املاک دلتا املاک دلتا .

املاک دلتا

سقف وام مسکن جوانان یک میلیارد تومان شد!

مدیرعامل بانک مسکن: وام خرید مسکن حساب جوانان به یک میلیارد تومان افزایش یافت.

به گزارش «مجله ملکی دلتا» و به نقل از محمود شایان، از امروز، متقاضیان می‌توانند در شعب بانک مسکن برای وام جدید افتتاح حساب کنند. سقف وام در تهران، یک میلیارد تومان، شهر‌های بزرگ ۸۵۰ و سایر شهر‌ها ۷۰۰ میلیون تومان پرداخت می‌شود.

وی اظهار کرد: با توجه به افزایش قیمت‌ها، مجدد پیشنهاد افزایش سقف وام به یک میلیارد تومان برای مسکن پس‌انداز جوانان دادیم که مورد موافقت شورای پول و اعتبار قرار گرفت.

وی با اعلام این‌که از امروز متقاضیان می‌توانند در شعب بانک مسکن برای وام جدید افتتاح حساب کنند، تصریح کرد: سقف وام در تهران، یک میلیارد تومان، شهر‌های بزرگ ۸۵۰ و سایر شهر‌ها ۷۰۰ میلیون تومان پرداخت می‌شود و حداقل واریز ماهانه برای این وام ۲۰۰ هزار تومان است.

شایان تاکید کرد: متقاضیان می‌توانند پس از پنج سال واریز ماهانه با اعمال ضرایب وام حساب مسکن جوانان را دریافت کند که در تهران این مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان است.

بر اساس آنچه بانک مسکن اعلام کرده در یک دوره ۱۵ ساله متقاضی می‌تواند از یک میلیارد وام خرید مسکن استفاده کند. این رقم برای کلانشهر تهران است. سقف وام در سال پنجم برای شهر تهران ۴۰۰ میلیون تومان است که در مقایسه با رقم قیلی این وام ۱۹ درصد افزایش یافته است.

در شهر‌های بزرگ سقف وام مذکور در سال پنجم و سال پانزدهم به ترتیب ۳۵۰ میلیون و ۸۵۰ میلیون تومان است. در سایر شهر‌ها نیز این رقم برای سال پنجم و سال پانزدهم به ترتیب ۳۰۰ و ۷۰۰ میلیون تومان است.

مدیرعامل بانک مسکن گفت: بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته شرکت‌های زیرمجموعه بانک مسکن از طریق بورس با اوراق موازی سلف فروش متری مسکن را اجرایی می‌کنند.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «تولید انبوه مسکن با زمین‌های بنیاد مستضعفان» از مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، مسائل حقوقی مسکن، خرید آپارتمان در تهران،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۸ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۰۹:۲۹:۳۵ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

نرخ سیمان در روزهای آینده به ۲۵ هزار تومان می‌رسد

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از وعده وزیر صمت برای کاهش قیمت سیمان به ۲۵ هزار تومان در روزهای آینده خبر داد.

به گزارش «مجله ملکی دلتا» به نقل از ایرنا،  روح‌الله عباسپور در تشریح نشست روز سه‌شنبه کمیسیون صنایع و معادن مجلس، به حضور رضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت در این جلسه اشاره کرد و گفت: یکی از موضوعات بررسی شده در نشست امروز قیمت سیمان و مشکلات موجود در این حوزه بود؛ اقدامات اولیه وزیر صمت در ساماندهی بازار اثرگذار بوده است.

وی با بیان اینکه رویکرد وزارت صمت عرضه تمامی سیمان تولیدی در بورس است، اضافه کرد: این وزارتخانه با استفاده از ظرفیت سامانه جامع تجارت ‌زنجیره تولید تا مصرف سیمان را کنترل می‌کند که با به کارگیری این روش قیمت سیمان اکنون به حدود ۲۷ هزار تومان رسیده و وزیر صمت وعده داد در روزهای آینده سیمان ارزانتر و به محدود ۲۵ هزار تومان برسد.

ساماندهی بازار ۳۰ قلم کالا
این نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه داد: وزارت صنعت، معدن و تجارت دارای دو برنامه ۳ ماهه و ۶ ماهه است که براساس گزارش ارائه شده مقرر است که در کوتاه مدت ۳۰ قلم کالا را ساماندهی کند.

