املاک دلتا املاک دلتا .

املاک دلتا

سخنگوی هیات رئیسه مجلس: خانه دار شدن تبدیل به یک رویا شده است

سخنگوی هیات رئیسه مجلس گفت: در قانون چند وجه به عنوان تسهیلات ساخت مسکن مطرح شده است تا بر اساس آنها ساخت سالیانه یک میلیون مسکن محقق شود بر اساس این قانون همه بانک‌ها موظف هستند تا سالانه بیست درصد از تسهیلات خود را به ساخت مسکن اختصاص دهند که این یک اقدام بسیار مهمی است.

به گزارش «مجله ملکی دلتا» به نقل از خبرگزاری برنا، سید نظام الدین موسوی، سخنگوی هیات رئیسه مجلس، در خصوص طرح جهش تولید مسکن گفت: مطابق اصل 31 قانون اساسی همه مردم ایران حق برخورداری از مسکن مناسب را دارند. دولت مکلف است برای تحقق این حق خصوصا برای اقشار ضعیف اقدام به تمهیداتی از جمله تامین مسکن داشته باشد. متاسفانه در هشت سال گذشته اقداماتی که باید در حوزه مسکن اتفاق می‌افتاد متوقف شد در همین جهت دچار کاستی‌هایی در زمینه مسکن شدیم که همین امر موجب شد که قیمت مسکن و زمین با یک جهش غیرقابل باور مواجه شود و به نحوی خانه‌دار شدن امروز تبدیل به یک رویا شده است.

او در ادامه بیان کرد: یکی از نکات و اهدافی که مجلس یازدهم از همان ابتدا آن را دنبال کرد مسئله تصویب قانونی برای رفع این نقیصه بود تا در جهت کمک و حمایت از مردم و اقشار ضعیف برای تامین مسکن اقداماتی را شاهد باشیم. از سال گذشته طرح جهش تولید مسکن در مجلس کلید خورد  و پس از آن بررسی‌های متعددی در صحن صورت گرفت و نهایت این طرح در مجلس به تصویب رسید البته طرح جهش مسکن بین مجلس و شورای نگهبان بین آمد و رفت بود و بعضی از نکاتی که مغایرت با قانون داشت اصلاح شد و نهایتا مصوبه مجلس توسط شورای نگهبان تایید شد و این طرح به قانون تبدیل شد که بزودی توسط رئیس مجلس به عنوان قانون ابلاغ خواهد شد که لازم الاجرا است.

نظام الدین موسوی با اشاره به نکات مهم طرح و کلیات آن مطرح کرد: بر اساس این طرح و ضمن توجه به کاستی‌های عمده‌ای که در ساخت مسکن است، مجلس بر اساس این طرح دولت را مکلف کرده است که در سال‌های آینده به ویژه در 4 سال پس از لازم الاجرا شدن این طرح سالانه یک میلیون مسکن را تولید کند و دولت مکلف به ساخت حداقل یک میلیون مسکن خواهد بود. برای تحقق این امر نیاز بود تا ساختاری مشخص شود که بخش اول آن شورای عالی مسکن است. بر طبق این قانون ریاست این شورا را رئیس جمهور بر عهده دارد و وزیر راه و شهرسازی دبیر این شورا خواهد بود و یازده عضو کابینه و رئیس بنیاد مسکن انقلاب هم از جمله اعضای دیگر این شورا هستند. همچنین بر طبق این قانون صندوق ملی مسکن را پیش بینی کردیم که منابع متعددی در این صندوق متمرکز می شوند و همچنین منابع مختلفی برای این صندوق پیش بینی شده است.

سخنگوی هیات رئیسه مطرح کرد: در قانون چند وجه به عنوان تسهیلات ساخت مسکن مطرح شده است تا بر اساس آنها ساخت سالیانه یک میلیون مسکن محقق شود بر اساس این قانون همه بانک‌ها موظف هستند تا سالانه بیست درصد از تسهیلات خود را به ساخت مسکن اختصاص دهند که این یک اقدام بسیار مهمی است.

