد اجاره نیاز به تعمیر و مخارجی داشته باشد، بر عهده مالک است مگر خلاف آن شرط شده باشد و اگر تعمیرات آن نیاز باشد و تاخیر در آن باعث ضرر به مالک شود، مستاجر نمی‌تواند جلوی تعمیرات را بگیرد. اگر در مدت تعمیر، مستاجر نتواند از مالی که اجاره کرده است استفاده کند، در این‌صورت مستاجر حق فسخ اجاره را دارد.

تکالیف مستاجر
از جمله تکالیفی که مستاجر در قرارداد اجاره دارد عبارتند از :

اولین تکلیف مستاجر، پرداخت اجاره‌بها در عوض تملیک منفعت (استفاده از مال مورد اجاره) است که در قرارداد اجاره میزان آن بین طرفین توافق شده ‌است. بنا به ماده ۴۹۰ قانون مدنی، مستاجر باید اجاره‌بها را در موعد تعیین شده در قرارداد پرداخت کند.

از دیگر تکالیف مستاجر طبق ماده ۴۹۰ قانون مدنی، این است که از مالی که اجاره کرده‌ است به نحو متعارف استفاده کند و تعدی و تفریط نکند و در صورتی‌که مستاجر در استفاده از مورد اجاره تعدی یا تفریط کند، مالک حق فسخ معامله را دارد.

مستاجر باید به گونه‌ای از مالی که اجاره کرده‌ است استفاده کند که خسارتی به آن وارد نشود. در صورت ورود خسارت، مستاجر باید آن را جبران کند.

مستاجر موظف است در پایان قرارداد اجاره، مالی را که اجاره کرده است به عنوان مثال، ملک یا خودرو و غیره را به مالک تحویل دهد و در غیر این‌صورت مالک می‌تواند الزام او را از محاکم بخواهد یا مستاجر را مجبور به تخلیه عین کند.

مطالعه بیشتر: مطلب «اهمیت تبدیل سند وکالتی به قطعی» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا،دلتا،حقوق مستاجر،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۸ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۰۳:۲۷:۱۹ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

نسخه چشم بسته برای بازار مسکن نپیچید

رییس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه تعرفه مشاوران املاک در ترکیه و امارات ۶ درصد ارزش ملک است گفت: امارات، پاکستان و حتی افغانستان در سال‌های اخیر برای بازار مسکن، توسعه‌گر و دلال، ساز و کارهای بسیار دقیق وضع کرده، احترام شغل دلالی را بالا برده و در صنعت ساختمان پیشرفت کرده‌اند؛ در ایران نرخ مشاوران املاک یک دوازدهم دنیا است و آقایان با طرح‌های چشم بسته می‌گویند این نرخ باز هم باید کاهش پیدا کند.

به گزارش «مجله ملکی دلتا» به نقل از ایسنا، مصطفی‌قلی خسروی اظهار کرد: کسانی که بعضا در مجلس از کاهش حق‌الزحمه مشاوران املاک سخن می‌گویند قانون مدنی مصوب سال ۱۳۱۷ و قانون دلالان را بخوانند که شغل دلالی را به عنوان مولد اقتصادی نگاه کرده است. ما مولد اقتصادی و مالیاتی هستیم و نوک پیکان بخش پیشران مسکن قرار داریم که اگر نباشیم اقتصاد کشور دچار رکود می‌شود.

وی افزود: می‌گویند تعرفه مشاوران املاک باید کاهش پیدا کند اما آیا تبعات چنین تصمیمی که می‌تواند به جرم‌زایی منجر شود را در نظر گرفته‌اند؟ وقتی حق و حقوق یک فرد را به او ندهید فضا را برای دور زدن قانون فراهم می‌کنید. دولت گذشته کمیسیون مشاوران را که قبلا نیم درصد از هریک از متعاملین بود به ۲۵ صدم درصد کاهش داد یعنی آن را به یک دوازدهم دنیا رساند و مجلس فعلی در همان راستا می‌گوید که باید تعرفه باز هم کاهش پیدا کند. بروید ببینید تصمیم دولت قبل چه مشکلاتی را برای معیشت خانواده ۱۳۵ هزار مشاور املاک ایجاد کرده است. تورم به ۴۵ درصد رسیده، تخم مرغ شانه‌ای ۵۰ هزار تومان شده، برنج کیلویی۵۰ هزار تومان شده، بعد می‌گویند حق‌الزحمه مشاوران املاک کاهش یابد.

