املاک دلتا املاک دلتا .

املاک دلتا

احیا شدن شورای عالی مسکن

رستمی قاسمی به تدوین پیش‌نویس بودجه سال 1401 مبنی بر تشکیل منظم جلسات شورای عالی مسکن و تسهیل طرح جهش تولید مسکن و حمل‌و‌نقل تاکید کرد.

به گزارش «مجله ملکی دلتا» و به نقل وزیر راه و شهرسازی: نهضت خانه‌ساز و زیرساخت‌ها و خدمات حمل و نقل باید بهبود یابد. با وجود کسری بودجه دولت، بایستی به دنبال روش‌های جدید تامین منابع باشیم و جذابیت‌های لازم در جهت سرمایه‌گذاران بخش خصوصی فراهم کنیم.

وی افزود: با توجه به دستور رییس جمهوری برای رونق مسکن، برنامه‌هایی که توسط دولت دوازدهم آغاز شده ادامه خواهد یافت.

رستمی ادامه داد: طرح جهش تولید مسکن که به تصویب مجلس رسیده، قطعا مزیت‌هایی دارد که سرانجام آن سرعت بخشیدن نهضت تولید مسکن در کشور است. اما انجام این طرح نیازمند تامین منابع مالی و موضوع است که پیگیری خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه در حوزه مسکن و حمل و نقل و با توجه به شرایط موجود کشور باید تحرک ایجاد شود، گفت: خوشبختانه نمایندگان مجلس اعلام کرده‌اند که آماده تصویب لوایح تسهیل طرح جهش تولید مسکن و رفع موانع موجود در بخش حمل‌و‌نقل هستند.

قاسمی اضافه کرد: انتظار است تا همکاران در وزارت راه و شهرسازی برای سه موضوع تدوین پیش‌نویس بودجه 1401، تدوین لوایح مورد نیاز، همچنین طرح موضوعات و مشکلات احتمالی در جلسات شورای عالی مسکن، تلاش ویژه‌ای معطوف کنند.

رستمی قاسمی خاطرنشان شد که دولت انگیزه لازم و مسئولیت برای ساخت مسکن و رونق تولید را دارد. همچنین دولت از راهکارهایی که سبب ارزان سازی سهم مردم برای آورده‌ها در اجرای طرح‌های مسکن می‌شود؛ استقبال می‌کند.

پیشنهاد مطالعه: مطلب « احداث 2 شهرک مسکونی در تهران» از مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، خرید آپارتمان در تهران، ساخت و ساز،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۷ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۱۱:۱۵:۳۷ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

بازار اجاره، بی رونق شد

این روزها اجاره مسکن با حداقل مراجعه‌کنندگان به بنگاه‌ها روبه‌رو است، این در حالیست فصل تابستان زمان اوج تقاضای بازار اجاره است.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، آنطور که واسطه‌های ملکی می‌گویند، تابستان امسال رنگ و بویی از رونق ندارد و بازار اجاره تابستان 1400 چنان از رمق افتاده که گویی در میانه پاییز یا اوایل زمستان به سر می‌بریم.

در واقع فایل اجاره در بازار به وفور وجود دارد اما عملا تقاضای اجاره در حال جست‌وجو در بازار بسیار کم‌ تعداد است. نتیجه این عدم توازن تقاضا و عرضه در بازار اجاره قاعدتا باید به صورت کاهش اجاره‌بها خود را نشان دهد؛ موضوعی که واسطه‌ها آن را تایید و اعلام کرده‌اند برخی موجران تا 20 درصد از قیمت پیشنهادی اعلامی اولیه خود عقب نشسته‌اند تا بتوانند پیش از اتمام فصل تابستان آپارتمان خود را اجاره دهند.

آنها پس از سپری شدن چند هفته انتظار به این نتیجه رسیده‌اند که وقتی وضعیت بازار اجاره در تابستان 1400 تا این حد کم‌رمق است، اوضاع در پاییز و زمستان ممکن است به مراتب بدتر باشد.

