املاک دلتا املاک دلتا .

املاک دلتا

قفل بازار مسکن چگونه باز می‌شود؟

در دو سال اخیر به‌ویژه در دوران شیوع اپیدمـی کرونا و عمیق‌ترشـدن بحران تورم و رکود و همچنین فعالیت فزآینــده بانک‌ها در این بازار، بـا رشد قیمت عجیبی مواجه شده به‌گونه‌ای که براساس آخرین آمارهای رسمــی منتشر شده در حال حاضر قیمت میانگین هــر مترمربع مسکن در تهران به ۳۱ میلیون تومان رسیده است.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، آمارها حاکی از آن است که تقاضای خرید در بازار را به‌ شدت کاهش داده و باعث نارضایتی گسترده مردم از نحوه مدیریت بازار شده است.

در خلال افزایش قیمت مسکن و از دست‌ رفتن فرصت خانه‌دارشدن برای ۹۰ درصد اقشار جامعه که عمدتا کارگر و حقوق‌بگیر هستند، یعنی حقوق‌هایی پایین‌تر خط‌فقر ۱۰ میلیونی دارند، خانه‌دارشدن به یک آرزوی محال تبدیل شده است و در این وانفسای گرانی مسکن؛ مالکان هم تیغ را روی گلوی مستاجران گذاشته و برای تامین خود جیب آنها را خالی می‌کنند.

در این میان اقدامات انجام نشده از سوی دولت‌ها در تامین مسکن مورد نیاز مردم هم محل انتقاد بسیار زیادی دارد چراکه انجام‌نشدن این وظیفه قانونی دولت و حاکمیت امروز بار سنگینی را به دوش مردم گذاشته و سهم زیادی از هزینه‌های سبد خانوار را به خود اختصاص داده است.

 

بازار مسکن در شرایط وخیمی قرار دارد و رکود عمیق همراه با افزایش قیمت روزانه در این بازار حاکم شده است. یکی از خواسته‌های مهم فعالان بازار مسکن این است که دولت صرفا سازوکار را اصلاح کرده و از بازار کنار بکشد تا بازار خود کارش را ادامه بدهد.

سخنان یک کارشناس درباره کمبود مسکن
بیت‌االله ستاریان، کارشناس بازار مسکن می‌گوید: مسکن کالایی نیست که بتوانید در جیب‌تان بگذارید و مخفی کنید، سکه نیست که در گاو صندوق نگه داشته شود؛‌ عده محدودی هستند که می‌توانند مسکن جمع‌آوری کنند که آن هم در مقابل کسری میلیونی سالانه ما عدد و رقمی نیست.

او می‌افزاید: ما به‌ صورت سالانه یک تا ۱.۳ میلیون واحد مسکونی نیاز داریم که این باید تولید شود. تقاضای کاذب زمانی شکل می‌گیرد که بگوییم تقاضا به‌قدری زیاد است که یک عده‌ای آن را احتکار می‌کنند و اسمش را هم سوداگری می‌گذارند! هنوز متوجه نیستند که سوداگری در بخش مسکن و اقتصاد مسکن نمی‌گنجد.

ستاریان در پایان می‌گوید: مسکن تنها کالایی است که یا مصرف‌کننده می‌خرد یا کسی می‌خرد و به مصرف‌کننده می‌دهد. در مسکن چنین حالتی اتفاق نمی‌افتد، هر چند که مثلا فلان بانک چند صد یا هزار خانه را نگه داشته است که در حالت کلی بیش از ۵۰‌ هزار واحد نخواهد شد که در مقیاس نیاز ملی سالانه عددی نیست.

مطالعه بیشتر: مطلب «خوب و بد زندگی برج نشینی» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، نکات حقوقی ملکی، خرید آپارتمان در تهران،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۳ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۰۱:۳۰:۰۱ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

جزییات وام ودیعه مسکن مستاجران در نیمه دوم سال

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در خصوص وام ودیعه مسکن گفت: مستاجرانی که نیمه دوم سال مهلت قراردادشان است، می‌توانند مدارک خود را در سامانه بارگذاری کنند.