عباسپور با بیان اینکه وزیر صمت برنامه‌هایی برای رفع مشکلات موجود در حوزه فولاد و پتروشیمی نیز داشت که مقرر شد در جلسات آینده بررسی شود، تصریح کرد: حمایت از تولیدات داخلی، تامین مالی موردنیاز، رسیدگی به موضوعات قیمت و کیفیت خودرو از جمله سایر مسائلی است که وزارت صنعت، معدن و تجارت به دنبال تحقق آن در حوزه خودرو است.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس ضرورت تامین مواد اولیه،رفع مشکلات شهرک‌های صنعتی، قیمت خودرو، تنظیم بازار و… نکاتی دانست که در این نشست از سوی نمایندگان مطرح شد.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «قول وزیر راه برای مسکن اقشار کم درآمد» از مجله دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، مسائل حقوقی مسکن، خرید آپارتمان در تهران،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۸ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۰۹:۲۸:۵۴ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

چگونه می‌توان حکم تخلیه را متوقف کرد؟

امروزه اجاره منزل، یکی از بحث‌برانگیزترین کارهایی است که متاسفانه در برخی از موارد باعث بروز مشکلاتی برای افراد می‌شود.

در مدت زمانی که قرارداد بین دو طرف برقرار است و هر دو به تعهدات آن پایبند هستند، مشکلی پیش نخواهد آمد و با مسائلی مانند حکم تخلیه روبه‌رو نخواهیم بود اما در صورت بروز اختلاف، صاحب‌خانه می‌تواند درخواست تخلیه بدهد. در این مطلب از «مجله ملکی دلتا» به موضوع متوقف کردن حکم تخلیه می‌پردازیم.

چه زمانی می‌توان حکم تخلیه گرفت؟
زمانی که مدت اجاره در قرارداد به اتمام رسیده باشد، ولی مستاجر همچنان در ملک باقی مانده و آن را تخلیه نمی‌کند.

با گذشت سه ماه از موعد پرداخت اجاره‌بها، مستاجر هیچ مبلغی را به موجر پرداخت نکرده باشد.

مستاجر از ملکی که اجاره کرده، در مواردی که غیر مشروع است استفاده کند.

مستاجر ملکی را که اجاره کرده، به شخص دیگری انتقال داده باشد.

در چهار مورد ذکر شده، موجر می‌تواند برای تخلیه منزل، اقدام به گرفتن حکم تخلیه، از مراکز قانونی کند؛ البته قراردادی که بین موجر و مستاجر بسته می‌شود، می‌تواند به دو صورت رسمی و غیر رسمی باشد.

حال اگر این قرارداد، به صورت رسمی بسته شده باشد، موجر باید با مراجعه به اداره ثبت اسناد، حکم تخلیه را دریافت و سپس به دفتر اسناد رسمی که قرارداد اجاره در آن منعقد شده مراجعه کند و درخواست صدور اجراییه صورت پذیرد.

 

 

چه زمانی می‌توان اقدام به توقف حکم تخلیه کرد؟
مستاجر مدعی شود که قرارداد اجاره‌نامه را تمدید کرده است.

مستاجر عنوان کند که سندی که موجر برای دریافت حکم تخلیه ارائه کرده، جعلی است و صحت ندارد.

فرصت ۷۲ ساعته یا سه روزه‌ای که به مستاجر برای تخلیه منزل داده شده، مانع از این می‌شود که وی فرصت کافی داشته باشد تا بتواند اقدامی برای توقف حکم تخلیه انجام دهد.

در صورت درخواست دادرسی فوری از سوی مستاجر موجب می‌شود بدون نیاز به ارائه دادخواست، ادعاهایش را بررسی و به آن رسیدگی کنند.

مطالعه بیشر» مطلب «نکات حقوقی در تمدید قرارداد اجاره را بدانیم» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، خرید خانه در تهران، قیمت خانه،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۱۱:۱۱:۳۶ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

تکرار برخورد سلیقه‌ای بانک‌ها در اخذ ضامن

برخورد سلیقه‌ای بانک‌ها در معرفی ضامن و شرایط آن‌، این بار به پرداخت وام ودیعه مسکن رسیده است، چرا که متقاضیان این وام در مراجعه به شعب با شرایط متفاوت و سلیقه‌ای برای ضمانت مواجه شده‌اند.