 

بنابراین این طور صلاح دیده‌اند که با انعطاف قیمتی، فرصت تابستانی بازار اجاره را مغتنم شمرده و با متقاضیان اجاره توافق کنند. گفته می‌شود تمایل به تمدید قراردادهای اجاره از سوی گروهی از موجران که ترجیح داده‌اند از هرگونه طرح دعوا توسط مستاجر با توجه به مصوبه ستاد ملی کرونا، پیشگیری کنند، سبب شده جابه‌جایی مستاجران محدود باشد.

بسیاری از تحلیلگران بازار مسکن، سه عامل کرونا، افزایش قیمت اجاره بها و کاهش عرضه فایل‌های اجاره را عامل بی رمق شدن بازار اجاره مسکن در فصل تابستان می‌دانند.

در ادامه فایل‌های اجاره در برخی از مناطق پایتخت را مشاهده خواهید کرد.
سعادت آباد: 140 متری، سه خوابه، امکانات (پارکینگ)/ ودیعه: 620 میلیون تومان/ اجاره: ندارد

مطهری: 55 متری، یک خوابه، امکانات (پارکینگ، انباری، آسانسور) / ودیعه: 150 میلیون / اجاره: 5 میلیون و 500

گیشا: 89 متری، دو خوابه، امکانات (پارکینگ، انباری، آسانسور) / ودیعه: 200 میلیون / اجاره: 12 میلیون تومان

جنت آباد شمالی: 120 متری، سه خوابه، امکانات (پارکینگ، انباری، آسانسور) / ودیعه: 350 میلیون تومان/ اجاره: 4 میلیون تومان

نظام آباد: 57 متری، یک خوابه، امکانات (پارکینگ، انباری، آسانسور) / ودیعه: 180 میلیون تومان/ اجاره: ندارد

گاندی: 120 متری، دو خوابه، امکانات (پارکینگ) / ودیعه: 200 میلیون تومان/ اجاره: 11 میلیون تومان

مطالعه بیشتر: مطلب «زنگ خطر عرضه مسکن نوساز در تهران» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، خرید آپارتمان در تهران، ساخت و ساز،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۷ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۱۱:۱۴:۴۰ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

با مالیات بر عایدی مسکن موافقت شد!

وزیر راه و شهرسازی جدید در برنامه‌های خود در بخش مسکن، علاوه بر رونمایی از روش‌های متعدد تامین مالی، بر تسریع در تصویب طرح مالیات بر عایدی سرمایه تاکید کرد.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، رستمی قاسمی وزیر راه و شهرسازی در بدو ورود به این وزارتخانه برنامه‌ها، راهبردها و راهکارهای 14 گانه خود را اعلام کرد.

وزیر راه و شهرسازی معتقد است: نسبت خانه‌های خالی به کل موجودی واحدهای مسکونی کشور 11 درصد است که نشان می‌دهد از هر 10 خانه در کشور یکی خالی است.

قاسمی می‌گوید: شاخص دوره انتظار مسکن از سال 1374 تا 1395 از 15 سال به 31 سال افزایش یافته است و علت این امر را کاهش پوشش‌دهی تسهیلات بانکی نسبت به هزینه مسکن دانست.

رستمی قاسمی برای ایجاد تحرک در امر تولید و عرضه مسکن راهبردهایی در نظر گرفته که برخی از آنها شامل موارد زیر است:

به روزرسانی و اجرای طرح‌های جامع و تفصیلی شهرها
طرح هادی روستاها
ارتقای صندوق ملی مسکن
اجرای سیاست‌های حمایتی با هدف تامین مالی عمومی و خرد
مدیریت یکپارچه زمین از طریق ایجاد بانک زمین
واگذاری گسترده اراضی دولتی موجود در محدوده و حریم شهرها
پیشنهاد مطالعه: مطلب «زنگ خطر عرضه مسکن نوساز در تهران» از مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، خرید آپارتمان در تهران، ساخت و ساز،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۷ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۱۱:۱۳:۵۹ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

ازدواج از شما، مسکن از ما

براساس آمار، ساخت سالانه یک میلیون مسکن نیاز ویژه بازار مسکن تلقی می‌شود و تحقق این مسئله می‌تواند زمینه ساماندهی بازار را مهیا سازد.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، یکی از وعده‌های ارائه شده از سوی رئیس جمهور منتخب، ساخت سالانه 1 میلیون مسکونی و مجموعه 4 میلیون مسکن در 4 سال است.