به گزارش  «مجله ملکی دلتا» به نقل از خبرگزاری برنا، محمود محمودزاده، با بیان اینکه متقاضیان وام ودیعه مسکن تا تاریخ اعلام شده در مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا می‌توانند در سامانه برای این وام ثبت‌نام کنند، گفت: کسانی که نیمه دوم سال مهلت قراردادشان است، می‌توانند مدارک خود را در سامانه بارگذاری کنند.

وی ادامه داد: در سال گذشته هم کسانی که قراردادشان در نیمه دوم سال بود، مدارک خود را بارگذاری کردند و امسال هم همانند سال گذشته و طبق رویه سال قبل این اقدامات انجام می‌شود.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در حال حاضر روند پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن آغاز شده و متقاضیان می‌توانند با مراجعه به بانک‌ها اقدامات لازم برای دریافت تسهیلات را انجام دهند، افزود: برنامه‌ریزی‌ها صورت گرفته و متقاضیان می‌توانند نام بانک و شعبه مورد نظر را انتخاب و مراحل روند پرداخت را طی کنند.

مطالعه بیشتر: مطلب «بازار اجاره، بی رونق شد» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، نکات حقوقی ملکی، خرید آپارتمان در تهران،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۳ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۰۱:۲۹:۱۳ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

قیمت پیشنهادی آپارتمان‌های 80 متری در تهران

فعالان و واسطه‌های بازار معاملات املاک شهر تهران: وضعیت گروه متقاضیان و خریداران تحت تاثیر شرایط بازارهای دارایی قرار گرفته است.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، فعالان و واسطه‌های بازار معاملات املاک پایتخت از تغییر وضعیت گروه متقاضیان و خریداران خبر می‌دهند. به گفته این فعالان بخشی از سرمایه‌گذاران و فعالان سایر بازارها به بازار مسکن ورود پیدا کرده‌اند.

سرمایه‌گذاران برای یافتن پناهگاه امن برای سرمایه خود، در جست‌و‌جو برای خرید یک واحد مسکونی هستند. به گفته واسطه‌های بازار، تعداد خریداران مصرفی به سبب افزایش قیمت مسکن امکان خرید را ندارند و همین امر سبب شده است که تعداد این خریداران در بازار اندک شود.

فعالان بازار مسکن اظهار دارند که: همین تعداد متقاضیان حاضر در بازار به دنبال آپارتمان های مسکونی با متراژ کمتر از 80 متری هستند، چرا که به بودجه کمتری نیاز دارد. نکته حایز اهیمتی که فعالان بازار به آن اشاره می‌کنند، این است که تعداد این گروه متقاضی آپارتمان نیز در بازار چندان چشمگیر نیست.

قیمت آپارتمان های مسکونی با متراژ کمتر از 80 متری
قیمت پیشنهادی هر مترمربع آپارتمان‌های مسکونی با زیربنای تا 80 متر در مناطق مختلف شهر تهران به تومان معرفی شده است.

خرید آپارتمان در نارمک با متراژ 56 متر، 7 سال ساخت / قیمت: 33 میلیون.

خرید آپارتمان در مجیدیه جنوبی با متراژ 56 متر 19 سال ساخت / قیمت: 25 میلیون.

خرید آپارتمان در هفت تیر با متراژ 76 متر 6 سال ساخت / قیمت: 35 میلیون.

خرید آپارتمان در میرداماد با متراژ 86 متر 4 سال ساخت / قیمت: 72 میلیون.

خرید آپارتمان در فرجام با متراژ 70 متر 15 سال ساخت / قیمت : 25 میلیون.

خرید آپارتمان در شریعتی با متراژ 80 متر نوساز / قیمت: 65 میلیون.

خرید آپارتمان در پیروزی با متراژ 48 متر 15 سال ساخت / قیمت: 18 میلیون.

خرید آپارتمان در پونک با متراژ 60 متر 20 سال ساخت / قیمت: 40 میلیون.

 

پیشنهاد خرید: اگر قصد سکونت در منطقه 8 تهران را دارید، خرید آپارتمان در فدک گزینه مناسبی است.


برچسب: املاک دلتا، نکات حقوقی ملکی، خرید آپارتمان در تهران،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۳ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۰۱:۲۸:۳۷ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

از عرضه کل سیمان کشور در بورس کالا حمایت شد!