به گزارش «مجله ملکی دلتا» به نقل از ایسنا، از سال گذشته طرح پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن به عنوان یکی از برنامه‌های ستاد ملی کرونا به اجرا درآمد که پارسال مبلغ این وام در تهران ۵۰ میلیون تومان، در شهرهای بزرگ ۳۰ میلیون تومان و در سایر شهرها ۱۵ میلیون تومان بود، اما برای امسال افزایش یافت و سقف وام ودیعه مسکن در تهران از ۵۰ به ۷۰ میلیون تومان و در دیگر کلانشهرها و سایر شهرها نیز به ترتیب ۴۰ و ۲۵ میلیون تومان شد.

با توجه به اینکه تمام فرآیندهای مربوط به دریافت تسهیلات کمک ودیعه مسکن از طریق یک سامانه صورت می‌گیرد، متقاضیان این وام در آخرین مرحله برای دریافت وام باید به سامانه طرح اقدام ملی مسکن برای انتخاب بانک عامل پرداخت‌کننده تسهیلات مراجعه کنند.

آنطور که مسئولان بانک مرکزی از اخذ ضمانت‌ها در این طرح می‌گویند، از متقاضیان این وام، ضمانت‌هایی چون گواهی کسر از حقوق، استفاده از مستمری یا سهام عدالت دریافت می‌شود و در صورت عدم تامین موارد ذکر شده از سوی متقاضی، چک، سفته یا ضامن برای پرداخت تسهیلات نیز پذیرفته می‌شود.

شرایط ضامن وام ودیعه مسکن
اما از آنجا که شرایط دریافت ضمانت برای متقاضیان ودیعه مسکن در جهت انتخاب بانک عامل به منظور پرداخت وام موردنظر حائز اهمیت است، برخی از متقاضیان ودیعه مسکن به شعب بانک‌هایی که در آن حساب دارند و می‌خواهند یکی از آن‌ها را به عنوان بانک عامل پرداخت ودیعه مسکن انتخاب کنند، مراجعه کردند و با شرایط متفاوت هر یک از بانک‌ها برای ضمانت وام مواجه شده‌اند.

شرایط برخی بانک‌ها به قدری سخت‌گیرانه است که دو تا سه ضامن رسمی خواسته‌اند و نکته حائز اهمیت در این زمینه این است که قانون و بخشنامه واحدی در راستای اخذ ضامن برای پرداخت ودیعه مسکن وجود ندارد و بانک‌ها قبل از انجام اعتبارسنجی متقاضی و ضامن او، برای معرفی تعداد ضامن مورد نیاز، سلیقه‌ای برخورد می‌کنند.

سرانجام، متقاضیان مجبور شده‌اند در شرایط کرونا به شعب بانک‌های مختلف مراجعه کنند تا بانکی که به نسبت سایر بانک‌ها شرایط راحت‌تری برای اخذ ضامن ودیعه مسکن اعلام می‌کند را به عنوان بانک عامل انتخاب کنند.

امکان شکایت برای سختگیری‌های بی‌منطق بانک‌ها
این موضوع از علیرضا قیطاسی – دبیر شورای هماهنگی بانک‌های دولتی و نیمه دولتی پیگیری شد.

وی اینگونه پاسخ داد که ملاک بانک‌ها برای اخذ ضامن در جهت پرداخت تسهیلات اعتبارسنجی است و میزان حقوق وام‌گیرنده و ضامن او در اعتبارسنجی تعیین کننده است. در صورتی که پس از بررسی‌ها میزان حقوق آن‌ها پرداخت اقساط را پوشش ندهد، از متقاضی درخواست می‌شود تا یک ضامن دیگر نیز معرفی کند.

وی افزود: ۶۰ درصد از حقوق متقاضی و ضامن او باید جوابگوی بازپرداخت اقساط وام باشد، در غیراین صورت باید ضامن دیگری نیز به بانک معرفی شود.