او در زمینه تامین مسکن درباره ساخت مسکن گفت: زمین‌های دولتی که در اختیار ارگان‌های مختلف هستند چه زمین‌هایی که در اطراف شهر است و یا چه زمین‌هایی که برای توسعه شهری در نظر گرفته شده‌اند این‌ها باید دراختیار وزارت راه وشهرسازی قرار بگیرند.

موسوی در خصوص تامین مصالح برای ساخت مسکن گفت: طبق قانون زمینه‌ای فراهم شده است تا امکان پیش خرید سیمان و مصالح در بورس فراهم شود و در خصوص مجوزها باید بگویم که 30 درصد کاستی‌ها از محل صندوق ملی مسکن اعمال می‌شود.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «قیمت ارزان‌ترین و گران‌ترین خانه‌های تهران» از مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، خرید آپارتمان در تهران، نکات ملکی،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۸ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۱۱:۳۰:۵۴ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

وام مسکن مجردین کاهش یافت!

هزینه وام مسکن مجردها در 6 شهریور سال جاری به کانال 16 میلیون تومان رسید و نسبت به روزهای پایانی مرداد ماه کاهش محسوس پیدا کرده است. این اتفاق نرخ سود را تحت تاثیر قرار داده و به 20.8 درصد تنزل داد.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، متقاضیان وام مسکن می‌توانند اوراق تسهیلات بانک مسکن را تهیه کرده و به اعتبار آن از بانک مسکن وام دریافت کنند.

اوراق تعیین شده برای وام مسکن مجردین 140 میلیون تومان و برای متاهلین 240 میلیون تومان است که در بیشترین حالت به ترتیب مجاز به خرید 280  و 480 ورق خواهند بود.

نکته مهم در این بازار آن است که قیمت هر کدام از اوراق برای متقاضیان از طریق خرید و فروش در این بازار به دست آمده و نقش تعیین کننده را در هزینه پرداختی برای وام مسکن خواهد داشت.

در روز 6 شهریور ماه هزینه هر کدام از برگه های اوراق تسهیلات بانکی کاهش پیدا کرده و نسبت به روزهای پایانی مرداد ماه از سطح 61 هزار تومان به کانال 50 هزار تومان وارد شد.

در همین رابطه هزینه وام مسکن مجردین در روز 31 مرداد ماه 17 میلیون و 140 هزار تومان بوده که در روز شنبه هفته جاری به 16 میلیون و 800 هزار تومان رسید.

این در حالی است که متقاضیان وام مسکن بایستی علاوه بر بازپرداخت هزینه وام، مجبور به پرداخت هزینه ابتدایی خرید وام مسکن نیز هستند.

نرخ سود در ششم شهریور ماه با 0.1 واحد درصد کاهش نسبت به روزهای پایان مرداد به 20.8 درصد رسید.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «هزینه وام مسکن از توقف خارج شد» از مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، خرید آپارتمان در تهران، نکات ملکی،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۸ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۱۱:۳۰:۱۱ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

نظارت، راه نجات بازار مسکن و مصالح ساختمانی

مهرداد گودرزوند چگینی: بازار مسکن و مصالح ساختمانی از نبود نظارت رنج می‌برد و دیگر نیازی به عرضه مصالح ساختمانی در بورس نبود.

به گزارش «مجله ملکی دلتا» و به نقل از عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس: اگر می‌خواهیم بازار مسکن به ثبات برسد بایستی دولت مصوبه مجلس یازدهم را در رابطه با مسکن به خوبی اجرایی کند.

وی ادامه داد: نظارت یک امر مهم است که وزارت راه و شهرسازی دولت سیزدهم باید به آن توجه داشته باشد. بازار مسکن و مصالح ساختمانی امروز از عدم نظارت رنج می‌برند. افزایش بی‌حد و مرز قیمت بازار مسکن و مصالح ساختمانی حاکی از این قضیه است.