رییس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به قانون دلالان سال ۱۳۱۷ خاطرنشان کرد: توصیه می‌کنم عزیزان مسئول، یک بار قانون مدنی و قانون دلالان را مطالعه کنند و ببینند چه ارزشی برای شغل دلالی که مولد اقتصادی است قائل شده‌اند. کشورهای پیشرفته و حتی کشورهای همسایه خودمان با وضع قوانین و مقررات مناسب، صنعت ساختمان را ارتقا داده‌اند. برای دلال احترام قائلند؛ چرا که دلال به ایجاد شغل و رونق اقتصاد کمک می‌کند.

خسروی با بیان اینکه در اروپا و آمریکا شش درصد از قیمت ملک به عنوان حق‌الزحمه به واسطه‌گر اختصاص می‌یابد که از سوی فروشنده پرداخت می‌شود گفت: در سوئد ۳ تا ۴ درصد، در آمریکا ۶ درصد و در ترکیه ۶ درصد قیمت مسکن به دلال اختصاص می‌یابد. امارات، پاکستان و حتی افغانستان در سال‌های اخیر برای بازار مسکن، توسعه‌گر و دلال، ساز و کارهای بسیار دقیق وضع کرده و احترام شغل دلالی را بالا برده‌اند. در تهران نرخ مشاوران املاک ۲۵ صدم درصد از قیمت ملک است و آقایان می‌گویند باید کاهش پیدا کند.

وی تاکید کرد: از نمایندگان محترم مجلس انتظار می‌رود به جای ارایه نسخه‌های چشم بسته و خلق‌الساعه، قانون مدونی را برای مشاوران املاک وضع کنند که از زیر نظر قانون نظام صنفی بیرون بیاید. اگر نمی‌توانند دست کم این شغل را مستثنی کنند و با توجه به اهمیت کالای باارزش مسکن، دست ما را برای تنبیهات و تشویقات باز بگذارند. هم اکنون اتحادیه املاک هیچ اختیاری در این زمینه ندارد و البته بیشترین همکاری را با شورای حل اختلاف و اماکن در جهت پلمپ دفاتر مشاوران املاک متخلف انجام می‌دهد؛ زیرا مسکن مهمترین دارایی یک خانوار است که کوچک‌ترین اشتباه یک مشاور در عقد قرارداد باید آخرین اشتباه او باشد. با یک نقطه محرم و مجرم به کلی تغییر می‌کند.

خسروی با اشاره به قانون جهش تولید و تامین مسکن درخصوص احداث سالانه یک میلیون واحد مسکونی گفت: نمایندگان مجلس باید شرایط تامین مسکن را فراهم کنند تا قیمت مسکن پایین بیاید؛ وگرنه دولت قبل به اندازه کافی گفتاردرمانی کرد. می‌گفتند علت گرانی مسکن، وجود مافیا و سلاطین است اما هیچگاه قانون مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات بر خانه‌های خالی را به نتیجه نرساندند. توقع داریم نمایندگان فعلی مجلس به این موضوعات برسند نه اینکه از سیاستهای دولت قبل پیروی کنند.

رییس اتحادیه مشاوران املاک، سوق یافتن جوانان به شغل مشاور املاک را ناشی از افزایش نرخ بیکاری دانست و گفت: فوق لیسانس کشاورزی، مهندس برق یا فوق لیسانس ادبیات به دلیل آنکه دولت نتوانسته شغلی برای او ایجاد کند، مشاور املاک شده است. حالا می‌خواهید حق و حقوق این فرد را هم ندهید، خوب اصلا ندهید. نتیجتا او متعاملین را دور می‌زند که فقط پرونده‌های قضایی را با این کار افزایش می‌دهید و برای قوه قضاییه دردسر ایجاد می‌کنید.