این وعده با جمله معروف «جوانان عزیز، ازدواج از شما، مسکن از ما» بیان شد و هم اکنون به عنوان مطالبه توسط مردم مطرح می‌شود.

به طور حتم تحقق بخشیدن به این وعده نیازمند بررسی جزئیات زیاد است که در قالب پرونده ویژه‌ای تحت عنوان «یک میلیون سرپناه» مورد بررسی قرار گرفته و شرایط عملیاتی شدن این وعده بزرگ مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

براساس واقعیت‌های بازار مسکن، برآورد میزان واقعی نیاز کشور به تولید مسکن از اهمیت خاصی برخوردار است. نیاز به تولید مسکن را می‌توان ناشی از 4 دسته عامل دانست که شامل جبران کمبود مسکن در برابر تعداد خانوار موجود در کشور است.

مطابق با سرشماری سال 95 در حالی که تعداد خانوارهای کشور 24 میلیون و 196 هزار خانوار گزارش شده، تعداد واحدهای مسکونی دارای سکنه کشور 22 میلیون و 825 هزار واحد بوده است.

براساس همین گزارشات برای اینکه هر خانوار یک واحد مسکونی برای سکونت داشته باشد، بازار مسکن کشور با کمبود یک میلیون و 371 هزار واحد مسکونی مواجه است.

میزان ازدواج ممکن در بین سال‌های 1395 تا 1405 معادل 12 میلیون ازدواج است که هر یک نیاز به یک واحد مسکونی دارد. بنابراین میزان نیاز واقعی کشور تولید 1.5 میلیون واحد در سال است و ادامه روند فعلی بدون ایجاد جهش در ساخت مسکن نمی‌تواند مشکلی از مشکلات بازار مسکن کشور حل کند.

برهمین اساس بی توجهی به تسهیلات ساخت سالانه 1 میلیون مسکن می‌تواند تداوم وضع موجود را رقم زده و خسارات جبران ناپذیری به معشیت مردم وارد کند.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «مقایسه خرید آپارتمان در اکباتان و فرحزاد» از مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، خرید آپارتمان در تهران، ساخت و ساز،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۷ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۱۱:۱۳:۲۲ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

قیمت تمام شده مسکن ملی اعلام شد!

معاون مسکن شهری بنیاد مسکن از افزایش 78 درصد قیمت پایه ساخت واحدهای طرح ملی مسکن براساس شاخص اعلامی سازمان برنامه و بودجه خبر داد.

به گزارش «مجله ملکی دلتا» به نقل جواد حق شناس: با 5 دور ثبت نام در طرح ملی مسکن، مسئولیت شهرهای زیر 100 هزار نفر جمعیت بر عهده بنیاد مسکن قرار گرفت.

وی افزود: در طول 5 دوره 504 هزار نفر ثبت نام کردند و بنیاد مسکن مسئولیت پروژه‌های طرح ملی مسکن 618 شهر را بر عهده گرفت. تا کنون 74 هزار و 887 نفر از این تعداد تایید شده و برای تشکیل پرونده به بانک‌ها معرفی شده‌اند.

وی در پاسخ به پرسش درباره قیمت تمام شده ساخت واحدهای طرح ملی مسکن، اظهار کرد: دو نوع پروژه داریم که یکی مربوط به انبوه‌سازان است که مطابق شیوه نامه ابلاغی وزارت راه و شهرسازی یک رقم 2.7 میلیون تومان به عنوان قیمت پایه بعلاوه تعدیل سه ماه دوم سال 1400 محاسبه خواهد شد.

حق شناس افزود: برای مشخص شدن قیمت تمام شده مسکن ملی باید منتظر اتمام پروژه بمانیم و با اعمال قیمت تعدیلی اعلام خواهد شد. نوع دیگر پروژه‌های بنیاد مسکن است که برای تسریع در روند کار مطابق با تفاهمنامه وزارت راه قیمت تمام شده را ملاک کار قرار دادیم.