وی تصریح کرد: متاسفانه در راس برخی کارخانه‌ها افرادی وجود دارند که برای کسری زیان خود دست به افزایش قیمت‌ها می‌زنند که در این زمینه دولت باید به این بخش ورود جدی داشته باشد.

وی افزود: مصالح ساختمانی در کشور تولید می‌شود و این کالاها با تحریم و دلار در ارتباط نیستند. فعلی که باعث شده است بازار مسکن در چندین سال با مشکل رو‌به‌رو باشد عدم کنترل بر تخصیص مصالح و نبود نظارت بوده است.

گودرزوند چگینی با اشاره به بازار سرمایه، گفت: در شرایطی بورس موثر خواهد بود که شفاف و به دور از عددسازی باشد. در تمام دنیا بازار سرمایه اما به صورت بسیار شفاف وجود دارد که این امر به صنایع و اقتصاد کمک می‌کند.

وی با اشاره به صادرات سیمان در کشور، تصریح کرد: زمانی صادرات توجیه‌پذیر است که بازار داخلی اشباع شده باشد در حالی که افزایش 5 برابری قیمت آن نشان از اشباع بازار ندارد.

وی در پایان خاطرنشان شد که: باید عرضه و تقاضا باهم برابر باشند نه اینکه تقاضا از عرضه پیشی بگیرد که برای کنترل برابر کردن آن نیاز به سیاست‌های درستی است که باید دولت آن را اتخاذ کند.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «بازار اجاره، بی‌رونق شد» از مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، خرید آپارتمان در تهران، نکات ملکی،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۸ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۱۱:۲۸:۲۷ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

فرصت ارائه اظهارنامه مالیاتی تمام شد

اشخاص حقوقی و صاحبان املاک اجاری تا پایان امروز برای پرداخت مالیات درآمد حاصل از املاک اجاری فرصت دارند.

به گزارش «مجله ملکی دلتا» به نقل از خبرگزاری ایسنا، تشدید شیوع ویروس کرونا در پیک پنجم آن موجب شد تا مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی برای اشخاص حقوقی و صاحبان املاک اجاری دو بار تمدید شود.

طبق قانون مالیات‌های مستقیم، پایان ۳۱ تیرماه آخرین فرصت برای تسلیم اظهارنامه‌ مالیاتی است که پیش از این یک بار برای یک ماه تمدید و آخرین مهلت آن ۳۱ مردادماه شد.

بار دیگر نیز در پی تعطیلی‌های کرونایی، یک هفته دیگر نیز این فرصت تمدید شد که با این تفاسیر، اشخاص حقوقی و صاحبان املاک اجاری تا پایان امروز برای پرداخت مالیات فرصت دارند.

بنابراین، ضمن تاکید براینکه برخورداری از هر نوع تسهیلات و معافیت‌های مالیاتی منوط به تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر قانونی است، فعالان اقتصادی به منظور بهره‌مندی از مشوق‌های قانونی نرخ صفر یا هر نوع تسهیلات دیگر باید اظهارنامه مالیاتی خود را تا پایان مهلت قانونی (یکشنبه، هفتم شهریورماه) به صورت الکترونیکی از طریق درگاه ملی مالیات به آدرس  WWW.INTAMEDIA.IR  ارسال و مالیات خود را پرداخت کنند.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «شاخص انتخاب بازار مسکن برای سرمایه‌گذاری» از مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، خرید آپارتمان در تهران، نکات ملکی،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۸ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۱۱:۲۷:۵۳ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

رونق خرید و فروش خانه در پردیس

رئیس سابق اتحادیه مشاوران املاک پردیس می‌گوید: سرمایه‌گذاری در پردیس جذاب شده و تقاضا خرید برای مسکن بالا رفته است.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، افزایش قیمت دلار و گرانی سیمان هزینه تمام شده ساختمان را گران کرده است. همین مساله قیمت مسکن در شهرهای مختلف به ویژه خرید مسکن در پردیس را وارد فاز تازه‌ای کرد.