روز یکشنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۰ عبدالجلال ایری ـ سخنگوی کمیسیون عمران مجلس ـ از تصویب کلیات طرح کاهش تعرفه بنگاه‌های معاملات ملکی در این کمیسیون خبر داد و گفت: وابستگی حق الزحمه بنگاه‌های ملکی با قیمت ملک، تعارض منافع ایجاد می‌کند. که وزارت صمت دولت روحانی نیز هفتم مهرماه سال ۱۳۹۹ نرخ کمیسیون مشاوران املاک را که تا قبل از آن نیم درصد از ارزش ملک بود به ۲۵ صدم درصد کاهش داده بود.

مطالعه بیشتر: مطلب «طی 2 ماه آینده مسکن گران می‌شود» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، نکات حقوقی ملکی، خرید آپارتمان در تهران،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۱۰:۴۶:۲۵ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

معرفی مناطق ارزان شرق تهران برای خرید خانه

بر اساس داده‌های دریافتی از ۱۰ روز گذشته آگهی‌های ملکی، لیستی از متوسط قیمت خرید آپارتمان مسکونی دو تا پنج سال در برخی از مناطق شرق شهر تهران به دست آمده که در ادامه مشاهده خواهید کرد.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، متوسط قیمت خرید آپارتمان مسکونی بر اساس آگهی‌های ثبت شده نشان می‌دهد، خرید آپارتمان در افسریه یکی از مناطق ارزان شرق تهران است، که میانگین قیمت هر متر مربع آن ۲۲ میلیون تومان ثبت شده است. قیمت هر متر خانه در سبلان ۲۲٫۴ میلیون تومان اعلام شده است.

هر متر آپارتمان مسکونی در منطقه تهرانپارس شرقی و پیروزی ۲۶٫۶ میلیون تومان، در منطقه آهنگ ۲۳٫۹ تومان ثبت شده است. با توجه به قیمت‌های موجود، متوسط قیمت ثبت شده خرید آپارتمان در بین مناطق شرق تهران تنها در مناطق نام برده شده در کانال ۲۰ میلیون تومان ثبت شده و در دیگر مناطق شرقی تهران هر متر مسکن به طور متوسط بالاتر از ۳۰ میلیون تومان معامله می‌شود.

 

متوسط قیمت خرید آپارتمان در محله حکیمیه ۳۲٫۵ میلیون تومان و نیرو هوایی ۳۵٫۸ میلیون و در منطقه نارمک با قیمت ۳۸٫۸ میلیون تومان اعلام شده است. در بین مناطقی که در کانال ۳۰ میلیون تومان معامله می‌شوند، منطقه تهرانپارس غربی با هر متر آپارتمان ۳۹٫۵ میلیون تومان گران‌ترین نرخ متوسط خرید آپارتمان مسکونی را دارد.

متوسط قیمت خرید مسکن در تهرانپارس غربی و تهرانپارس شرقی بیش از ۱۰ میلیون تومان اختلاف قیمت دارد.

در ادامه متوسط قیمت خرید آپارتمان مسکونی در برخی از مناطق شرق تهران را مشاهده می‌کنید.
محله افسریه: قیمت هر متر مربع 22 میلیون تومان
محله  سبلان: قیمت هر متر مربع 22 میلیون و 400 هزار تومان
محله تهرانپارس شرقی: قیمت هر متر مربع 26 میلیون 600 هزار تومان
محله پیروزی: قیمت هر متر مربع 26 میلیون تومان
محله حکیمیه: قیمت هر متر مربع 32 میلیون 500 هزار تومان
محله نیرو هوایی: قیمت هر متر مربع 35 میلیون 600 هزار تومان
محله نارمک: قیمت هر متر مربع 38 میلیون 800 هزار تومان
محله تهرانپارس غربی: قیمت هر متر مربع 39 میلیون 500 هزار تومان
مطالعه بیشتر: مطلب «قیمت خانه جیحون ارزان‌تر است یا وردآورد؟» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، نکات حقوقی ملکی، خرید آپارتمان در تهران،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۱۰:۳۸:۵۰ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

خرید آپارتمان نوساز با 1.5 تا 2 میلیارد تومان

در حالی که میانگین قیمت مسکن در تهران بیش از 30 میلیون تومان شده؛ اما در برخی محله‌ها و مناطق پایتخت می‌توان آپارتمان نوساز با قیمتی بین 15 تا بیش از40 میلیون تومان و با توان اقتصادی بین 1.5 تا 2 میلیارد تومان خریداری کرد.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، این روزها یافتن آپارتمان نوساز و ارزان قیمت تقریبا تبدیل به کار سختی شده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد با نقدینگی مابین 1.5 تا 2 میلیارد می توان برای خرید آپارتمان نوساز در محله زمزم و خیابان زهتابی اقدام کرد.