هزینه نهایی ساخت با اضافه کردن درصدی به عنوان قیمت بالاسری بنیاد در نظر گرفته شده است. سازمان برنامه و بودجه امسال در حوزه ساختمان 78 درصد تعدیل اعلام کرده که طبیعتا به قیمت پایه پروژه‌های طرح ملی مسکن اضافه می‌شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: شاخص تعدیل با شروط اعمال می‌شود که عدم تاخیر در زمان ساخت از سوی سازنده یکی از آنهاست.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «احداث 2 شهرک مسکونی در تهران» از مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، خرید آپارتمان در تهران، ساخت و ساز،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۷ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۱۱:۱۲:۴۴ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

نکات حقوقی قولنامه را بدانید

قولنامه نوعی قرارداد اولیه مابین خریدار و فروشنده است که به موجب آن فروشنده ملکی را به خریدار واگذار کرده و طی قرارداد شرایط این واگذاری به نام قولنامه مشخص خواهد شد.

قولنامه یک عمل حقوقی حاصل اراده دو طرف است که می‌خواهند با این عمل، حقوق و تکالیفی در روابط حقوقی ایجاد کنند. «مجله ملکی دلتا» درخصوص نکات حقوقی قولنامه بیشتر شرح خواهد داد.

قولنامه در شرایطی نوشته خواهد شد که دو نفر تمایل دارند ملکی را خرید و فروش کنند اما ملزومات مقدماتی آن وجود ندارد. بر فرض مثال خریدار قادر به پرداخت همه پول به صورت یکجا نبوده و یا فروشنده نمی‌تواند سریعا ملک را تحویل خریدار دهد.

به هنگام نوشتن قولنامه خریدار موظف است که در مدت زمان تعیین شده پول را به فروشنده کامل بپردازد و فروشنده نیز حق فروش ملک را به شخص دیگری ندارد.

اعتبار قولنامه به دلیل اینکه توسط خود افراد نوشته شده و ماموران دولتی در آن نقشی ندارند، با اعتبار اسناد رسمی برابر نیست.

 

نکات حقوقی در نوشتن قولنامه
فرقی ندارد شما خریدار یا فروشنده هستید، بایستی به قوانین نوشته شده در قولنامه پایبند باشید. در صورت عدم تعهد به بندهای قولنامه طرف مقابل مجاز به دریافت وجه التزام است. وجه التزام نوعی جریمه است برای شخصی که قول و قرارهای خود را انجام نداده است.

همزمانی معامله از نکات حقوقی قولنامه است که هم خریدار و هم فروشنده ملزم به انجام آن هستند. به این صورت که طرفین قرارداد قدم به قدم و همزمان تعهدات خود را اجرایی می کنند. تاوقتی که کار انتقال سند به طور کامل انجام نگرفته است، خریدار نباید تمام مبلغ معامله را بپردازد. از سوی دیگر تا زمانی که فروشنده پول خود را کاملا دریافت نکرده است نباید سند را به نام خریدار منتقل کند.

در قولنامه باید طریقه پرداخت و واگذاری دقیقا مشخص شود؛ در صورتی که خریدار برای تسویه حساب، چک ارائه می‌دهد باید مشخصات چک را به طور دقیق در قولنامه ذکر کند.

اگر کسی که قولنامه را امضا می‌کند، خود مالک نیست بلکه وکیل یا ولی یا قیم مالک است، خریدار باید دلایل احراز سمت آنها را بررسی کند. حق فروش و گرفتن قیمت مال باید در وکالت‌نامه ذکر شده باشد.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «آیا ملک قولنامه‌ای قابل توقیف است؟» را از مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، ساخت و ساز، خرید آپارتمان در تهران،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۶ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۰۴:۴۳:۲۹ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

تقسیم هزینه تعمیرات ساختمان

آپارتمان مورد اجاره چه نوساز باشد و چه کلنگی، می‌تواند نیازمند عملیات بازسازی و یا تعمیراتی شود که شاید قابل پیش‌بینی هم نباشد.

اختلاف و مشکلات بر سر هزینه تعمیرات ساختمان زمانی به وجود خواهد آمد که مستاجر خود را موظف به پرداخت هزینه‌های ساختمان نمی‌داند و برعکس. «مجله ملکی دلتا» قانون مالک و مستاجر درباره هزینه تعمیرات را شرح خواهد داد.

