املاک دلتا املاک دلتا .

املاک دلتا

با کم و زیاد شدن مساحت ملک چه باید کرد؟

در خرید ملک، چیزی که مبنای محاسبه‌ای قیمت قرار می‌گیرد، متراژ است؛ یعنی فروشنده‌ ملک، آن را با ابعاد معین به خریداران پیشنهاد می‌دهد. چون ابعاد ملک نقش مهمی در زمینه‌ جلب نظر خریداران دارد و جزو کلیدی‌ترین موضوعات مد نظر آن‌ها در انتخاب ملک است.

همواره باید دقت کافی برای دقیق بودن مساحت ملک شود، اما همیشه این دقت کافی وجود ندارد و ممکن است مساحت ملک زیادتر یا کمتر از مقداری باشد که بر آن توافق شده است. در این موارد چه باید کرد؟ حقوق و وظایف دو طرف چیست؟ برای پاسخ به این سوال تا انتها همراه «مجله ملکی دلتا» باشید.

اینجا باید دو مورد را جداگانه بررسی کنیم؛ موردی که ملک مورد نظر خانه یا آپارتمان ساخته شده و آماده است و موردی که آپارتمان هنوز ساخته نشده و خریداران در واقع در حال پیش خرید کردن آن هستند.

۱ ـ املاک ساخته شده
چون قیمت ملک بر اساس مقدار آن تعیین می‌شود، طبق ماده‌ ۱۴۹ قانون ثبت خریدار می‌تواند به نسبت کسری در مقدار ملک از ثمن (در فرهنگ فارسی ثمن معامله به معنای بها و نرخ است در علم حقوق به معنای پولی است که در قبال فروش مالی به دست می‌آید) معامله کم کند و اگر مقدار ملک بیشتر از میزان مورد توافق بود، قیمت مازاد بر آن را بر اساس ارزش مندرج در «اولین سند انتقال» و سایر هزینه‌های قانونی معامله به صندوق ثبت بپردازد و تقاضای اصلاح سند خود را بنماید.

 

۲- پیش فروش و پیش خرید آپارتمان
در این مورد یک قانون جداگانه به نام «قانون پیش فروش آپارتمان ها» در سال ۱۳۸۹ تصویب شده که بیشتر برای حمایت از «پیش خریدار» بوده است. ماده ۷ این قانون بیان می‌کند که اگر اختلاف متراژ مندرج در قرارداد با صورت مجلس تفکیکی تا ۵ درصد باشد، هیچ یک از طرفین حق فسخ ندارند، ولی اگر اختلاف بیشتر از ۵ درصد باشد، فقط پیش خریدار حق فسخ دارد؛ چه متراژ واقعی ملک کمتر باشد و چه بیشتر.

مثلا اگر در قرارداد متراژ ملک ۲۰۰ متر و از قرار متری ۵ میلیون ذکر شده باشد و در زمان تحویل، ملک ۱۹۰ یا ۲۱۰ باشد، هیچکس حق فسخ ندارد؛ چون اختلاف متراژ کمتر از ۵ درصد است.

اگر مساحت واقعی کمتر از مقدار مورد توافق باشد و پیش خریدار نخواهد قرارداد را فسخ کند، فروشنده باید قیمت روز ملک را به او بدهد. اگر مقدار ملک بیشتر از مقدار مورد توافق باشد، خریدار باید قیمت مندرج در قرارداد پیش فروش (چون قبل از کامل شدن ساختمان قرارداد اصلی وجود ندارد) را به فروشنده بپردازد.

مطالعه بیشتر: مطلب «نکات حقوقی برای اجاره دادن ملک ورثه‌ای» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، نکات حقوقی ملکی، خرید آپارتمان در تهران،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۱۰:۳۳:۴۰ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

نکات حقوقی برای اجاره دادن ملک ورثه ای

در اجاره خانه ورثه‌ای باید به یک سری نکات حقوقی توجه کنید تا هم معامله شما از نظر قانونی درست باشد، هم اینکه در آینده با مشکلات حقوقی روبرو نشده و اسیر دعاوی ملکی نشوید.