قیطاسی ادامه داد: اگر بانک پس از اعتبارسنجی به درخواست شما برای دریافت وام جواب منفی داد، شما می‌توانید از طریق سایت بانک مربوطه شکایت خود را اعلام کنید و بانک موظف است ظرف ۲۴ ساعت پاسخ بدهد که در صورت منطقی نبودن پاسخ، شعبه مکلف می‌شود اقدام لازم را انجام دهد.

این اظهارات در حالی است که بانک‌ها پیش از اعتبارسنجی مشتریان نسبت به اعلام شرایط متفاوت ضامن فردی و تعداد آن اقدام کرده‌اند.

البته تامین ضامن و وثیقه برای دریافت وام از شبکه بانکی همواره از سختی‌های پیش روی متقاضیان دریافت تسهیلات بوده است.

ضامن‌هایی که در مورد شخص اغلب باید افرادی با شرایط استخدام رسمی باشند یا وثیقه‌های نقدی با مبلغی بیش از وام دریافتی بلوکه می‌شود. سند ملک، چک و همچنین سفته و یا ترکیبی از این موارد نیز بنابر سلیقه بانک‌ها درخواست می‌شود.

مقابل برخوردهای سلیقه‌ای بانک‌ها بایستید
پیش از این نیز با توجه به افزایش مبلغ وام ازدواج در سال جاری گزارش‌هایی از سنگ‌اندازی بانک‌ها در پرداخت این وام با سختگیری در اخذ  ضامن مطرح می‌شد.

درحالیکه طبق قانون، بانک‌ها باید برای ضمانت صرفا یکی از سه مورد اعتبارسنجی، یا یک ضامن و سفته یا سهم فرد از حساب یارانه هدفمندی را به منزله ضمانت بپذیرند اما متقاضیان می‌گفتند که بانک اصلا حساب یارانه را به عنوان ضمانت قبول نمی‌کند و از ما ضامن کارمند رسمی می‌خواهد آن هم دو یا سه نفر!

موضوعی که در آن زمان بانک مرکزی به عنوان نهاد ناظر بر عملکرد بانک‌ها اینگونه پاسخ داد که تعداد ضامن‌ها در متن قانون پیش‌بینی نشده و مبنا اعتبارسنجی (وضعیت مالی متقاضی و ضامن) اعلام شده است که براین اساس به تشخیص بانک‌ها ممکن است تعداد ضامن‌ها کم یا زیاد شود.

بنابراین، ضمانت‌های بانکی برای دریافت وام همچنان دست و پای مشتریان را برای دریافت تسهیلات می‌بندد و بانک‌ها در قانون نیز ملزم به اعلام تعداد ضامن مشخص برای هر وام معینی نشده‌اند و بانک مرکزی نیز به عنوان نهاد ناظر بر بانک‌ها آن‌ها را به حال خود رها کرده است و بانک‌ها به صورت سلیقه‌ای برای اخذ ضمانت برخورد می‌کنند.

مطالعه بیشتر: مطلب «ضامن رسمی برای وام اجاره حذف می‌شود؟» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، خرید خانه در تهران، قیمت خانه،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۱۱:۱۰:۵۶ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

افزایش ساخت با ارزانی مسکن همراه است؟

سیاستگذار بخش مسکن باید به جای اولویت دادن به «خانه‌سازی»، در وهله اول «تامین مسکن» از طریق ایجاد بستر عرضه واحدهای مسکونی احتکارشده را در دستور کار قرار دهد.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، تعداد واحدهای مسکونی کشور نسبت به تعداد خانوارها در حال حاضر 1/ 1 برابر است و این یعنی همین حالا موجودی مسکن کشور 10 درصد از تقاضای خانوارها بیشتر است، اما جریان احتکار مسکن با اهداف سوداگرانه اجازه عرضه این واحدها را به بازار نمی‌دهد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که در فاصله سال‌های 96 تا پایان 99 درمجموع یک میلیون و 576 هزار عرضه جدید مسکن در کشور صورت گرفته و در ماه‌های آینده به موجودی مسکن آماده استفاده اضافه می‌شوند. به این ترتیب با اضافه کردن عرضه جدید به موجودی سال 95 در حال حاضر موجودی واحد مسکونی در کشور به 29 میلیون و 76 هزار واحد افزایش یافته است.