یکی از مسائل رایج میان صاحبخانه و مستاجر مربوط به بحث خرابی‌های خانه است. اگر لوله‌کشی ساختمان دچار مشکل شود، اگر دیوار خراب شود و یا کولر از کار بیافتد، چه کسی وظیفه تعمیر را برعهده دارد؟ چه کسی باید هزینه این خرابی‌ها را پرداخت کند؟

هزینه‌هایی که بر عهده مستاجر است
براساس قانون مشاوران املاک کشوری:

پرداخت قبوض آب، برق، گاز و تلفن مربوط به هر واحد، به عهده مستاجر همان واحد است.

پس از اقامت مستاجر در ملک هزینه‌های جاری ساختمان بر عهده مستاجر می‌باشد مانند هزینه سرویس آسانسور، هزینه شارژ ساختمان و یا هزینه تعویض شیرآب که در حال چکه کردن است.
پرداخت هزینه خسارتی که توسط مستاجر به وجود آمده است
هزینه‌هایی که برعهده مالک است
هزینه‌های کلی و تعمیرات اساسی مانند خرابی آسانسور، تعمیرات موتورخانه، عایق بندی پشت بام، هزینه‌های عمرانی بر عهده مالک است.
هزینه تعمیرات لوله کشی آب، گاز، فاضلاب، سیم کشی برق، رنگ آمیزی ساختمان، تعمیر کابینت و کمد دیواری را صاحبخانه باید پرداخت کند.

اگر مالک با تعمیرات مخالفت کند
چنانچه خانه نیاز به تعمیر داشته باشد اما مالک اجازه تعمیرات را ندهد، در مرحله اول مستاجر باید از صاحبخانه بخواهد که خانه را تعمیر کند.

در شرایطی خانه قابل سکونت نبود، قرارداد خودبه‌خود فسخ شده و طبق قانون مالک مستحق اجاره گرفتن از مستاجر نیست.

در هنگام تنظیم و امضای قرارداد اجاره، مالک و مستاجر می‌توانند قراردادی جداگانه برای هزینه‌های ساختمان به توافق رسیده تا در صورت بروز مشکل برای هریک از وسایل و تاسیسات، بطور شفاف شخصی که موظب به پرداخت است مشخص شود.

پیشنهاد مطالعه: نکات حقوقی «آیا تغییر در نمای ساختمان قانونی است؟» از مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، ساخت و ساز، خرید آپارتمان در تهران،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۶ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۰۴:۴۲:۳۵ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

توصیه‌هایی مهم به خریداران ملک و آپارتمان

خیلی از افراد نمی‌دانند هنگام خرید و فروش ملک باید به چه نکاتی توجه کنند. ما در این مطلب برخی از توصیه‌های مهم هنگام خرید و فروش ملک را عنوان خواهیم کرد.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، خرید و فروش ملک برای هر شخصی یکی از مهم‌ترین اتفاق‌های زندگی است و از جمله پر چالش‌ترین کارهایی است که همه افراد به نوعی با آن سر و کار دارند.
 
خرید و معامله ملک و زمین کار ساده‌ای نیست و خیلی از خریداران و فروشندگان خانه نمی‌دانند که در هنگام خرید و فروش ملک باید به چه نکات و موارد مهمی توجه کنند.
توصیه لازم به خریدار
خریدار باید در خصوص احراز هویت، اهلیت، ممنوع‌المعامله نبودن، سمت، مالکیت فروشنده بر ملک دقت لازم را داشته باشد.

به‌‎علاوه در مورد ملک تحقیق کند که در رهن یا بازداشت نباشد یا دولتی و ملی مثل متعلق به منابع طبیعی یا وقف و … نباشد؛ لذا ضرورت دارد ضمانت اجراهای مناسب برای اجرای تعهدات در قرارداد ذکر شود.
هم چنین مواردی مانند آب، برق، گاز، تلفن، پارکینگ و انباری به‌طور روشن در سند توصیف شده باشد.