بسیاری از فعالان حوزه سیمان و مدیران و مسئولان از بخشنامه اخیر وزارت صمت در اجباری کردن عرضه سیمان در بورس کالا استقبال و حمایت کردند.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، روز سه شنبه مورخ 9 شهریور‌ماه اسدالله کشاورز معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت در ابلاغیه‌ای به روسای سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت 31 استان و جنوب کرمان هرگونه خرید و عرضه سیمان خارج از بورس کالا را ممنوع اعلام کرد.

در طی این نامه تاکید شد که کلیه واحدهای تولید کننده سیمانی باید ظرف مدت دو هفته در بورس پذیرفته شوند. در همین رابطه بسیاری از فعالان این حوزه و مدیران حمایت خود را در این خصوص اعلام کردند.

رییس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره عرضه سیمان در بورس کالا گفت: بدون شک صدای برخی مخالفان با عرضه سیمان به گوش خواهد رسید. ایجاد شفافیت در معاملات و کشف قیمت محصول سیمان علت مخالفت این افراد است و از هیچ اقدامی برای جلوگیری از عرضه سیمان در بورس کالا کوتاهی نمی‌کنند.

مصباحی مقدم تاکید کرد: باید مانع تضعیف شدن عرضه سیمان در بورس کالا و انجام معاملات غیرشفاف و سنتی شد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ابراز کرد: عرضه محصولات در بورس کالا براساس سلیقه یک شخص و مدیر انجام نمی‌شود بلکه علاوه بر اعلام صریح قانون برای رهایی از مبادلات غیرشفاف بازار کالا اقدام می‌شود.

ولی‌الله اخلاقی فرد مدیر عامل شرکت سیمان صوفیان گفت: عرضه سیمان در بورس اتفاق خوش‌یمنی برای نجات این صنعت است چرا که صنعت سیمان به دلیل قیمت گذاری دستوری در چند سال گذشته مشکلات فراوانی داشته است.

وی در ادامه افزود: فاصله قیمت سیمان و فولاد در بازارهای جهانی یک به هفت است در حالی که در کشور ایران این فاصله یک به 47 بوده است . این فاصله سبب شد که صنعت سیمان تحت شرایط سختی قرار گیرد.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «ترمیم گسل تورم مسکن؛ اولین مقصد رالی مسکن تهران» از مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، نکات حقوقی ملکی، خرید آپارتمان در تهران،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۳ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۰۱:۲۷:۴۲ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

نقطه کور «یک میلیون مسکن»

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور در جمع مدیران ارشد بانکی در همایش بانکداری اسلامی، درباره «وارونگی سیاست‌های جدید در بخش مسکن» به دولت هشدار داد.

به گزارش «مجله ملکی دلتا» به نقل از دنیای اقتصاد، علی آقامحمدی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره «عبور از تقاضای واقعی» در سیاست «ساخت یک میلیون مسکن» هشدار داد. او در همایش بانکداری اسلامی، درباره اشکال اصلی سیاستگذاری در بخش مسکن تصریح کرد هر نوع ساخت‌وساز باید متناسب با تقاضا باشد؛ اما در طرح «مسکن ملی» سراغ متقاضی نرفتیم. آقامحمدی اشکال دیگر را «غفلت از بحران املاک بلااستفاده» عنوان کرد و افزود: هم‌اکنون شاهد جولان خانه‌های خالی هستیم.

به گزارش «دنیای‌اقتصاد» وضع موجود بازار مسکن که ترکیبی از «نبود قدرت خرید» و «ابررکود ساختمانی» ناشی از جهش سه‌ساله قیمت مسکن است به‌دلیل «اشتباه سیاستگذار در تشخیص مسیر اصلی برای تحقق هدف دسترسی خانه‌اولی‌ها به خانه ارزان» شکل گرفته است. سیاست «ساخت یک میلیون مسکن در سال»، «نقطه‌کور» دارد. در شرایط «انتظارات تورمی» افزایش عرضه مسکن لزوما باعث «تسهیل دسترسی تقاضای مصرفی» نمی‌شود، بلکه «پناهگاه دارایی‌ها را تقویت می‌کند.» سیاست فوری باید مهار اشتهای خریداران سرمایه‌ای ملک باشد.

علی آقامحمدی معتقد است، توان ساخت برنامه‌ای که برای مسکن‌سازی در نظر گرفته شده است، وجود دارد و این مساله خاصی نیست اما مشکل و ایراد این برنامه، «ندیدن تقاضای واقعی در سیاستگذاری‌های مسکن» است که باعث بروز مشکل در طول اجرای برنامه خواهد شد.