با وجود خانه‌سازی بیش از نیاز خانوارها، بخشی از واحدهای مسکونی به شکل خانه خالی احتکارشده یا به‌عنوان خانه دوم در اختیار مالکان قرار گرفته و عملا حبس شده‌اند.

سیاستگذار قاعدتا با مشاهده این صورت‌مساله باید بین «ساخت» و «تامین» مسکن، دومی را انتخاب کند، چراکه عرضه جدید مادامی که جریان احتکار مکسن مهار نشده باشد، الزاما نمی‌تواند به خانه‌دار شدن متقاضیان مصرفی مسکن بینجامد.

برای تحقق این هدف، موثرترین راهکار، استفاده از ابزار مالیاتی است. اگرچه موضوع اخذ مالیات از واحدهای مسکونی خالی مشروط بر اینکه میزان این مالیات بازدارندگی لازم را داشته باشد، به خودی خود می‌تواند مهارکننده مشکل احتکار مسکن باشد.

در حال حاضر نه خبری از ساخت و عرضه پروژه‌های بزرگ‌مقیاس مسکن مهر است و نه ساخت‌و‌ساز رونق دارد. آمار صدور پروانه ساختمانی دست‌کم در طول دو، سه سال اخیر، نشان‌دهنده عمق رکود فعالیت ساختمانی سازنده‌ها بوده و با این حال همچنان نسبت بین موجودی خانه‌های کشور و تعداد خانوارها با وجود کاهش عرضه، بهبود پیدا نکرده است.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «دلایل رهاشدگی قیمت مسکن» از مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، خرید خانه در تهران، قیمت خانه،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۱۱:۱۰:۱۶ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

متوسط اجاره آپارتمان در اطراف و جنوب تهران

با توجه به قیمت مسکن در اطراف و جنوب تهران آماری از متوسط اجاره آپارتمان در برخی از مناطق و شهرهای اطراف تهران و جنوب تهران به دست آمده است.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، بر اساس اطلاعات به دست آمده از قیمت مسکن در تهران و شهرهای اطراف تهران فهرستی از اجاره مسکن در برخی از مناطق تهران به دست آمده است.

با توجه به داده‌های موجود، متوسط اجاره مسکن در پرند ۲٫۱ میلیون تومان، پاکدشت، رباط کریم و قرچک سه میلیون تومان ثبت شده است.

پردیس با متوسط اجاره ۴٫۱ میلیون تومان، ورامین ۴٫۶ میلیون تومان، متوسط اجاره آپارتمان ۸۰ متری در رودهن و شهر قدس ۵٫۲ میلیون تومان اعلام شد.

 

در کنار متوسط اجاره آپارتمان در اطراف تهران که در محدوده دو تا پنج میلیون تومان است؛ متوسط اجاره در منطقه فلاح و شهرک ولیعصر ۶٫۷ میلیون تومان که از ارزان‌ترین مناطق تهران برای اجاره‌نشینی هستند.

در بین مناطق زیر که از ارزان‌ترین مناطق تهران برای اجاره آپارتمان هستند، شهرک کیانشهر ۶٫۹ میلیون تومان و نواب ۷٫۴ میلیون تومان اجاره بالاتری دارند.

در ادامه اجاره آپارتمان در برخی از مناطق اطراف و جنوب تهران را مشاهده می‌کنید.

پاکدشت: 138 متری، دو خوابه، 13 سال ساخت، طبقه اول، بدون امکانات / ودیعه 70 میلیون تومان/ اجاره: یک میلیون 800
پردیس: 106متری، دو خوابه، 5 سال ساخت، طبقه سوم، امکانات (پارکینگ) / ودیعه: 100 میلیون تومان / اجاره: یک میلیون 700
نواب: 60 متری، دوخوابه، 6 سال ساخت، طبقه اول، امکانات (آسانسور- پارکینگ) / ودیعه 50 میلیون / اجاره: 4 میلیون 700
پرند (فاز 6): 97 متری، سه خوابه، 5 سال ساخت، طبقه اولف امکانات (آسانسور)/ ودیعه:60 میلیون / اجاره 650 هزار تومان
مطالعه بیشتر: مطلب «افزایش ساخت با ارزانی مسکن همراه است؟» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، خرید خانه در تهران، قیمت خانه،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۱۱:۰۹:۳۱ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

سامانه املاک و اسکان مجددا راه اندازی می شود

در نسخه جدید سامانه املاک و اسکان اطلاعات سکونتی خانوارها درج شده و مالکان باید موارد را تایید یا اصلاح کنند.