کسی که قرارداد را امضا می‌کند، چنانچه خودش مالک نباشد باید وکیل، ولی یا قیم مالک باشد و دلایل سمت خود را ارائه دهد.

 

اگر مورد معامله از طریق ارث به فروشنده رسیده، باید گواهی انحصار وراثت را ببیند و فتوکپی برابر اصل آن را نیز از فروشنده بخواهد و ضمن این‌که باید دقت شود که ملک مورد معامله مشکل ثبتی یا مدعی دیگری ندارد، تصفیه حساب مالیات بر ارث را نیز دریافت کند.

تا زمانی‌که ملک را تحویل نگرفته  یا با سند رسمی به وی منتقل نشده است، از پرداخت کل قیمت مورد معامله خودداری کند.

نکات قابل توجه برای فروشنده
از توان مالی خریدار برای پرداخت قیمت معامله اطمینان حاصل شده و شروطی در قرارداد آورده شود که در صورت عدم پرداخت قیمت یا ناتوانی از پرداخت قیمت معامله، برای فروشنده حق بر هم زدن معامله وجود داشته باشد.

مورد معامله را قبل از دریافت تمام قیمت به خریدار تحویل ندهد و در خصوص پرداخت مابقی قیمت از طرف خریدار، زمان تعیین شود و این نکته که در صورت عدم پرداخت در تاریخ مقرر، فروشنده می‌تواند فسخ معامله را اعلام کند و معامله را برهم زند باید در قرارداد ذکر شود.

اگر مالکان متعدد باشند و یکی از آن‌ها عهده‌دار مذاکره با خریدار باشد، حتما باید ذیل قرارداد را همه مالکان امضا کنند، مگر این‌ که به یک نفر وکالت در فروش بدهند که در این‌صورت وکیل از طرف همه مالکان آن‌ را امضا می‌کند.

مطالعه بیشتر: مطلب «باید و نبایدهای تنظیم قرارداد رهن و اجاره منزل» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، ساخت و ساز، خرید آپارتمان در تهران،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۶ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۰۴:۴۰:۲۴ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

بازار مسکن؛ توقفگاه سرمایه

بازار مسکن نسبت به دیگر بازارهای رقیب مطمئن‌ترین بازار برای حفظ و ارزش دهی به سرمایه است از این رو این بازار در ایران توقفگاه سرمایه محسوب می‌شود.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، بخش مسکن یکی از کلیدی‌ترین و اصلی‌ترین بخش‌های اقتصادی هر کشوری است که می‌تواند بخش‌های زیادی را با خود همراه کند.

بازار مسکن در اقتصاد ایران دارای جایگاه ویژه‌ای است و این بازار دارای نوسانات خاصی می‌شود که می‌توان با شناخت عوامل موثر بر قیمت مسکن، این نوسانات را پیش‌بینی کرد.

عوامل موثر بر افزایش قیمت مسکن
طبق آمارهای به دست آمده از قیمت بازار مسکن در طول کمتر از سه سال بیش از ۲۵۰ درصد رشد داشته و رشد بی‌وقفه قیمت‌ها متاثر از چند عامل به شرح ذیل است:

کاهش متغیر میزان سفارش و عرضه زمین جهت ساخت و ساز مسکن (از اوایل تابستان تا به اکنون چیزی حدود 47 درصد کاهش)
افزایش شاخص قیمت خرید مصالح ساختمانی (شاخص خرید در خرداد ماه چیزی حدود 44/79، اکنون 63/89)
کاهش میزان فروش مسکن نسبت به ماه‌های گذشته (کمتر از 3 هزار معامله)
اغلب مردم مسکن را کالایی فرض کرده که با خرید آن به سرعت می‌توانند به سود دهی بالایی برسند. اما باید دید آیا این طرز فکر درست می‌باشد یا خیر؟

در ادامه به مقایسه شاخص تغییرات قیمت دارایی‌ها پرداخته‌ایم تا در مقایسه ساده به جواب سوالمان برسیم.