او از دو مساله مهم و کلیدی در بخش مسکن به عنوان «موارد نیازمند پیگیری برای حل و فصل» نام برده است که شامل «بحران جولان خانه‌های خالی» و همچنین «نبود قدرت خرید متقاضیان مسکن و ایراد وام‌های مسکن» می‌شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در این باره اعلام کرد، ما با بانک مرکزی بررسی کردیم و نتیجه مطالعات ما نشان می‌دهد در سال ۸۵۰ هزار واحد مسکونی قابل احداث است اما این ساخت باید «متناسب با تقاضا» باشد نه «متناسب با عرضه». متراژ خانه، محل احداث بنا همه باید متناسب با تقاضا باشد. ما ظرفیت احداث این واحدها را داریم، اما به صورت تامین مالی زنجیره‌ای. مسکن مهر چند سال طول کشید تا ۲ میلیون واحد مسکونی از آن بیرون بیاید؟ بعضی جاها قشرهایی هستند که با وام‌های ۱۰ تا ۱۲ سال صاحب خانه نمی‌شوند و باید وام ۲۰ تا ۳۰ ساله به آنها پرداخت کنیم اما ما سراغ متقاضی نمی‌رویم و بعد در قالب «مسکن ملی» می‌گوییم متقاضیان ۴۰۰ میلیون تومان به عنوان آورده نقدی بیاورند. در این مدل، چگونه یک نفر که در سطح طبقات پایین است می‌تواند ۴۰۰ میلیون تومان بیاورد؟ بنابراین (در سیاستگذاری بخش مسکن) نیازمند این هستیم که مبنا را تقاضای واقعی در نظر بگیریم. برای مسکن اول باید نظام تامین مالی را پیش‌بینی کنیم.

آقامحمدی در تکمیل بحث خود درباره ضرورت «لحاظ قرار دادن فاکتور تقاضای خانه‌اولی در برنامه‌ریزی‌های بخش مسکن» تصریح کرد، ما اگر می‌خواهیم مسکن بسازیم باید اول اعلام کنیم که متقاضیان ثبت نام کنند و برای این متقاضیان برنامه‌ریزی کرده و اقساط‌بندی کنیم سپس در مرحله آخر اقدام به ساخت‌و‌سازکنیم؛ در ترکیه همین کار را می‌کنند. اما در اینجا، مسکن مهر اجرا شد و دیدیم چند سال طول کشید تا از طرح مسکن مهر ۲ میلیون واحد عرضه شود. این در شرایطی است که می‌شود یک میلیون مسکن ساخت اما برای تقاضای واقعی این عرضه‌ها انجام شود؛ یعنی ابتدا نیازسنجی صورت بگیرد و بعد از آن، عرضه‌ها آغاز شود. باید تقاضا را پیدا کرد و پاسخ داد. علت اینکه به تقاضا توجهی نمی‌شود این است که می‌ترسیم صف ببندند و طلبکار شوند! اقشار ضعیف، به مسکن مهر توانشان نرسید آیا الان می‌رسد؟

وی با بیان اینکه اصل را نباید حذف کرد بلکه عیوب را باید اصلاح کرد، درباره مساله اصلی دوم در بخش مسکن به بحران «آپارتمان‌های محتکر شده (بلااستفاده) در بازار مسکن» پرداخت و گفت، هم‌اکنون در کشور شاهد جولان خانه‌های خالی هستیم که نه مکان نه وسع مالی و نه سبک خانه به درد متقاضی می‌خورد. این اتفاق به دلیل بی‌توجهی به طرف تقاضا رخ داده است‌.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «بالاشهر یا پایین شهر تهران؟ مسئله این نیست!» از مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، نکات حقوقی ملکی، خرید آپارتمان در تهران،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۳ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۰۱:۲۷:۱۰ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

شناسایی خانه‌های خالی برای اخذ مالیات

وزیر راه و شهرسازی: تا پایان سال 1400 کار شناسایی خانه‌های خالی و معرفی آنها به وزارت امور اقتصادی و دارایی برای اخذ مالیات به اتمام می‌رسد.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، رستمی قاسمی از 10 اقدام راهبردی وزارت راه و شهرسازی برای اجرا و اقدام عاجل خبر داد. گام پنجم از این ده اقدام به اقتصاد مسکن و حمل و نقل اختصاص داده شده است.