رئیس سابق اتحادیه مشاوران املاک پردیس درباره پیش‌بینی خود از وضعیت بازار مسکن توضیح داد: در چند ماه گذشته قیمت مسکن در شهر پردیس اندکی ارزان شد اما دوباره به دلیل افزایش پروژه‌های عمرانی و توسعه زیرساخت‌های شهری قیمت مسکن در این شهر نسبت به یک ماه گذشته حدود ۱۰ درصد افزایش داشته است. این در حالی است که تعداد فروشنده‌های خانه زیاد و افراد نیز اصرار بر فروش خانه‌های خود دارند.

علی مختاری آذر درباره خرید مسکن در پردیس می‌گوید: علت روند رو به رشد قیمت خانه در شهر پردیس به افزایش قیمت دلار و اجاره مسکن در تهران مربوط می‌شود. با اجاره بهای سنگین در تهران تقاضا برای خرید خانه در حاشیه شهر به ویژه در شهر پردیس زیاد شد. در حقیقت با افزایش اجاره‌بها در شهر تهران می‌توان در پردیس سرمایه‌گذاری کرد تا افراد صاحب خانه شوند.

او ادامه داد: با توجه به مساله کم آبی در اهواز تقاضا برای خرید مسکن در پردیس بیشتر شده است. هر چند آمار دقیقی در این باره وجود ندارد اما حدود ۱۰ درصد معاملات مسکن با خریداران از شهرهای جنوبی بسته می‌شود.

 

آینده قیمت مسکن چه می‌شود؟
مختاری آذر اظهار کرد: آینده قیمت مسکن به برنامه تازه دولت سیزدهم بر می‌گردد. با توجه به افزایش نرخ مصالح ساختمانی، خدمات و مجوزها به نظر می‌رسد قیمت مسکن در ماه‌های آینده اندکی افزایش یابد.

چندی پیش ایسنا در گزارشی نوشته بود: «همسو با بازار مسکن شهر تهران قیمت آپارتمان در شهر جدید پردیس نزولی شده و نسبت به اواسط پارسال ۲۵ تا ۳۰ درصد کاهش یافته است اما به گفته رئیس سابق اتحادیه مشاوران املاک پردیس، حداقل قیمت مسکن در شهر پردیس ۱۲ میلیون تومان و حداکثر ۷۰ میلیون تومان است. همچنین مسکن مهر این شهر نیز از متری هفت میلیون تومان تا متری ۱۲ میلیون تومان معامله شده است.

مطالعه بیشتر: مطلب «احیای بافت‌های فرسوده با برج‌سازی» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، خرید آپارتمان در تهران، نکات ملکی،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۸ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۱۱:۲۷:۰۹ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

احیای بافت‌های فرسوده با برج سازی

احیای بافت‌های فرسوده با ساخت بلوک های 8 تا 10 طبقه و ساخت مسکن در زمین‌های خالی درون شهرها از جمله راهکارهایی است که دولت رییسی برای ساماندهی بازار مسکن به آن توجه کند.

به گزارش «مجله ملکی دلتا» و به نقل از علی شماعی کارشناس اقتصاد مسکن: از عمده دلایل عدم توان خرید مسکن برای متقاضیان، افزایش 7 تا 10 برابری قیمت بازار مسکن در دولت قبل است. اگر دولت جدید بخواهد در بخش ساماندهی بازار مسکن موفق عمل کند باید برنامه میان‌مدت و بلندمدت برای خود ترسیم کند.

وی افزود: برای ساماندهی بازار مسکن ناگزیر هستیم که همانند کشورهای توسعه یافته برج های 10 تا 20 طبقه احداث کنیم. حدود 30 تا 40 درصد از فضای شهر را بافت‌های فرسوده احاطه کرده است که در صورت ساخت این برج‌ها با فضای سبز، خیابان‌کشی منظم و تامین دیگر خدمات تا حد زیادی نیاز مسکن رفع خواهد شد.

شماعی با بیان اینکه ساخت شهرک‌های مسکونی در نزدیکی شهرهای بزرگ، راهکار دیگری است بیان کرد: همزمان با ساخت این شهرک‌ها باید مسائل حمل و نقل، تامین آب و زیرساخت‌ها مورد توجه و بررسی قرار گیرد.