به گزارش «مجله ملکی دلتا» و به نقل از معاون وزیر راه و شهرسازی، راه اندازی سامانه املاک و اسکان پس از رفع ایرادات، ظرف یکی دو روز آینده مجددا انجام می‌شود.

محمود محمودزاده اظهار کرد: تیم اجرایی پروژه سامانه املاک و اسکان، پس از انجام کارهای فنی ظرف یکی دو روز آینده سامانه را قابل دسترس خواهد کرد. طبق طرح جهش تولید مسکن چند آیتم به سایت اضافه شده که شهروندان می‌توانند از ویژگی‌های جدید در ساختار این سامانه استفاده کنند.

وی افزود: درج اطلاعات سکونتی خانوارها تا پایان مهرماه است. ظرف چند روز آینده پیامک‌هایی برای خانوارهای محترم ارسال و از آنها دعوت می‌شود با مراجعه به سایت، اطلاعات موجود در سامانه را ببینند. اگرنیاز به ویرایش دارد ویراش می‌کنند و اگر درست بود تایید خواهند کرد.

وی ادامه داد: استفاده از سامانه املاک و اسکان آسان‌تر شده است و هم‌اکنون گزینه‌هایی را ایجاد کرده‌ایم که خانوارها می‌توانند موارد را تایید یا اصلاح کنند و زمان کمتری صرف خواهند کرد.

محمودزاده درباره آخرین وضعیت قانون مالیات بر خانه‌های خالی اظهار کرد: پس از شناسایی یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکونی خالی، سازمان امور مالیاتی اعلام کرد اطلاعاتی که ما از طریق کارتابل سامانه املاک و اسکان ارسال کرده‌ایم یک بار هم از طریق سامانه‌ای که وزارت اطلاعات بین دستگاهها به صورت رسمی برقرار می‌کند ارسال شود.

وی افزود: از ۱۹ فروردین ماه ۱۴۰۰ به خانوارها اعم از مالک و مستاجر دو ماه مهلت داده شد تا نسبت به ثبت اطلاعات سکونتی خود اقدام کنند و قانون و دستوراتی برای کسانی که این کار را انجام ندهند در نظر گرفته است.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «در 40 روز دو میلیون مسکن می‌سازیم» از مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، خرید خانه در تهران، قیمت خانه،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۱۱:۰۹:۰۱ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

فردی در پایتخت 2 هزار سند مالکیت آپارتمان دارد

شهردار سابق تهران می‌گوید: ما در ایران کمتر با مشکل بیابان نشینی و چادرنشینی روبرو هستیم، اما فردی هم هست که در تهران 2 هزار آپارتمان دارد.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، محمد حسن ملک مدنی، شهردار اسبق تهران در این رابطه بیان کرد: قیمت زمین در شمال تهران طی چندین سال اخیر چند برابر شده است و با وجود شهرفروشی و تخریب چهره شهر با ساختمان‌سازی که مشکلات زیست محیطی نیز برای شهر ایجاد کرد، همچنان مشکل مسکن حل نشده است.

او با اشاره به اینکه نزدیک به بیست و دو میلیون خانوار در ایران زندگی می‌کنند، گفت: حال بررسی کنیم از این تعداد چند درصد خانه ندارند، ما در ایران کمتر با مشکل بیابان نشینی و چادرنشینی و … روبرو هستیم. نمی‌گویم نداریم اما درصد کمی از خانوارهای ما درگیر این بحران هستند.

 

وی در توضیح این مطلب افزود: می‌بینید کسانی که مالک خانه نیستند، در منازل استیجاری زندگی می‌‎کنند و عده‌ای نیز آپارتمان و مسکن نامناسب دارند و باید برایشان فکری کرد. در نتیجه راه حل معضل مسکن در ایران از بهبود وضعیت رابطه مالک و مستاجری و برنامه‌ریزی برای نوسازی، مرمت و بهسازی واحدهای مسکونی نامناسب می‎گذرد.