در این راستا به معاونت حمل و نقل و معاونت مسکن و ساختمان ماموریت داده شده است که در همکاری با معاونت برنامه ریزی و مدیریت منابع، زمینه شناسایی خانه‌های خالی و اخذ مالیات از آن را فراهم کند.

10 اقدام راهبردی وزارت راه و شهرسازی عبارتند از:

ایجاد بانک زمین تسهیل‌گری معماری و شهرسازی
نهضت ملی مسکن
بازآفرینی معماری دیجیتالی سازمانی
نهضت جامع حمل و نقل
اقتصاد مسکن و حمل و نقل و فراگیری اطلاعاتی
تعیین تکلیف پروژه‌های پیشران حمل و نقل
بازآفرینی نظام های سرمایه های انسانی
راه‌اندازی حلقه‌های اندیشه ورز با متولی‌گری معاونت برنامه ریزی و مدیریت منابع
ارتقای بهره وری تمامی واحدها با متولی‌گری معاونت برنامه ریزی و مدیریت منابع
رستمی همچنین اخیر گفته است: توانایی ساخت چهار میلیون مسکن را طی چهار سال دارند و برای تسهیل کار بانک زمین را ایجاد می‌کنند.

او افزوده: صندوق زمین و مسکن راه‌اندازی شده و در این صندوق اقساط مسکن مهر، خط اعتباری مسکن و بودجه سالانه مسکن واریز می‌شود.

به گفته وزیر راه و شهرسازی، امکان ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال به روش‌های متعدد از جمله انبوه سازی ساخت مسکن توسط خود مردم وجود دارد و هدف این است که مستاجران را صاحب‌خانه کنیم.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «احتکار زمین‌های دولتی پایان یافت؟» از مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، نکات حقوقی ملکی، خرید آپارتمان در تهران،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۳ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۰۱:۲۲:۵۷ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

معرفی یک خیابان خوش‌مسیر در تهران

خیابان آزادی به یمن وجود میدان آزادی و همچنین امتداد آن تا خیابان انقلاب به عنوان یکی از مهم‌ترین خیابان‌های شهر تهران محسوب می‌شود.

اگر به دنبال خرید آپارتمان با قیمت متناسب هستید بهتر است لابه لای گزینه‌های خود، خیابان آزادی را جای دهید. «مجله ملکی دلتا» با معرفی این خیابان شما را در این انتخاب کمک و راهنمایی خواهد کرد.

خیابان آزادی در محدوده غرب تهران واقع شده است و از میدان آزادی در سوی غربی خیابان آغاز شده و در میدان انقلاب پایان می‌یابد. خیابان آزادی با طول 4.5 کیلومتر امتداد در راستای منطقه‌های 2، 9، 10، 6 و 11 کشیده شده و یک مسیر پیاده‌روی دلچسبی را برای شما فراهم کرده است.

از شاخصه‌های معروف خیابان آزادی، میدان آزادی با برج معروف آزادی است که به نوعی نماد شهر تهران است. در زمان‌های قدیم که هنوز خبری از برج میلاد و دیگر جاذبه‌های تهران نبود، خیابان آزادی با وجود برج آزادی هر مسافری را جذب خود می‌کرد.

تراکم جمعیت در راستای خیابان آزادی با توجه به مرکزیت و قدیمی بودن آن، نسبتا بالا بوده و همین امر سبب شده است که خرید آپارتمان در خیابان آزادی نسبت به دیگر مناطق شلوغ تهران متناسب‌تر باشد.

 

مکان‌های دیدنی و مهم خیابان آزادی
علاوه بر وجود برج آزادی، پارک المهدی در این خیابان طرفداران بسیاری را دارد و در طول روز پذیرای افراد زیادی می‌باشد. از امکانات این پارک می‌توان به فضای بسیار عالی آن و دریاچه‌ ساخته شده در محوطه اشاره کرد. اگر علاقه به ماهیگیری دارید می‌توانید زمان استراحت خود را به ماهیگیری در دریاچه پارک المهدی اختصاص دهید.