ضرورت دارد شهرک‌های جدید نزدیک شهر مادر احداث شود تا اگر بخشی از خدمات تامین نشد ساکنین با طی کمترین فاصله بتوانند از خدمات بهداشتی، آموزشی، درمانی و تفریحی شهر مادر استفاده کنند.

وی تصریح کرد: در شمال تهران قیمت هر متر خانه در برخی مواقع به بالای 100 میلیون تومان رسیده و خرید مسکن از توان اقشار پایین و حتی متوسط جامعه خارج شده است.

وی در پایان افزود:با اخذ مالیات از خانه‌های خالی می‌توان از احتکار مسکن توسط بسیاری از شرکت‌های دولتی، بانکها و افرادها جلوگیری کرد.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «احیا شدن شورای عالی مسکن» از مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، خرید آپارتمان در تهران، نکات ملکی،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۸ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۱۱:۲۶:۲۰ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

شاخص انتخاب بازار مسکن برای سرمایه‌گذاری

در طی زمان‌های گذشته تا به امروز یکی از دغدغه‌های بشر بحث سرمایه‌گذاری بوده است. تعریف جامعی که می‌توان از سرمایه‌گذاری ارائه کرد این است که تبدیل وجوه مالی به یک یا چند دارایی اعم از طلا، دلار، ارز، بورس، ماشین، مسکن و...... که بتواند طی مدت زمانی به سودآوری برسد.

به گزارش «مجله ملکی دلتا» هدف سرمایه‌گذاران معمولا، رشد و توسعه و حفظ سرمایه خود و بهره‌مندی از منافع آن در آینده است. سرمایه‌گذاران معمولا ممکن است سرمایه خود را به مدت طولانی و طی سال‌ها و دهه‌ها نگه داشته و از سود دهی آن بهره ببرند.

بازارهای اصلی سرمایه‌گذاری
بررسی‌ها نشان داده که میان تمامی بازارها برای سرمایه‌گذاری هفت بازار اصلی‌تر بوده:

حساب‌های سپرده بانکی یا صندوق‌های سرمایه‌گذاری
صنعت و تولید
بورس
دلار
طلا
ارز دیجیتال
مسکن
کدام بازار برای سرمایه‌گذاری مناسب‌تر است؟
پرداختن به این موضوع که کدام بازار هدف موفق‌تر و پر سودتر است، ما را نیازمند بررسی زیادی کرده، اصلی‌ترین و مهم‌ترین بعد پاسخ به این سوال، مرتبط با اقتصاد کشوری است که در آن قصد سرمایه‌گذاری دارید. مسلما اقتصاد هر کشوری نسبت به کشورهای دیگر متفاوت است. بعنوان مثال در کشورهای صنعتی جهان مطمعئناً هیچ سرمایه‌گذاری پرسود‌تر و مفیدتر از سرمایه‌گذاری در تولید و صنعت نیست .

“در کشورهای صنعتی و ثروتمند جهان مردم تحت هیچ عنوان بازار ارز و طلا را بازار هدف سرمایه‌گذاری نمی‌دانند چرا که ثبات اقتصادی در این کشورها اجازه تورم در حوزه‌های ارزی و مالی را نخواهد داد.”

جست‌وجو برای یک بازار هدف جهت سرمایه‌گذاری کاری بسیار دشوار است چرا که اکثر بازارهایی مانند ارز، بورس، دلار و….. نیازمند دانش و تخصص بوده و از پیچیدگی و ریزه کاری‌های زیادی برخوردار هستند، در این بازارها شما نیاز دارید که یک راهنمای مناسب و مورد اطمینان پیدا کنید تا بیزینس شما را در دست بگیرد و عملا می‌توان گفت خودتان هیچ کنترلی روی سرمایه خود ندارید و ارزش سهام شما کاملا به شرایط بازار و گردانندگان آن شرکت بستگی دارد، اما در این میان بازار مسکن نیازمند دانش و تخصص خاصی نمی‌باشد و لزوما با یک گردش کوچک در اینترنت و روزنامه می‌توان اطلاعات جامع و کامل در این حوزه را بدست آورد. در بازار مسکن شما به راحتی می‌توانید بر روی سرمایه خود بدون نیاز به شرکت‌ها یا راهنما تسلط داشته باشید.