اغلب افراد ترس خاصی نسبت به معامله یا اجاره دادن ملک ورثه ای دارند. این ترس بیش‌تر مربوط به دردسرهای حقوقی و مشکلاتی است که بین موجر (وراث) و مستاجر رخ می‌دهد که دارای شرایط و قوانین خاصی است که «مجله ملکی دلتا» به آن می‌پردازد.

یکی از این موارد و قوانین اجاره دادن ملک ورثه ای داشتن گواهی انحصار یا حصر وراثت است. لذا اگر مالک اصلی فوت کرده باشد معامله آن مال واقع نمی‌شود مگر آنکه گواهی انحصار وراثت اخذ شده باشد.

از دیگر شرایط قانونی اجاره گرفتن یا اجاره کردن مال ورثه‌ای این است که تمام وراث راضی باشند و پای قرارداد را امضا کنند. روش تقسیم اجاره بین وراث به توافق بین آن‌ها بستگی دارد. برای واریز مبلغ رهن و اجاره‌بها، ۲ راه پیش پای شما قرار دارد، که عبارت است از:

راه اول: این است که همه وراث توافق کنند که مبلغ مورد نظر به یک شماره حساب مشخص واریز شود.

راه دوم: این است که وراث به چنین توافقی نرسند. در این حالت باید با توجه به میزان سهم هر فرد از ارث، مبلغ رهن و اجاره ماهانه، به‌صورت جداگانه به حساب افراد واریز شود.

تعهدات موجرین در خصوص ملک ورثه ای
با توجه به اینکه در اجاره ملک ورثه ای در عمل مستاجر با بیش از یک موجر طرف حساب است، ممکن است هر یک از وراث از انجام تعهدات شانه خالی کرده و آن را به دیگری حواله دهند. مثلا هر یک از وراث موضوع بازگرداندن مبلغ رهن را به گردن دیگری بی‌اندازد.

در این حالت برای اینکه مستاجر دچار مشکل نشود، باید در قرارداد اجاره ملک ورثه ای نوشته شود: «کلیه تعهدات موجرین در این قرارداد به صورت تضامنی است»

نوشتن این جمله در قرارداد باعث می‌شود تمامی تعهدات موجر، بر گردن تمامی وراث باشد. اگر موجرین (وراث) به تعهدات خود عمل نکنند، مستاجر می‌تواند از همه آن‌ها شکایت کند تا به حق خود برسد.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «نکات حقوقی در تمدید قرارداد اجاره را بدانیم» از مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، نکات حقوقی ملکی، خرید آپارتمان در تهران،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۱۰:۳۲:۵۳ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

قیمت خانه جیحون ارزان‌تر است یا وردآورد؟

با توجه به قیمت آپارتمان در تهران و برخی از شهرهای اطراف آن، متوسط قیمت خرید مسکن در برخی از مناطق ارزان تهران و اطراف تهران به دست آمده است.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، بر اساس آگاهی‌های ثبت شده آپارتمان در برخی از مناطق ارزان تهران و شهرهای اطراف، متوسط قیمت خرید خانه در این مناطق به دست آمده است.

قیمت آپارتمان در تهران نشان می‌دهد، در بین مناطق شهر قدس و پردیس با متوسط قیمت در کانال ۱۱ میلیون تومان از مناطق ارزان اطراف تهران برای خرید خانه هستند.

متوسط قیمت خرید آپارتمان در مناطق رودهن ۱۲ میلیون تومان، اتابک ۱۴٫۷ میلیون تومان، خلیج فارس ۱۵ میلیون تومان و هر متر خانه در فلاح ۱۶ میلیون تومان ثبت شده است.

همچنین هر متر مربع آپارتمان در مناطق وردآورد، جی و بریانک در کانال ۱۹ میلیون تومان ثبت شده است. در کنار این مناطق، در بین مناطق نام برده در جدول، مناطق هاشمی با متوسط قیمت ۲۱٫۳ میلیون تومان و جیحون ۲۲ میلیون تومان مناطق گران‌تری برای خرید خانه هستند.

 

بهترین راه کاهش قیمت مسکن
محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: بهترین راه برای کاهش قیمت خانه این است که مسکن مصرفی احداث کنیم و بازار را از حالت سرمایه‌ای بیرون بیاوریم. یعنی به شکل هدفمند واحدهایی برای متقاضیان واقعی و واجد شرایط احداث کنیم.