کانون فرهنگی تربیتی فجر، سرای محله، انواع مراکز آموزشی دولتی و غیردولتی و موزه ملی ایران از دیگر جاذبه‌های دیدنی خیابان آزادی است که شما را راغب به خرید آپارتمان در آزادی خواهد کرد.

معروف‌ترین مراکز دولتی از جمله ساختمان شهرداری منطقه 10، بیمه تامین اجتماعی، اداره وزارت کار و تامین اجتماعی، سازمان میراث فرهنگی، کارخانه نوشابه و دلستر زمزم، متجمع تفریحی ورزشی شهدای جیحون و … در خیابان آزادی واقع شده است.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «نکات مهم در خرید خانه های قدیمی» از مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، نکات حقوقی ملکی، خرید آپارتمان در تهران،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۳ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۰۱:۲۲:۲۴ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

بالاشهر یا پایین شهر تهران؟ مسئله این نیست!

این روزها شاهد تب بالای مهاجرت به سمت بالای شهر تهران هستیم. تا آنجایی که از همه چیز و همه کس می‌گذرند و به آب و آتش می‌زنند تا بتوانند در مناطق بالا خانه‌ایی حتی نقلی تهیه کنند. اما به دور از این فکر که در واقعیت مکان و جایگاه تضمین کننده کیفیت زندگی نیست.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، به طور کلی و بر اساس شاخص‌های بررسی شده توسط سایت ملکی دلتا، مناطق 1، 2،3، 5 و 6 بهترین مناطق تهران برای زندگی و سکونت هستند. اما همه بر این نکته مهم واقفیم که برای انتخاب منطقه مناسب برای زندگی، باید شرایط خود را در نظر بگیریم و بر اساس بودجه‌ای که داریم اهداف خرید یا اجاره خانه را اولویت‌بندی کنیم و دست به انتخاب بزنیم.

بر اساس گزارش‌ مرکز آمار ایران در سال  97 تا 99، منطقه ۵ تهران به عنوان پرمعامله‌ترین منطقه پایتخت شناخته شده است. پس از مناطق بالا  مناطق ۴، ۱۴ و ۱۵ در رتبه‌های بعدی قرار دارند. اگر قصد دارید ملکی داشته باشید و سریع خرید و فروش کنید و به سود برسید، این مناطق انتخاب خوبی هستند.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «4 میلیون مسکن ساخته می شود» از مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، نکات حقوقی ملکی، خرید آپارتمان در تهران،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۳ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۰۱:۲۱:۳۴ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

خانه‌های خالی پردیس، مشمول مالیات می‌شوند

حبیب الله طاهرخانی مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید اعلام کرد که خانه‌های خالی پردیس مشمول مالیات می‌شوند.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، طاهرخانی درباره خانه های خالی پردیس گفت: بر اساس آمارگیری دقیقی که داشته‌ایم، به این نتیجه رسیدیم که متوسط خانه های خالی پردیس، تفاوت معناداری با شهرهای بزرگ ندارد و نمی‌توان گفت تعداد خانه‌های خالی در پردیس بسیار بالاست؛ البته برخی خانواده‌ها واحد مسکونی مهر خود در پردیس را تحویل گرفته‌اند ولی آن را به بازار فروش یا اجاره عرضه نکرده‌اند که در نتیجه مشمول قانون مالیات بر خانه‌های خالی خواهند شد و تفاوتی از این نظر با سایر شهرها ندارد.

طاهرخانی گفت: یک وجه دیگر خالی بودن واحدهای مسکونی در پردیس این است که متقاضی حاضر به تحویل گرفتن واحد خود نیست، این موضوع در پرند و هشتگرد شدیدتر است. حتی برخی از آنها بر اساس لیست قیمت‌های زمان نام نویسی بدهکارند و رقم بدهی‌های آنها در حد ۳ تا ۴ میلیون تومان است اما حاضر به پرداخت این ارقام و تحویل واحد خود نیستند.

او افزود: برخی هم درگیر دلالی هستند؛ مثلاً فردی ۳۰ تا ۴۰ واحد در دست فروش دارد و منتظر است برای واحدهای در اختیار گرفته، مشتری پیدا کند و پس از انجام تشریفات نقل و انتقال ملک، اقدام به فروش اقساطی و صدور دفترچه اقساط کند.