در محله زمزم و خیابان زهتابی یک واحد 115 متری را به قیمت یک میلیارد و 720 میلیون تومان و به عبارت بهتر با متری 15 میلیون تومان آگهی شده است.

در رتبه دوم ارزان‌ترین املاک نوساز محدوده وردآورد قرار دارد که یک آپارتمان نوساز 133 متری را می‌توانید با 2 میلیارد تومان بخرید.

در میدان قزوین یک واحد 84متری نوساز را متری 17 میلیون و 850 هزار تومان و با قیمت کل 1.5 میلیارد تومان برای فروش آگهی کرده‌اند.

گران‌ترین فایل مربوط به یک آپارتمان 42 متری در شهران است که متری 41 میلیون و 900 هزار تومان و قیمت کل یک میلیارد و 760 میلیون تومان برای فروش آن تعیین شده است.

در جایگاه بعدی، یک واحد 47 متری در پیروزی قرار دارد که مالک برای فروش آن به ازای هر متر 35 میلیون و 100 هزار تومان و قیمت کل یک میلیارد و 650 میلیون تومان درخواست کرده است.

قیمت (تومان) خرید آپارتمان نوساز در تهران
خرید آپارتمان در قصرالدشت با متراژ 67 متر / قیمت کل: 1 میلیارد و 990 میلیون.

خرید آپارتمان در امیریه با متراژ 74 متر / قیمت کل: 1 میلیارد و 700 میلیون.

خرید آپارتمان در بریانک با متراژ 85 متر / قیمت کل: 1 میلیارد و 720 میلیون.

خرید آپارتمان در حکیمیه با متراژ 58 متر / قیمت کل: 1 میلیاد و 880 میلیون.

خرید آپارتمان در پیروزی با متراژ 47 متر / قیمت کل: 1 میلیارد و 650 میلیون.

خرید آپارتمان در افسریه با متراژ 72 متر / قیمت کل: 1 میلیارد و 800 میلیون.

پیشنهاد خرید: اگر قصد سکونت در منطقه 3 تهران را دارید، خرید آپارتمان در توانیر یک گزینه مناسب است که در سایت ملکی دلتا آگهی شده است.


برچسب: املاک دلتا، نکات حقوقی ملکی، خرید آپارتمان در تهران،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۱۰:۳۷:۳۴ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

یک میلیون مسکن چقدر برق نیاز دارد؟

در شرایطی که مدل ساخت 1 میلیون واحد مسکونی بر اساس خانه 1 طبقه در دستور کار قرار گیرد، می‌توان نیاز به برق 1150 مگاواتی این واحدها را از طریق برق تجدیدپذیر تامین کرد.

به گزارش «مجله ملکی دلتا» به نقل از خبرگزاری فارس، وعده ساخت تامین برق یک میلیون مسکن در سال واکنش‌های بسیاری را در فضای رسانه‌ای و کارشناسی کشور به همراه داشته و اظهارات متفاوتی پیرامون این وعده بزرگ مطرح می‌شود.

نیاز برقی 1 میلیون مسکن چه قدر است؟
در گام اول پاسخ به سوال نحوه تامین برق یک میلیون واحد مسکونی در سال، باید بدانیم این تعداد واحد مسکونی پس از ساکن شدن خانوارها به چه میزان برق نیاز دارند.

بر اساس برآورد آماری صورت گرفته از میزان مصرف واحدهای مسکونی کشور، مصرف برق یک واحد مسکونی معمولا برای مصارف عادی با کولر آبی برابر حداکثر ۵ کیلووات ساعت است ولی برای خانه‌های با کولر‌های گازی بین ۷ تا ۱۰ کیلووات مصرف برق ثبت می‌شود.

در نظر داشته باشید که این میزان مصرف برای ساعات اوج مصرف و استفاده همزمان است وگرنه در خیلی از ساعات روز ممکن است مصرف شما به کیلووات هم نرسد.