ویژگی‌های بازار مسکن نسبت به دیگر بازارهای سرمایه:
_بازار ملک انعطاف پذیر است

_ رشد سرمایه در دراز مدت

_ ملک در ایران همواره گردش مالی مثبت داشته است

_در بازار مسکن کنترل صد در صد روی سرمایه دارید

_عدم نیاز به شخص ثالث

_سرمایه‌گذاری ملکی نیاز به دانش یا تخصص ندارد

_کم نشدن ارزش نقدنگی سقوط ارزش پول

_سرمایه‌گذاری در زمینه ملک متناسب با هر بودجه است

_در بسیاری مواقع تغییرات منطقه‌ای روی سرمایه شما تاثیر مثبت خواهد داشت

بهترین بازار سرمایه‌گذاری در ایران کدام بازار است؟
عدم ثبات و پیچیدگی وضعیت اقتصادی کشور ایران باعث شده است که سرمایه‌گذاری در بازارهای سرمایه برای سرمایه‌گذران کاری بسیار پیچیده و سخت باشد به نحوی که هیچ سرمایه‌گذاری نمی‌تواند برنامه‌ریزی دقیقی برای آن داشته باشد، علناً می‌توان گفت در بازارهای سرمایه‌گذاری ایران چشم‌انداز آینده بازار وجود ندارد. بنابراین در چنین شرایطی توصیه می‌شود که اگر قصد سرمایه‌گذاری در ایران را دارید قبل از اینکه به سود و رشد سرمایه فکر کنید ابتدا باید بفکر حفظ سرمایه خود باشید یعنی در بازاری سرمایه‌گذاری کنید که حداقل ارزش داراییتان نسبت به میزان تورم از بین نرود.

سرمایه‌گذاری در ایران مقوله‌ای بسیار پیچیده است . شاید با اطمینان بتوان گفت که هم اکنون ایران تنها کشوری است که در طی چند ماه ممکن است یک سرمایه‌گذار کل سرمایه‌اش را از دست بدهد و ورشکسته شود یا در طول چند ماه شخصی با کم‌ترین سرمایه ثروتمند شود و این اتفاق نتیجه نوسان‌های شدید، عدم ثبات اقتصاد، تورم‌های چند صد درصدی در طول سال و عدم تصمیم‌گیری صحیح در مقاطع مختلف است.

در یک قرن اخیر ایران‌ هیچ بازاری به اندازه بازار مسکن و ملک مطمئن نبوده و می‌توان بازار مسکن را تنها بازاری دانست که سرمایه‌گذاری در آن حداقل موجب از دست رفتن سرمایه و دارایی‌های مردم نمی‌شود.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «بازار مسکن؛ توقفگاه سرمایه» را از مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، خرید آپارتمان در تهران، نکات ملکی،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۸ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۱۱:۲۵:۲۶ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

چه کسانی می‌توانند از «فضای پارکینگ» استفاده کنند؟

یکی از موضوعاتی که اغلب اوقات باعث درگیری بین اهالی ساختمان‌ها می‌شود؛ موضوع پارکینگ است. ما در همین رابطه قرار است بیشتر به موضوع (قوانین پارکینگ ساختمان) بپردازیم.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، قبل از اینکه بیشتر شما را با قوانین پارکینگ ساختمان آشنا کنیم باید به این نکته توجه داشته باشید که همیشه هنگام خرید خانه، پارکینگ در سند ملک ذکر می‌شود و بهتر است، شما برای این که از وجود پارکینگ برای واحد مورد نظر مطمئن شوید، در لحظه بازدید حضوری ملک، از مالک درخواست کنید تا فضای پارکینگ را به شما نشان دهد.