 

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید درباره قیمت مسکن در شهر جدید پردیس بیان کرد: بر اساس گزارش‌هایی که به من ارائه شده، به دلیل عرضه بالایی که در مسکن مهر شهر جدید پردیس داریم، با کاهش قیمت مسکن در ماه‌های اخیر روبه رو شده‌ایم؛ این کاهش قیمت در همه فازهای پردیس قابل مشاهده است و واحدهایی که یک میلیارد تومان بوده، به ۸۵۰ میلیون تومان کاهش یافته است.

هشدار به متقاضیانی که از تحویل واحد مسکن مهر خود طفره می‌روند
وی تأکید کرد: با بانک عامل بخش مسکن به این تصمیم رسیده‌ایم تا برای این دسته از افرادی که حاضر به تحویل واحد خود نیستند، نرخ سود یارانه‌ای تسهیلات مسکن مهر آنها را به نرخ سود شورای پول و اعتبار (۱۸ درصد) تبدیل کنیم؛ ضمن اینکه اجازه انجام اقدامات قضائی برای متقاضیانی که حاضر به تحویل گرفتن واحد مسکن مهر نیستند را هم به شرکت‌های عمران تابعه داده‌ایم

مطالعه بیشتر: مطلب «چرا ساختمان‌های با عمر بالای ۴۰ سال تخریب نمی‌شوند؟» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، نکات حقوقی ملکی، خرید آپارتمان در تهران،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۳ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۰۱:۲۰:۵۸ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

قیمت تمام شده ساختمان 4 برابر می‌شود؟

مهدی سلطان محمدی: اگر موج تورمی موجود در کشور مهار نشود، قیمت تمام شده ساختمان تا 3 سال آینده 4 برابر می‌شود.

به گزارش «مجله ملکی دلتا» و به نقل از یک کارشناس مسکن: در صورت مهار نشدن تورم احتمال افزایش قیمت تمام شده ساختمان تا 3 سال آینده تا مرز 4 برابر وجود دارد زیرا بر هزینه‌های ساخت مسکن تاثیر می‌گذارد.

سلطان محمدی با اشاره به تصویب قانون جهش تولید مسکن و تاثیر آن بر بازار مسکن اظهار داشت: واژه جهش جذاب و هیجان‌انگیز است اما در مباحث عملی این واژه چندان معنادار نیست و در واقع دامنه تغییرات تدریجی و آرام است.

وی افزود: واژه «جهش» برای طرح «مسکن مهر» استفاده شد و قرار براین بود که یک میلیون و 500 هزار واحد مسکونی در سال ساخته شود اما متاسفانه از زمان شروع عملیاتی اجرایی ساخت این واحدها تقریبا هر سال حدود 700 هزار واحد مسکونی در کشور ساخته شده است.

وی با بیان اینکه در دولت یازدهم و دوازدهم در مجموع یک میلیون و 400 هزار واحد مسکونی ساخته شد، گفت: چنین عملکردی بیانگر ساخت حدود 200 هزار واحد مسکونی در سال است به همین علت نمی‌توان انتظار افزایش 5 برابری ظرفیت ساخت مسکن در یک اقدام خارق‌العاده را داشت.

سلطان محمدی با تاکید بر اینکه 360 هزار میلیارد تومان اعتبارات از سوی مجلس شورای اسلامی برای بخش مسکن در نظر گرفته شده، گفت: مساله اصلی تامین منابع است و این مقدار اعتبار آنطور که باید و شاید قابل پذیرش نیست.

وی تصریح کرد: با افزایش اعتبارات بخش مسکن اعتبارات بخش صنعت، کشاورزی و … کاهش می‌یابد. لذا راهی جز متوصل شدن به بانک مرکزی وجود ندارد و نتیجه آن هم تورم خواهد بود.

این کارشناس یادآور شد: هزینه‌های مصالح ساخت مسکن نسبت به سال گذشته در بتن 10 برابر در آرماتور 7 برابر در دستمزدها 4 تا 5 برابر شده و پیش‌بینی می‌شود تا سه سال آینده قیمت تمام شده ساختمان تا 4 برابر افزایش یابد.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «راهکارهای ساماندهی بازار مسکن» از مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، نکات حقوقی ملکی، خرید آپارتمان در تهران،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۳ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۰۱:۱۹:۰۲ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)