وی افزود: یکی از دلایلی که دولت سیاست تولید یک میلیون واحد مسکونی در سال را مطرح کرده این است که مسکن در استطاعت برای خانوارها ساخته شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه بازار مسکن در شش ماه گذشته به ثبات رسیده است، گفت: اگر آمار را به تفکیک محلات بررسی کنیم می‌بینیم در بسیاری از مناطق تهران که ماهیت سوداگری دارد با کاهش قیمت‌های به مراتب بیش از میانگین کل مواجه شده‌ایم. بنابراین بازار در حوزه سرمایه‌گذاری که در تراز ارز و سکه قرار می‌گیرد کشش ندارد اما در بخش مصرفی شرایط متفاوت است.

مطالعه بیشتر: مطلب «طی 2 ماه آینده مسکن گران می‌شود» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، خرید آپارتمان در تهران، قیمت مسکن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۰۹:۵۴:۱۱ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

بانک مسکن باید خود را برای طرح مسکن میلیونی آماده کند

رئیس هیأت مدیره بانک مسکن گفت: با توجه به تاکید رئیس جمهور برای ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال، مسوولیت بزرگی بر دوش بانک مسکن و شرکت‌های وابسته قرار دارد.

به گزارش «مجله ملکی دلتا» به نقل از بانک مسکن، رئیس هیأت مدیره بانک مسکن گفت: با توجه به تاکید رئیس جمهور برای ساخت یک میلیون واحد مسکونی، مسکن ملی در سال، مسوولیت بزرگی بر دوش بانک مسکن و شرکت‌های وابسته قرار دارد.

عیسی کاظم نژاد در آیین افتتاح پروژه 2800 واحدی آسمان البرز، اظهار داشت: بانک مسکن با قدمتی بیش از 80 سال فعالیت، به عنوان یک بانک تخصصی و توسعه‌ای در بخش مسکن فعالیت می‌کند.

وی با بیان اینکه یکی از ماموریت‌های اصلی بانک مسکن، تامین مالی این بخش است، افزود: بدون شک مسکن دغدغه اصلی کشورها است. وقتی خانواری مسکن نداشته باشد همیشه این دغدغه و اضطراب به آنها غالب است اما وقتی خانواده ای صاحب مسکن می‌شود بخش زیادی از دغدغه‌های ذهنی آنها هم از بین می‌رود و به آرامش می‌رسد.

رئیس هیأت مدیره بانک مسکن، گفت: رسالت بانک مسکن به عنوان یک بانک تخصصی تامین مالی واحدهای مسکونی است که ویژه اقشار میان درآمدی جامعه ساخته می‌شود، بنابراین این بانک تولید خانه‌های لوکس را تامین مالی نمی‌کند.

کاظم‌نژاد به ظرفیت‌های اشتغال صنعت ساختمان اشاره کرد و گفت: ساخت مسکن ظرفیت اشتغالزایی بسیار بالایی دارد به طوریکه با احتساب صنایع وابسته حدود 13 درصد از اشتغال کل کشور به این بخش اختصاص دارد.

وی با بیان اینکه ما در بانک مسکن 93 درصد منابع خود را صرفا در حوزه تامین مالی بخش ساختمان به ویژه مسکن اختصاص می‌دهیم، گفت: پروژه‌های بزرگی با تامین مالی بانک مسکن اجرا شده که یکی از نمونه‌های آن مسکن مهر است. هر چند شاید در بازه زمانی خاصی انتقاداتی به این طرح شد اما امروز مشاهده می‌کنیم بسیاری خانوارها به واسطه همین طرح صاحب مسکن و سرپناه شدند.

رئیس هیأت مدیره بانک مسکن با اشاره به آمادگی بانک برای مشارکت در پروژه‌های ملی افزود: علاوه بر این، بانک مسکن در برنامه اقدام ملی مسکن نیز مشارکت داشته و با توجه به تاکید رئیس جمهور برای ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال، مسوولیت بزرگی بر دوش بانک مسکن و شرکت‌های وابسته قرار دارد. بانک مسکن باید خود را برای مشارکت در این پروژه ملی آماده کند.