فناوری مدرن ساخت و ساز وارد ایران نشده است
وی تاکید کرد: اگر اطلاعات آماری در هر شهر و روستا از متقاضیان مسکن وجود داشته باشد، بخش مهمی از مشکلات حل خواهد شد. برای مشکل مسکن دولت باید هم راه حل محلی و هم سیاست‌های کلی و کلان داشته باشد، در غیر این صورت با این روند شهرهای بزرگ باز هم بیشتر پر از خانه خالی می‌شوند و خرید آن نیز آرزوی دست نیافتنی باقی خواهد ماند.

وی با اشاره به اهمیت فناوری ساخت و ساز گفت: متاسفانه فناوری مدرن ساخت و ساز وارد کشور نشده است. به عنوان مثال در پردیس یکی دو شرکت ترکیه‌ای آمدند اما آنها هم کارشان نیمه تمام رها شده است در حالی که امروز یک هتل ۵ ستاره ظرف ۱۵ روز ساخته می شود.

مطالعه بیشتر: مطلب «متوسط اجاره آپارتمان در اطراف و جنوب تهران» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، خرید خانه در تهران، قیمت خانه،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۱۱:۰۸:۳۰ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

تولید انبوه مسکن با زمین‌های بنیاد مستضعفان

وزیر راه و شهرسازی: وزارت راه و شهرسازی با بنیاد مستضفعان برای در اختیار گذاشتن اراضی بنیاد برای تولید انبوه مسکن به توافق رسیدند.

به گزارش «مجله ملکی دلتا» و به نقل از رستمی قاسمی، در حوزه راه و شهرسازی مسئولیت های زیادی وجود دارد که مهمترین آن با توجه به شرایط اقتصادی کشور این است که باید مدیران مدیریت خلق ثروت و نه مدیران هزینه باشیم.

عضو کابینه دولت سیزدهم گفت: در حوزه حمل و نقل باید به دنبال راهکارهای جدید برویم و زیرساخت‌های مهم کشور را با راهکارهای جدید، احداث و تکمیل کنیم.

رستمی قاسمی توضیح داد: باید تلاش کنیم به جای آنکه مردم سرمایه‌های خود را در بانک بگذارند و سود سپرده را دریاقت کنند برای مشارکت در پروژه‌های راه و شهرسازی، سرمایه خود را به این بخش وارد کنند.

وی یادآور شد: وزارت راه و شهرسازی در اراضی تحت‌اختیار توان تولید سالانه یک میلیون واحد مسکونی در کشور را دارد. همچنین قانون جهش تولید انبوه مسکن نیز بخشی از مشکل زمین را برطرف می‌کند.

قاسمی در ادامه درخصوص تامین مواد و مصالح ساختمانی گفت: ایران چهارمین تولید کننده سیمان است و هم‌اکنون ظرفیت تولید سیمان در کشور 80 میلیون تن و ظرفیت تولید فولاد در کشور 28 میلیون تن است.

وی از موافقت وزارت راه و شهرسازی با بنیاد مستضفعان برای در اختیار گذاشتن اراضی بنیاد برای تولید انبوه مسکن خبر داد و گفت: در تفاهم با وزارت صمت مقرر شده تا در تولید انبوه مسکن مصالح ساختمانی سیمان و فولاد به روشی متفاوت از روش موجود تامین شود.

قاسمی احداث سالانه یک میلیون واحد مسکونی در کشور را سیاست پیش‌روی وزارتخانه و دولت برشمرد و بر همراهی تمامی ارکان وزارتخانه برای این مهم تاکید کرد.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «ضامن رسمی برای وام اجاره حذف می‌شود؟» از مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، خرید خانه در تهران، قیمت خانه،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۱۱:۰۶:۳۵ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

پیش‌ فروش مسکن در پاییز با قیمت تابستان

تحقیقات میدانی صورت گرفته از بازار معاملات پیش‌ فروش مسکن نشان می‌دهد، هم‌اکنون معدود فایل‌هایی که به این بازار عرضه شده با قیمت تابستان آگهی شده‌اند.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، در سال‌های گذشته واحدهای عرضه شده به بازار پیش‌ فروش مسکن با قیمتی بین ۱۵ تا ۲۰ درصد پایین‌تر از قیمت واحدهای نوساز و آماده سکونت به متقاضیان معرفی می‌شدند اما هم‌اکنون این واحدها با قیمت آپارتمان‌های نوساز برابری می‌کنند.