پس اگر برای شما این سوال مطرح است که حق استفاده از پارکینگ با چه کسانی است باید بگوییم که اگر به صورت رسمی، خرید پارکینگ در سند ملکی شما ذکر شده باشد، شما اجازه استفاده از فضای پارکینگ را خواهید داشت.

اما در این میان هستند برخی از افرادی که بدون حق قانونی استفاده از پارکینگ، بدون اجازه همسایگان اقدام به استفاده از فضای پارکینگ می‌کنند که این موضوع حتی قابلیت پیگیری قانونی را خواهد داشت. این افراد حتی زمانی که برای مدتی واحد مسکونی خالی از سکنه باشد و از فضای پارکینگ استفاده نشود هم امکان استفاده از فضای پارکینگ را نخواهند داشت، مگر با کسب اجازه صاحب ملک.

 

آیا کسانی که پارکینگ ندارند، حق رفت و آمد به پارکینگ را نخواهند داشت؟
در جواب این موضوع باید بگوییم که همه ساکنان ساختمان حق رفت و آمد به پارکینگ را خواهند داشت و هیچ یک از همسایگان نمی‌توانند مانع عبور و مرور سایر افراد شوند، چرا که فضای اطراف آن جزو مشاعات یا همان قسمت‌‌های مشترک ساختمان است و با اینکه این فضا به مالک تعلق دارد، اما به این علت که برای دیگران مزاحمت ایجاد می‌کند، نمی‌‌تواند باقی ساکنان ساختمان را از ورود به پارکینگ یا عبور و مرور در آن منع کند.

در پایان اگر مستاجر هستید، شما باید حتما در زمان عقد قرارداد اجاره پارکینگ را ذکر کنید، در غیر این صورت مستاجر حق استفاده از پارکینگ را ندارد.

مطالعه بیشتر: مطلب «رونق خرید و فروش خانه در پردیس» در مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، خرید آپارتمان در تهران، نکات ملکی،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۸ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۱۱:۲۳:۰۶ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

نکاتی که خریدار ملک باید بداند

با توجه به اینکه خرید آپارتمان و ملک یکی از بزرگترین معاملاتی است که هر خریداری با آن مواجه است، بهتر است با دانش و اطلاعات حقوقی کافی برای خرید اقدام کند.

اگر تمایل به خرید آپارتمان یا ملک دارید اما از نکات حقوقی مهم قبل از خرید ملک اطلاعی ندارید، بهتر است تا پایان این مقاله با «مجله ملکی دلتا» همراه باشید.

شاید یکی از حساس‌ترین اقداماتی که هر فرد یکبار در طول زندگی آن را تجربه می‌کند، خرید ملک یا آپارتمان باشد. در خرید ملک علاوه بر دخیل بودن سلیقه، توان مالی و دیگر گزینه‌ها باید نکات حقوقی به هنگام معامله را در راس ماجرا قرار داد.

دانستن یک یا چند مفاد حقوقی یا همراه داشتن یک وکیل به هنگام معامله می‌تواند از به وجود آمدن بسیاری از ضرر و زیان‌ها در همان ابتدای خرید جلوگیری کرد.

 

نکات حقوقی به هنگام خرید ملک
اولین نکته حقوقی در هنگام خرید ملک، شناسایی کامل مدارک فروشنده و یا وکالت نامه قانونی فروشنده است. چنانچه به جای هر یک از طرفین معامله شخص دیگری برای امضا حضور پیدا می‌کند، باید اطلاعات فروشنده یا مالک اصلی با مدارک صاحب سند کاملا مطابقت داشته باشد.

دومین نکته مربوط به این موضوع این است که، سعی کنید مذاکره، معامله و انعقاد قرارداد را در یک جلسه به اتمام نرسانید. پیش از عقد قرارداد و امضا حتما تحقیق و جستجوی نسبتا گسترده را انجام دهید. پیش از انجام معامله با یک وکیل حاذق و یا مشاور املاک مشورت داشته باشید تا از ضرر و زیان سنگین آینده پیشگیری کنید.