کاظم نژاد با تاکید بر اینکه بانک مسکن علاوه بر تامین مالی ساخت مسکن، رسالت دیگری برای پرداخت تسهیلات به متقاضیان خرید را هم دارد گفت: بحث‌هایی در خصوص افزایش سقف تسهیلات خرید می‌شود اما باید به این نکته اشاره کنم که افزایش سقف تسهیلات باید با مجوز بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار باشد بنابراین بانک مسکن به تنهایی در این حوزه تصمیم گیرنده نیست.

وی ادامه داد: بانک مسکن در سال 1400 اختیارات ویژه‌ای دارد که نمونه آن افزایش سقف تسهیلات ساخت به 450 میلیون تومان ویژه ساخت واحدهای مسکونی با فناوری‌های نوین است که اگر شرکت سازنده بورسی باشد امکان افزایش این سقف تسهیلات تا 50 درصد هم وجود دارد.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «500 میلیون تومان وام خرید مسکن» از مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، خرید آپارتمان در تهران، قیمت مسکن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۰۹:۵۳:۲۴ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

هزینه سرسام‌آور اجاره مسکن برای کارگران

در حال حاضر بیش از دوسوم درآمد کارگران به طور میانگین صرف رهن و اجاره مسکن می‌شود و این عدد برای کارگران بسیار زیاد است.

به گزارش «مجله ملکی دلتا» و به نقل از هادی ابوی دبیر کل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران کشور، طرحی تحت عنوان مسکن کارگری در حال انجام بود که جلسات آن با محوریت اتاق تعاون دنبال شد.

ابوی با بیان اینکه یکی از اقدامات این است که تعاونی‌های مسکن را فعال کنیم گفت:در دهه‌های گذشته زمین‌های رایگان در اختیار تعاونی‌های مسکن قرار می‌گرفت و  پول زمین را در مراحل بعدی و هنگام تحویل سند از کارگران می‌گرفتیم که موفقیت‌آمیز بود.

این فعال کارگری گفت: 70درصد کارگران, در بخش صنوف و خدمات هست که در شهرها کار می‌کنند, بنابراین طرح ساخت مسکن کارگری در حومه خیلی مفید نیست. از سوی دیگر کارگران پس اندازی برای پرداخت هزینه زمین ندارند.

موضوع عدم تناسب در حوزه مسکن در ارتباط با اقشار آسیب‌پذیر و با سطوح پایین درآمدی به شدت برای جامعه کارگری و دهک‌های پایین، آسیب‌زا بوده و ادامه زندگی برای آنان را با مشکلات جدی مواجه کرده است.

در حال حاضر بیش از دوسوم درآمد کارگران به طور میانگین صرف رهن و اجاره مسکن می‌شود و این عدد در مقابل دریافتی کارگران بسیار بزرگ است.

ابوی گفت: طرح‌های مقطعی مسکن نمی‌تواند راهکار اساسی حل مشکل مسکن برای اقشار پایین دست جامعه باشد.کارگران با درآمدهای پایین که بخش عمده‌ای از آن نیز صرف هزینه‌های تامین مسکن می‌شود، در قالب طرح‌های مختلف مسکن دولتی، حتی توان تامین آورده مورد نیاز برای ساخت خانه را ندارند.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «ساخت 18هزار واحد مسکونی در استان مرکزی آغاز شد» از مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، خرید آپارتمان در تهران، قیمت مسکن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۰۹:۵۲:۲۲ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

قیمت آپارتمان با متراژ کوچک چقدر است؟

آگهی‌های ثبت شده در سایت‌های ملکی نشان می‌دهد که تقاضای خرید آپارتمان در تهران به سمت واحدهایی با متراژ کوچک و سن بنای بالای پنج سال متمایل است.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، به نظر می‌رسد علاوه بر مناسب‌تر بودن قیمت املاک چند ساله، از آنجا که مقدار نوسان قیمت پیشنهادی در واحدهای چندسال ساخت کمتر از واحدهای نوساز و تازه‌ساز است، متقاضیان مصرفی مسکن تمایل بیشتری به خرید این واحدها دارند.

املاک چند ساله ظرفیت بالاتری نسبت به نوسازها برای جذب متقاضیان سرمایه‌ای دارند، چراکه با توجه به تمایل خریداران مصرفی ملک به تملک این واحدها، واسطه‌های ملکی از این املاک با اصطلاح «خوش فروش» یاد می‌کنند.