البته در سال‌های جهش قیمت مسکن به دلیل وجود انتظارات تورمی از سمت سازنده‌ها و استمرار افزایش هزینه‌های ساخت و همچنین ادامه تورم مسکن، این معادله در بسیاری از آگهی‌های پیش‌فروش مسکن تغییر کرده و واحدهای پیش‌فروشی اغلب با قیمتی بالاتر از قیمت واحدهای نوساز به متقاضیان عرضه می‌شد.

هم‌اکنون اما رسیدن قیمت واحدهای پیش‌فروشی به واحدهای نوساز و آماده، یک معنای مهم را در خود جای داده است و آن کاهش انتظارات تورمی سازنده‌ها است. صفر شدن فاصله قیمت واحدهای پیش‌فروشی با قیمت واحدهای نوساز و آماده سکونت نشان می‌دهد سازنده‌ها و معدود فعالان بازار پیش‌فروش احتمال کاهش یا دست‌کم ثبات قیمت مسکن در ماه‌های آینده را دور از ذهن نمی‌دانند.

ریسک و فرصت پیش‌ خرید
بررسی‌های از آخرین تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران نشان می‌دهد ورود به بازار پیش‌ فروش مسکن برای خریداران هم‌اکنون در‌بردارنده یک ریسک و دو فرصت مهم است که در مجموع ورود به این بازار را برای متقاضیان توجیه‌پذیر می‌کند. البته متقاضیان نباید این موضوع را فراموش کنند که در صورت ورود به این بازار باید درباره صحت و سلامت معامله خود از بابت کارنامه سازنده، رعایت همه مسائل حقوقی و فنی و…اطمینان لازم را به دست آورند تا در نهایت با ضرر و زیان مواجه نشوند.

ریسک مهمی که در این زمینه وجود دارد آن است که در صورت کاهش قیمت مسکن در ماه‌های آینده ممکن است پیش‌خریداران واحد را با قیمتی بالاتر از قیمت واحد نوساز تحویل بگیرند. از سوی دیگر در این نوع معاملات هم‌اکنون دو فرصت مهم برای پیش‌خریداران نهفته است.

 

نخستین فرصت مربوط به شرایط حال حاضر متقاضیان خرید است. در شرایط فعلی متقاضیان مسکن از پس‌انداز کافی برای خرید مسکن‌- به‌ویژه واحد نوساز- برخوردار نیستند و پیش‌فروش مسکن فرصتی برای آنها محسوب می‌شود تا از طریق پرداخت تدریجی و به مرور زمان صاحب مسکن آن هم مسکن نوساز شوند.

از سوی دیگر با توجه به وجود یک گره ذهنی در سازنده‌ها که به دلیل تورم هزینه ساخت در برابر کاهش قیمت واحدهای مسکونی نوساز مقاومت می‌کنند، دور از ذهن نیست که حتی در صورت کاهش قیمت مسکن در گروه‌های سنی بالاتر، قیمت واحدهای مسکونی نوساز کاهش نیابد.

ریسک پیش خرید مسکن
از این رو ریسک پیش‌ خرید به دلیل احتمال کاهش قیمت مسکن در آینده عملا منتفی می‌شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد هم‌اکنون معدود پیش‌فروش‌های بازار مسکن به دو روش انجام می‌شود.

در روش اول واحدها روی خاک و در همان نخستین مراحل ساخت با دریافت ۵۰ درصد از ارزش معامله، با قیمتی حدود ۲۰ درصد پایین‌تر از قیمت واحدهای نوساز، به بازار عرضه می‌شوند. این پیش‌فروش‌ها در شرایط فعلی بسیار محدود و انگشت‌شمار هستند. در روش دوم، سازنده‌ها بعد از اتمام مرحله سفت‌کاری اقدام به پیش‌فروش می‌کنند که ارزش این واحدها در این مرحله تقریبا و در اغلب موارد برابر با قیمت واحدهای نوساز مشابه است.

مطالعه بیشتر: مطلب «دلایل رهاشدگی قیمت‌ مسکن» را در مجله ملکی بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، خرید آپارتمان در تهران، قیمت مسکن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۱۰:۰۳:۳۳ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)