در شرایطی که اتلاف 15 درصدی شبکه توزیع به میزان مصرف برق واحدهای مسکونی اضافه شود، به طور کلی برای ساخت 1 میلیون خانه بالغ بر 1150 مگاوات توان تولید برق نیاز است. به عبارت دیگر 1 میلیون واحد مسکونی در سال معادل تولید برق نیروگاه اتمی بوشهر مصرف برق دارند.

برآورد هزینه تامین برق 1 میلیون مسکن
در همین راستا، مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق با اشاره به سرمایه‌گذاری لازم به منظور تولید برق مورد نیاز 1 میلیون خانوار در واحدهای مسکونی جدید گفت:« قطعا برای تامین برق واحد‌های مسکونی تامین اعتبار نیاز است که طبق برآورد‌های اولیه تامین برق 1 میلیون مسکن چیزی بالغ بر 15 هزار میلیارد تومان برآورد شده، سرمایه نیاز دارد.»

در نگاه اول اضافه کردن 1150 مگاوات توان اسمی به ظرفیت 80 هزار مگاواتی شبکه برق کشور مسئله قابل توجهی تلقی نمی‌شود اما اگر بدانیم در تابستان سال جاری شبکه برق با کسری نزدیک به 15 هزار مگاواتی مواجه شده و در صورت عدم توجه به این مسئله 1150 مگاوات دیگر نیز به ناترازی تولید و مصرف اضافه می‌شود، مسئله تامین برق واحدهای مسکونی اهمیت پیدا می‌کند.

با اطلاع از هزینه و نیاز به برق 1 میلیون واحد مسکونی به نظر می‌رسد توجه به این مسئله باید در دستور کار وزرای راه و شهرسازی و نفت و انرژی قرار گیرد.

راهکاری برای تامین برق 1 میلیون مسکن
فارغ از نیاز به توان 1150 مگاواتی برای تامین برق 1 میلیون واحد مسکونی، این مسئله می‌تواند معادل یک فرصت بی‌نظیر و تاریخی در صنعت برق کشور لحاظ شود.

به منظور آگاهی از این فرصت بی‌نظیر، پیش از پرداختن به راهکار باید بدانیم، این مسئله تنها در واحدهای مسکونی یک طبقه قابلیت اجرایی دارد.

یک طبقه شدن واحد مسکونی می‌تواند به سبب ایجاد امنیت بیشتر خانواده و ایجاد فضای کافی زمینه استقرار واحدهای تولیدکننده انرژی نظیر صفحه‌های خورشیدی برای تولید برق و آب گرم را مهیا کرده و در صورت توجه دولت به این حوزه زمینه خود تامین شدن این واحدها از منظر انرژی را فراهم می‌شود.

در شرایطی که فضای لازم در واحدهای مسکونی یک طبقه مهیا شود، می‌توان بخش اعظمی از 1150 مگاوات توان مورد نیاز تامین برق 1 میلیون مسکن را از طریق انرژی تجدیدپذیر تامین کرد.

در حال حاضر ظرفیت نصب شده انرژی تجدید پذیر ایران 903 مگاوات برآورد می‌شود، این یعنی استفاده از انرژی تجدیدپذیر در تامین برق 1 میلیون واحد مسکونی می‌تواند زمینه افزایش 2 برابری تولید برق تجدیدپذیر در کشور را به وجود بیاورد.

تقاضای ایجاد شده به سبب استفاده از انرژی تجدیدپذیر در ساخت 1 میلیون مسکن به اندازه‌ای است که می‌تواند زمینه توسعه قابل توجه این حوزه در کشور را به وجود آورد و اشتغال قابل توجهی در نوآورانه‌ترین صنایع کشور را شکل بدهد.

در شرایطی که ساخت 1 میلیون واحد مسکونی با توسعه 1150 مگاوات انرژی تجدیدپذیر در واحدهای مسکونی یک طبقه دنبال شود، سالانه دست کم انرژی معادل 8.7 میلیون بشکه نفت خام صرفه‌جویی خواهد شد. علاوه بر این، از انتشار 4.5 میلیون تن گازهای آلاینده به جو نیز جلوگیری می‌شود.