محدودیت بازه قیمت آپارتمان با متراژ کوچک، موضوعی است که در نواحی مختلف شهر به وضوح قابل مشاهده است؛ کمااینکه قیمت‌های پیشنهادی فروشندگان املاک به ویژه در گروه 10 سال ساخت به بالا در یک محله، بسیار به هم نزدیک است.

قیمت پیشنهادی خرید آپارتمان های زیر 100 متر مربع در تهران
قیمت آپارتمان با متراژ کوچک (زیر 100 متر مربع) در تهران به شرح زیر است:

خرید آپارتمان در شیخ هادی با متراژ 57 متر و 9 سال ساخت / قیمت: یک میلیارد و 850 میلیون.

خرید آپارتمان در شهرآرا با متراژ 85 و نوساز / قیمت: سه میلیارد و 750 میلیون.

خرید آپارتمان در پونک با متراژ 78 و 16 سال ساخت / قیمت: سه میلیارد.

خرید آپارتمان در آزادی با متراژ 98 متر و 30 سال ساخت / قیمت : 2 میلیارد و 400 میلیون.

خرید آپارتمان در شریعتی با متراژ 57 متر و 15 سال ساخت / قیمت: یک میلیارد و 550 میلیون.

خرید آپارتمان در جنت آباد با متراژ 73 متر و 5 سال ساخت/ قیمت: 2 میلیارد و 920 میلیون.

خرید آپارتمان در شهرزیبا با متراژ 79 متر و 11 سال ساخت/ قیمت: 2 میلیارد و 900 میلیون.

خرید آپارتمان در مرزداران با متراژ 98 متر و 5 سال ساخت / قیمت: 5 میلیارد و 60 میلیون.

خرید آپارتمان در زعفرانیه با متراژ 95 متر و 6 سال ساخت/ قیمت: 8 میلیارد و 100 میلیون.

پیشنهاد خرید: اگر قصد سکونت در منطقه 8 تهران را دارید، خرید آپارتمان در مجیدیه جنوبی گزینه مناسبی خواهد بود.


برچسب: املاک دلتا، خرید آپارتمان در تهران، قیمت مسکن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۰۹:۵۱:۴۵ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

بیست و یکمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساختمان افتتاح شد

بیست و یکمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساختمان امروز ۲۲ شهریور با حضور وزیر راه و شهرسازی افتتاح شد. 

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، این نمایشگاه از تاریخ ۲۲ لغایت ۲۵ شهریورماه در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار شده و ۶۳۰ شرکت و نمایندگان هشت کشور ایران، فنلاند، کانادا، چین، ترکیه، اندونزی، کره جنوبی و آلمان در آن حضور دارند.

همچنین ۱۲۰ نفر عضو هیات تجاری از کشورهای ترکیه، عراق، افغانستان، کنیا، اندونزی، سوریه و امارات متحده عربی در این نمایشگاه حاضر هستند. سومین فستیوال معماری ایران و کارگاه‌های آموزشی در حوزه بازارهای صادراتی از جمله برنامه‌های جانبی بیست‌ و یکمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساختمان است.

این نمایشگاه بزرگترین نمایشگاه صنعت ساختمان در سطح کشور است و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تشکل‌های تخصصی و حرفه‌ای در حوزه صنعت ساختمان و سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان نیز در آن حضور دارند.

 

رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی در حاشیه بازدید از بیست و یکمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساختمان و در جمع خبرنگاران، ضمن تشکر از دست‌ا‌‌ندرکاران این نمایشگاه گفت: شاهد آن هستیم که محصولات خوبی از جمله فناوری‌های نوین صنعت ساختمان در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده است.

وی ادامه داد: شاخصه‌های مهمی که امروز به عنوان شاخصه توسعه در صنعت ساختمان شناخته می‌شوند، کیفیت سرعت و قیمت هستند. وجود این سه شاخصه می‌تواند ما را به هدفی که دنبال آن هستیم، برساند و امروز شاهد بودیم که محصولات ارائه شده در این نمایشگاه بخشی از این شاخصه‌ها را دارا هستند.