قدم بعدی که هر خریدار ملکی باید به آن دقت کند، اطلاع کامل از شرایط ملک و وضعیت سند مورد معامله است. وضعیت ملک از نظر ثبت در دفتر اسناد، مشاعات ساختمان و وثیقه ای یا توافقی بودن آن بایستی مشخص شود.

در اکثر مواقع بیشترین آسیبی که خریدار پس از امضای مبایعه‌نامه و قولنامه خرید زمین و آپارتمان با آن مواجه است، مربوط به پرداخت ثمن یا الباقی وجه معامله است. برای پیشگیری از این مشکل باید در متن مبایعه‌نامه یک سری شرایط برای پرداخت ثمن یا الباقی وجوه معامله تعیین گردد تا در صورت تاخیر در پرداخت از طریق مراجع قانونی اقدام کرد.

پیشنهاد خرید: اگر قصد سکونت در منطقه 10 تهران را دارید، خرید آپارتمان در نواب گزینه مناسبی است.


برچسب: املاک دلتا، خرید آپارتمان در تهران، نکات ملکی،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۸ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۱۱:۱۸:۳۳ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

قانون درباره پرداخت شارژ واحدهای خالی چه می‌گوید؟

یکی از موضوعاتی که بسیاری از مردم هنوز اطلاعات کافی درباره آن ندارند این است که آیا واحدهای مسکونی خالی در ساختمان‌ها باید شارژ پرداخت کنند یا خیر؟ همین مسئله گاها باعث اخلاف بین ساکنان یک ساختمان شده است.

برای پاسخ به این سوال که آیا واحدهای خالی هم باید شارژ ساختمان پرداخت کنند؟» با «مجله ملکی دلتا» همراه باشید، اما قبل از آن بهتر است تعریف مختصری در خصوص (شارژ ساختمان) داشته باشیم.

آپارتمان‌ها بسته به میزان امکاناتی که دارند، دارای یکسری هزینه‌ها مانند حقوق نگهبان، قبوض، نگهداری تاسیسات، تعمیر بنا، نظافت محوطه ساختمان و … هستند که این هزینه‌ها باید به صورت ماهیانه توسط اعضا به مدیریت ساختمان پرداخت شود.

قانون در این رابطه می‌گوید: طبق ماده ۴ قانون تملک آپارتمان‌ها، پرداخت حق شارژ ساختمان از سوی مالکین آنها به صورت ماهانه الزامی است، چه از آن استفاده شود چه اینکه خالی بماند.

 

بر اساس قانون ساختمان نشینی، حق شارژ و تعمیرات ساختمان به بودن یا نبودن افراد ارتباط ندارد. از طرفی مالکان واحدهای خالی ملزم به پرداخت هزینه‌های متغیر مصرفی نیستند؛ چرا که مالک واحد خالی چون در آپارتمان سکونت ندارد و سهمی از آب یا گاز یا برق مصرفی ندارد، نیازی نیست بابت آن پولی پرداخت کنند.

پرداخت شارژ و یا هزینه‌های قسمت‌های مشترک آپارتمان وظیفه هر مالک است و طبق بند اخیر ماده ۴ حتی اگر مالک آپارتمان را خالی گذاشته باشد و استفاده نکند موظف به پرداخت شارژ خواهد بود، مگر هزینه‌هایی که متغیر است و پرداخت آن منوط به استفاده از آپارتمان باشد.

اما یکی از نکات بسیار مهمی که در انتهای این گزارش لازم است به آن تاکید کنیم این است که هنگام خریداری ملک حتما مصوبات هیئت مدیره در خصوص واحدهای خالی را جویا شوید، چرا که ممکن است هیات‌مدیره تصمیم بگیرد از واحدهای خالی نیز این هزینه‌ها را دریافت کند.

مطالعه بیشتر: مطلب «توصیه‌هایی مهم به خریداران ملک و آپارتمان» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، خرید آپارتمان در تهران، ساخت و ساز،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۷ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۱۱:۱۶:۲۴ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)