 

                                         شاخص تغییرات قیمت و دارایی‌ها

 

نوع دارایی                  تغییرات هفتگی                  تغییرات ماهانه                     تغییرات سه ماهه

سکه                                 1+                                  9/11+                                 1/16+

دلار                                 5/4+                                     9+                                 7/19+

بیت کوین                          5/2+                                7/58+                                 2/32+

شاخص بورس                    3/1+                                  6/6+                                8/25+

فولاد                                6/0+                                  4/0+                                98/2+

خودرو                                 2+                                 5/13+                                   18+

مسکن                               1+                                   5.2+                                     7+

 

در این جدول مشاهده می‌کنیم رشد قیمت در بازار مسکن طی یک هفته مثبت بوده است و در سه ماهه گذشته چیزی حدود 7 درصد رشد داشته است.

“شاخص قیمتی هر متر مربع در تهران در حال حاضر به متوسط 17 میلیون رسیده است”

بخش مسکن و قیمت آن از عوامل بسیاری تاثیر پذیر است. این عوامل را می‌توان به دو دسته عوامل طرف عرضه و طرف تقاضا تقسیم نمود که هر کدام از این عوامل، شامل بسیاری از متغیرها بوده، این روزها شاهد رشد 80 درصدی مشتریان سرمایه‌گذار در این بخش از اقتصاد هستیم که همین امر نشان دهنده بازار نامتعارف مسکن است، بازاری که در آن عرضه و تقاضا نابرابر هستند. این درحالی است که بسیاری از کارشناسان این حوزه معتقد هستند نظام تولید و عرضه در کشور نیازمند اصلاح بوده و باید نظامی طراحی شود که بتواند خود به خود حرکت بازار را به سوی منطقی شدن پیش ببرد و راه‌حل اصلی در این نظام حل مسئله تولید باشد.

باید خاطر نشان کرد، مسکن یک کالای بادوام محسوب می‌شود و از نظر مردم در مقایسه با سایر بازارهای موازی مطمئن‌ترین بازار برای حفظ ارزش سرمایه، بازار مسکن است.

تحرک و رونق در بخش مسکن، باعث رونق بسیاری از بخش‌های یک اقتصاد می‌شود.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «با هر میزان پول، در بورس خانه‌دار شوید» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، ساخت و ساز، خرید آپارتمان در تهران،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۶ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۰۴:۳۸:۴۲ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

احداث 2 شهرک مسکونی در تهران

شرکت عمران شهرهای جدید در 14 استان کشور احداث 40 شهرک را در دستور کار و مطالعه قرار دادند.

به گزارش «مجله ملکی دلتا» و به نقل معاون وزیر راه و شهرسازی: برای احداث 40 شهرک مسکونی در 14 استان نیاز به برنامه‌ریزی در راستای تامین زمین ساخت مسکن است.

در شهر تهران 2 شهرک مسکونی با مساحت 1438 و با جمعیت پذیری 55 هزار نفر در دستور کار قرار دارد.

وی در ادامه گفت: در استان البرز یک شهرک به مساحت 300 هکتار، در استان اصفهان یک شهرک به مساحت 1459 و در استان‌های فارس و خراسان جنوبی نیز به ترتیب 7 و یک شهرک در دست مطالعه قرار دارد.

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید ایران با یادآوری این که در استان کردستان یک شهرک با مساحت 403 هکتار عملیاتی شده، گفت: در استان مازندران 10 شهرک برای شش شهرستان با مساحت 737 هکتار در دستور کار قرار دارد.

طاهرخانی بیان کرد: در استان گلستان 7 شهرک و در استان آذربایجان شرقی 2 شهرک احداث خواهد شد. اما در استان آذربایجان شرقی یک شهرک در دست مطالعه است و شهرک دیگر با مساحت 269 هکتار احداث می‌شود.

وی در ادامه تصریح کرد: در استان هرمزگان 2 شهرک، کرمان و ادربیل یک شهرک، در استان یزد 3 شهرک و سمنان یک شهرک پروژه احداث 40 شهرک مسکونی را تکمیل خواهد کرد.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «کارت اعتباری 100 میلیونی برای خرید مصالح ساختمانی» از مجله ملکی دلتا مطالعه کنید.


برچسب: املاک دلتا، ساخت و ساز، خرید آپارتمان در تهران،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۶ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۰۴:۳۷:۴۲ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)