قاسمی افزود: در حوزه تولید مسکن باید فناوری‌های جدید را در انبوه‌سازی استفاده کنیم. این فناوری‌ها امروز در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده که می‌توانیم از آن‌ها برای برنامه‌های آینده در حوزه مسکن استفاده کنیم.

مطالعه بیشتر: مطلب «قیمت مسکن ریزش کرد!» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، خرید آپارتمان در تهران، قیمت مسکن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۰۹:۵۰:۴۰ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

طی 2 ماه آینده مسکن گران می‌شود

یک کارشناس حوزه مسکن از احتمال افزایش قیمت مسکن در آینده نزدیک خبر داد و در خصوص وضعیت فعلی بازار مسکن گفت: خریداران و فروشندگان در این روزها بسیار بلاتکلیف هستند؛ بعضا در برخی از فایل‌ها فروشندگان پشیمان شده‌اند و برخی از خریداران نیز فعلا دست نگه داشته‌اند.

نادری مدیر آژانس 44 دلتا در گفت‌وگو با خبرنگار «مجله ملکی دلتا»، در خصوص آینده بازار مسکن می‌گوید: پیش بینی بنده این است که طی یکی-دو ماه آینده، به دلیل گرانی مصالح ساختمانی و افزایش شدید هزینه ساخت و ساز با افزایش قیمت مسکن روبه‌رو شویم.

نادری در پاسخ به این سوال که آیا ساخت یک میلیون واحد مسکونی که دولت وعده آن را داده است، روی کاهش قیمت مسکن تاثیرگذار خواهد بود، می‌گوید: این موضوع در قیمت مسکن تاثیرگذار نیست و تنها مردم را بیشتر بلاتکلیف نگه می‌دارد.

وی بیان کرد: در حال حاضر منطقه‌ای مانند منطقه 5 و 22 که تحت پوشش آژانس ما است با اینکه قیمت مسکن نسبت به سایر مناطق دیگر پایین‌تر است، اما باز هم می‌بینیم که مراجعه مردم به دلیل همان بلاتکلیفی که به آن اشاره کردم، کمتر شده است.

نادری افزود: در حال حاضر اگر فرض بگیریم یک سازنده برای ساخت یک واحد مسکونی معمولی متری 15 میلیون تومان هزینه کرده است، به نسبت سرمایه گذاری که کرده هرگز با قیمت پایین‌تر آن را به فروش نخواهد گذاشت؛ از همین رو ساخت یک میلیون واحد مسکونی توسط دولت نیز تاثیری در کاهش قیمت مسکن نخواهد داشت.

 

وی در ادامه در خصوص وعده تولید انبوه مسکن درباره دولت گفت: چیزی که تجربه نشان داده این است که وعده دولتی معمولا به مرحله اجرا در نمی‌آید و  تنها مَرهم خیلی موقت روی زخم مردم است.

افزایش سرسام آور قیمت مصالح و کارگران ساختمانی
نادری با بیان اینکه واقعیت بازار مسکن با وعده دولت همخوانی ندارد، توضیح می‌دهد: واقعیت این روزهای بازار مسکن افزایش قیمت شدید میگرد، آهن، نیروی انسانی، سیمان و … است. برای مثال در گذشته حقوق روازنه یک نیروی کارگر ساختمانی حدود 150 هزار تومان بود که امروز به 300 هزار تومان رسیده است. یا سرکارگر ساختمانی در گذشته روزی 300 هزار تومان بود که امروز به روزی 600 هزار تومان رسیده است.

وی با بیان اینکه دولت نمی‌تواند نقشی در بازار مسکن داشته باشید، بیان کرد: بازار مسکن دست دولت نیست و هیچ بازاری هیچ زمان دست دولت نبوده است و اتفاقا دولت تابع بازار است. اگر بازار دست دولت بود شما فرض کنید مسکن مهری که سال گذشته متری 10 میلیون تومان بود امسال متری 20 تا 25میلیون تومان نمی‌شد؛ اگر بازار مسکن دست دولت بود چرا باید به آن تورم می‌خورد؟

او ابزار داشت: دولت اگر می‌خواهد در بازار مسکن نقش داشته باشد باید طوری عمل کند و برنامه‌هایی را پیاده‌سازی کند که بتواند نرخ گذاری مسکن تاثیر بگذار و نه در انبوه‌سازی؛ این در حالی است که تجربه ثابت کرده هیچ زمان دولت در تعیین نرخ دستی نداشته است.