مطالعه بیشتر: مطلب «شهرها تبدیل به محلی برای خانه‌های خالی شده است» را در مجله ملکی دلتا مطالعه کنید.


برچسب: املاک دلتا، نکات حقوقی ملکی، خرید آپارتمان در تهران،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۱۰:۳۶:۳۶ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

وام مسکن فرزندآوری شامل چه کسانی می‌شود؟

هفته جاری یک خانواده شیرازی صاحب فرزندان ۵ قلو شدند که با توجه به قانون بودجه سال جاری، مشمول دریافت تسهیلات ودیعه مسکن ۱۵۰ میلیون تومانی می‌شوند.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، ابتدای هفته جاری، یک خانواده شیرازی صاحب فرزندان ۵ قلو شدند. در سال ۱۳۹۸ تولد یک میلیون و ۱۹۶ هزار و ۱۳۵ نوزاد به ثبت رسید که از این تعداد ۱۷ هزار و ۹۱۲ دوقلو، ۵۲۴ سه قلو، ۱۸ چهار قلو و یک مورد پنج قلو متولد شده است.

در سال ۱۳۹۹ نیز ۱ میلیون و ۱۱۳ هزار و ۹۶۴ نوزاد متولد شده است. بر اساس قانون بودجه کل کشور در سال ۱۴۰۰، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است، از طریق بانک‌های عامل مبلغ ۹۰۰ میلیارد تومان، نسبت به پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه ودیعه یا خرید یا ساخت مسکن اقدام کند.

وام مسکن فرزندآوری که از آن به عنوان وام مشوق فرزندآوری یاد می‌شود، در همه شهرها ۱۵۰ میلیون تومان، قرض‌الحسنه (کارمزد ۴ درصدی) و با بازپرداخت ۲۰ ساله است. بنابراین رقم اقساط آن ۹۰۸ هزار تومان خواهد بود.

البته با توجه به رشد روزافزون قیمت مسکن، اثرگذاری وام مسکن فرزندآوری برای خرید مسکن در شهرهای بزرگ اندک است و بعنوان وام ودیعه می‌تواند کارکرد مؤثری داشته باشد اما در شهرهای کوچک مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان، هم برای خرید و هم برای ساخت می‌تواند کارکرد مؤثری برای خانوارها داشته باشد.

در حال حاضر بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، به خانواده‌های مستأجر تهرانی فاقد مسکن ۷۰، کلانشهرها ۴۰ و سایر شهرها ۲۵ میلیون تومان تسهیلات ودیعه مسکن با نرخ ۱۲ درصد و مدت زمان بازپرداخت ۳ تا ۵ ساله پرداخت می‌شود.

میزان اقساط تسهیلات ودیعه مسکن تهرانی‌ها،۱ میلیون و ۶۶۰ هزار تومان است.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «هزینه سرسام‌آور اجاره مسکن برای کارگران» از مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، نکات حقوقی ملکی، خرید آپارتمان در تهران،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۱۰:۳۵:۳۱ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

سهم قیمت سیمان در هزینه تمام شده مسکن چقدر است؟

در شرایطی که میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران طی مردادماه ۳۰ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان اعلام شده، سهم سیمان از این عدد تنها ۱۶۵ هزار تومان معادل ۰.۵۵ درصدی هزینه است.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، روزهای گذشته برخی نمایندگان مجلس بر لزوم کاهش قیمت مصالح ساختمانی از جمله سیمان برای تحقق ارزانی مسکن تاکید کردند، درحالی که بررسی های دقیق نشان می‌دهد، سهم سیمان از این عدد تنها 165 هزار تومان معادل 0.55 درصدی هزینه است.

نقش قیمت زمین در هزینه تمام‌شده مسکن بسیار غالب است، از سوی دیگر هزینه سیمان در قیمت تمام‌شده هر مترمربع واحد مسکونی، معادل 0.55 درصد است که در قیاس با میانگین قیمت ساخت 6 میلیون تومانی هر مترمربع واحدهای مسکونی، بسیار ناچیز ست.

بررسی انجمن صنفی انبوه‌سازان مسکن تهران نشان می‌دهد، به ازای هر مترمربع ساختمان 150 کیلوگرم سیمان مصرف می‌شود. چنانچه قیمت سیمان را 55 هزار تومان در هر پاکت 50 کیلویی در نظر بگیریم در هر مترمربع 165 هزار تومان سیمان مصرف می‌شود.