به زودی بخش دوم این مصاحبه در مجله ملکی دلتا منتشر خواهد شد …

مطالعه بیشتر: مطلب «سکونت ۲ خانواده در یک واحد مسکونی!» را در مجله ملکی دلتا مطالعه کنید.


برچسب: املاک دلتا، خرید آپارتمان در تهران، قیمت مسکن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۰۹:۴۵:۰۷ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

ساخت 18هزار واحد مسکونی در استان مرکزی آغاز شد

در زمینه ساخت طرح اقدام ملی مسکن، دستگاه‌های اجرایی مربوطه همکاری و تعامل خوبی داشتند و ساخت18 هزار واحد مسکونی در نقاط مختلف استان آغاز شد.

به گزارش «مجله ملکی دلتا» و به نقل از سیدعلی آقازاده استاندار مرکزی، آغاز عملیات اجرایی طرح اقدام ملی مسکن متمرکز با سیاست‌های دولت جدید در زمینه ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال هماهنگ است که امیدواریم تا30 ماه آینده بهره‌برداری و تحویل متقاضی شود.

وی افزود: درخصوص تامین زمین و ایجاد مسکن برای محرومان در شهرهای کمتر از 100 هزار نفر مشکلی وجود ندارد. علاوه براین زمینه برای ساخت و ساز واحد مسکونی در استان مرکزی شناسایی شده و امیدواریم با تامین زیرساخت‌های لازم طرح مشابه در استان اجرایی شود

استاندار مرکزی گفت: از سال گذشته سه هزار و 500 متقاضی در سامانه برای ثبت‌نام در طرح اقدام ملی مسکن اقدام کردند که باید 660 میلیون ریال در دوهفته آینده واریز کنند و توجه به این موضوع ضروری است متقاضیانی که وجه واریز نکنند به منزله انصراف است و جایگزین می‌شود.

آقازاده تصریح کرد: اکنون مشکلی برای تامین زمین و ساخت مسکن در ساوه وجود ندارد و به سبب صنعتی بودن، وجود هزاران نیروی کار و نزدیکی به پایتخت در این شهرستان و زرندیه باید برنامه قوی در زمینه تامین مسکن داشته باشند.

وی ادامه داد: بعضی از ارگان‌های بخش خصوصی و واحدهای تولیدی در شهرستان ساوه متقاضی تامین مسکن برای نیروی کار خود هستند که باید ساز و کارهای لازم در این زمینه فراهم شود و این موضوع بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

استاندار مرکزی افزود: همه مشکلات و موانع عملیاتی در زمینه اجرای طرح اقدام ملی مسکن و ساخت 18 هزار واحد مسکونی در استان مرکزی باید در کوتاهترین زمان ممکن شناسایی و رفع شود تا بتوان گام‌های موثری در زمینه خانه‌دار شدن افراد فاقد مسکن برداشت.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «هزینه مسکن در سبد خانوار چقدر است؟» از مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، خرید آپارتمان در تهران، قیمت مسکن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۰۹:۴۴:۰۸ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

سکونت ۲ خانواده در یک واحد مسکونی!

فقط افراد مجرد دنبال هم‌خانه برای اجاره مسکن نیستند. افزایش اجاره‌ها حتی خانواده‌ها را مجبور کرده که خانه اشتراکی اجاره کنند. سکونت دو خانواده در یک واحد مسکونی؛ این راهی است که افراد برای کاهش اجاره مسکن پیدا کرده‌اند. تقسیم اجاره و رهن با یک خانواده دیگر.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، مستاجران می‌گویند توان پرداخت اجاره‌ها را ندارند، صاحبخانه‌ها هم می‌گویند هزینه‌ها بالا رفته و ما هم مجبوریم برای تامین مخارج خود اجاره‌ها را افزایش دهیم.

وضعیتی که مستاجران را مجبور کرده یا منطقه خود را عوض کنند، یا خانه با متراژ کوچک‌تری اجاره کنند. برخی هم راه دیگری را انتخاب می‌کنند، اجاره اشتراکی خانه و گرفتن هم‌خانه.

برخی مجرد هستند و هم‌خانه مجرد پیدا می‌کنند که اجاره و پول پیش را تقسیم کنند. اما برخی دیگر یک خانواده چند نفره هستند که خانه را با یک خانواده دیگر اشتراکی اجاره می‌کنند.

 

سکونت دو خانواده در واحد ۷۰ متری
یکی از مشاوران املاک منطقه نواب می‌گوید: در یک سال گذشته تقاضا برای گرفتن خانه‌ اجاره‌ای با چند هم‌خانه افزایش داشته است. پولشان نمی‌رسد، دو یا سه نفری خانه می‌گیرند. تنها افراد مجرد نیستند که دنبال اجاره خانه به صورت مشترک هستند. مستاجر متاهل هم داشتیم که با یک خانواده دیگر خانه اجاره کردند.

او می‌گوید: دو خانواده متاهل که با هم ۶ نفر می‌شدند. یک خانه ۷۰ متری را ۳۰۰ میلیون تومان رهن کردند. از این موارد زیاد است و مربوط به یک شغل خاص هم نمی‌شود. درآمدها دیگر کفاف هزینه‌ها را نمی‌دهد. هم کارگران مجبور به اجاره اشتراکی خانه هستند و هم پرستاران و دیگر کارمندان. به خصوص آنهایی که حقوق مصوب وزارت کار را می‌گیرند.

یکی دیگر از مشاوران املاک محدوده جی می‌گوید: از شغل‌های مختلف برای اجاره اشتراکی خانه مستاجر داشتیم. سه نفر که از کادر بیمارستان هستند با هم یک خانه ۴۰ متری اجاره کردند.

یکی دیگر از مشاوران املاک با اشاره به اینکه هزینه‌های زندگی بالا رفته، می‌گوید: مراجعه‌کننده حسابدار داشتم که با هم‌خانه‌ای هم نمی‌توانست خانه اجاره کند. ۲۰ میلیون رهن داشتند و سقف توانایی پرداخت اجاره آنها ۲ میلیون تومان بود. به آنها پیشنهاد خوابگاه را دادم.

بنابر اعلام مرکز آمار ایران تورم سالانه در چهارفصل منتهی به بهار ۱۴۰۰، نسبت به دوره مشابه سال قبل به ۶۰٫۴ درصد رسیده است.

اگرچه سال گذشته دولت اعلام کرد که برخی از مستاجران می‌توانند وام ودیعه مسکن بگیرند، اما این وام فقط مسکن کوتاه مدتی بود که درد اصلی مستاجران را درمان نمی‌کرد. مبلغ وام ودیعه برای شهروندان تهران ۷۰ میلیون تومان است. اما مشاوران املاک می‌گویند با این مبلغ نمی‌شود در تهران خانه رهن کرد و افراد باید به حاشیه تهران بروند.

البته با ۷۰ میلیون رهن در تهران هم خانه پیدا می‌شود. اما به شرط اینکه ماهانه حداقل ۴ تا ۵ میلیون تومان اجاره بدهید. دو برابر حداقل حقوق یک کارگر.

اجاره تخت در خوابگاه، یک میلیون!
اما موضوع این است که اجاره خوابگاه هم افزایش داشته است. اگر در مناطق متوسط به بالای تهران بخواهید خوابگاه اجاره کنید، برای یک تخت در یک اتاق چهار نفره حداقل باید ماهی یک میلیون تومان بدهید.

سمیرا می‌گوید: «نزدیک مرکز شهر ساکن خوابگاه بودم، در یک اتاق ۶ نفره. آنهم در این شرایط کرونا که جانمان در خطر است، برای یک تخت باید ۸۰۰ هزار تومان اجاره می‌دادیم.» البته آنطور که یک مسئول خوابگاه می‌گوید، مهرماه اجاره خوابگاه‌ها بیشتر می‌شود و این قیمت‌ها فقط تا پایان شهریور است.

مطالعه بیشتر: مطلب «لوکس‌نشینان چقدر باید مالیات بپردازند؟» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، خرید آپارتمان در تهران، قیمت مسکن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۰۹:۴۳:۳۰ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)