با این اوصاف اگر این عدد را با متوسط نرخ بنای مسکونی که از سوی بانک مرکزی اعلام‌شده، مقایسه کنیم، هزینه سیمان در قیمت مسکن بسیار اندک و نزدیک صفر است. سیمان، سال‌ها تحت مدیریت دولتی و قیمت‌گذاری دستوری بوده و این ماجرا سرانجام امسال پایان یافت که البته با توجه به تولید مناسب این محصول به نسبت میزان مصرف، هر پاکت سیمان حتی پس از آزادسازی قیمت نهایت تا 34 هزار تومان در بورس کالا قیمت خورد.

با این‌همه، برخی نمایندگان مجلس راهکار کاهش قیمت مسکن را در پایین آوردن نرخ سیمان می‌دانند. اما با توجه به مستندات آماری دقیق و موجود، مشخص است که این فرضیه، پایه علمی ندارد و قیمت سیمان نقش اثرگذاری نمی‌تواند در قیمت نهایی مسکن داشته باشد.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «بانک مسکن باید خود را برای طرح مسکن میلیونی آماده کند» از مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، نکات حقوقی ملکی، خرید آپارتمان در تهران،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۱۰:۳۵:۰۰ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

تخلف اجاره املاک مسکونی برای کاربری تجاری

طبق قانون هر ملکی که ساخته می‌شود، دارای یک کاربری مشخصی است، اما یکی از عواملی که باعث شده که املاک مسکونی به افرادی اجاره داده شود که قصد دارند از آن برای کاربری تجاری استفاده کنند؛ هزینه بالای املاک تجاری و اداری است.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، قوانین، اجاره ملک مسکونی برای کاربری تجاری و اداری را ممنوع کرده است و کمیسیون ماده 100 شهرداری در صورت اطلاع برخورد خواهد کرد. مطابق این ماده قانونی؛ تمامی مالکان املاک و اراضی واقع در شهر مکلف شده‌اند قبل از هرگونه عملیات ساختمانی از شهرداری محل، پروانه ساختمان را اخذ کنند.

در صورت ثابت شدن این تخلف، شهرداری موضوع را در کمیسیون مقرر مطرح می‌کند و کمیسیون در صورت احراز تخلف مالک یا مستاجر (با تعیین مهلت مناسب که نباید از دو ماه تجاوز کند) در مورد تعطیلی محل کسب تصمیم گیری می‌کند.

در این میان هم تغییر کاربری املاک مسکونی به املاک تجاری کار آسانی نیست و لازمه آن پوشیدن یک کفش آهنین و گرفتن اخذ مجوز از شهرداری است که ممکن است ماه‌ها طول بکشد؛ چراکه ارزش ملک تجاری تقریباً چندین برابر ملک مسکونی است.

این تغییر کاربری نیز نمی‌تواند به‌صورت سرخود از طرف مالک و یا مستأجر انجام شود، چراکه انجام این تغییر کاربری طی کردن مراحل قانونی و پرداخت هزینه‌هایی به همراه خواهد داشت.

 

چه مشاغلی مستثنا هستند؟
اما در این میان برخی از مشاغل مانند مطب پزشکان، حرفه‌های وابسته به امور پزشکی، لابراتوارهای دندان سازی، دفتر مهندسی، دفاتر اسناد رسمی، دفاتر ازدواج و طلاق، دفتر وکالت، دفاتر مطبوعات، داروخانه‌ها، آکادمی‌ها، شرکت‌های مهندسین مشاور، دفاتر خدمات الکترونیک شهر، دفاتر پیشخوان دولت، پانسیون، مهدکودک و مشاغل خانگی اجازه فعالیت در املاک مسکونی را دارند.

اما نکته مهم در این رابطه که باید به آن اشاره کنیم این است که فقط مالک می‌تواند از این شرایط استفاده کند و مستاجر چنین اجازه‌ای ندارد.

مطالعه بیشتر: مطلب «با کم و زیاد شدن مساحت ملک چه باید کرد؟» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، نکات حقوقی ملکی، خرید آپارتمان در تهران،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۱۰:۳۴:۲۲ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)