املاک دلتا املاک دلتا .

املاک دلتا

پیشنهاد ساخت مسکن استیجاری برای کارگران

یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه در حال حاضر تمام حقوق و دریافتی کارگران صرف هزینه‌های مسکن و اجاره بها می‌شود، دو راهکار برای خانه‌دار شدن کارگران پیشنهاد کرد.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، علیرضا حیدری کارشناس حوزه کار درباره مسکن و اجاره‌ بها کارگران می‌گوید: وقتی کارگر یا بازنشسته نقدینگی ندارد که آورده اولیه‌اش را تأمین کند یا فاقد تمکن و درآمد مالی است و پس‌اندازی ندارد باید مسکنی برای او ساخت که بتواند بعد از مدتی در آن سکونت پیدا کند و معادل آنچه توان پرداخت دارد و به میزان توانایی درآمدی از او اجاره دریافت کرد.

وی اظهار کرد: زمانی دو سوم حقوق و درآمد کارگران بابت اجاره مسکن صرف می‌شد ولی امروز همه دریافتی کارگر و بازنشسته صرف اجاره مسکن می‌شود؛ از این رو لازم است فرمول‌های موفقی که در کشورهای دنیا اجرا شده مورد مطالعه قرار بدهیم و آنها را برای خانه دار کردن اقشار کم درآمد و محروم جامعه به کار بگیریم.

وی ادامه داد: وقتی کارگر یا بازنشسته نقدینگی ندارد که آورده اولیه‌اش را تأمین کند یا فاقد تمکن و درآمد مالی است و پس اندازی ندارد باید مسکنی برای او ساخت که بتواند بعد از مدتی در آن سکونت پیدا کند و معادل آنچه توان پرداخت دارد و به میزان توانایی درآمدی از او اجاره دریافت کرد.

 

این کارشناس حوزه کار خاطرنشان کرد: در حال حاضر دو راه پیش روی دولت آقای رئیسی برای خانه‌دار کردن کارگران وجود دارد، یکی ساخت مسکن استیجاری و مسکن اجاره به شرط تملیک و دیگری دادن وام‌های بلند مدت با اقساط کم بهره است.

وی افزود: ما می‌توانیم الگوی مسکن را کوچک کنیم و در اختیار همه قرار بدهیم یعنی با انبوه‌سازی در الگوی مسکن کوچک، افراد بی خانمان را ساماندهی کنیم و با اعتبارات دولتی و اعتباراتی که از بخش‌های دیگر تأمین می‌شود، مسکن اجاره به شرط تملیک را در طولانی مدت و با نرخ پایین ساخته و تحویل افراد بدهیم.

ساخت مسکن بدون دخالت دولت
حیدری افزود: با این شیوه افراد در خانه می‌نشینند و اقساط آن را در قالب اجاره با نرخ پایین و به شکل طولانی مدت می‌پردازند و صاحبخانه می‌شوند.

به گفته حیدری در ساخت و تولید مسکن استیجاری و اجاره به شرط تملیک برای کارگران بدون آنکه دخالت مستقیم دولت باشد می‌توان با تولیدکنندگان مسکن که به شکل حرفه‌ای در بازار وجود دارند وارد مذاکره شد و مشارکت آنها در ساخت مسکن را در قالب دادن یکسری امتیازات برای کاهش هزینه‌هایشان به کار گرفت.

مطالعه بیشتر: مطلب «شرایط ضامن وام ودیعه مسکن ۱۴۰۰» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، مسکن و اجاره بها، ساخت مسکن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۰ مرداد ۱۴۰۰ساعت: ۱۱:۱۳:۰۱ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

پیش فروش آپارتمان متوقف شد

بازار معاملات املاک مسکونی با کاهش تعداد فایل‌های پیش فروش آپارتمان مسکن روبرو شده است. هم اکنون در مناطق نیمه جنوبی تهران، شاهد کاهش پیش فروش مسکن تا مرز صفر هستیم.

«تحویل پاییز» با «قیمت ابتدای تابستان» بازار دوم معاملات مسکن را به دست گرفته است. «مجله ملکی دلتا» احتمال می دهد که تغییر جهت تورم مسکن طی ماه‌های اخیر احتمال افزایش میل به پیش فروش را افزایش می‌دهد.

بازار دوم معاملات مسکن با یک ریسک و دو فرصت پیش فروش واحدهای مسکونی در مقطع زمانی فعلی روبرو است.

در سال‌های اخیر، بازار پیش فروش با برخی محدودیت های قانونی و همچنین شرایط خاص بازار معاملات مسکن مواجه بود.

سازنده‌ها با امید به پیش فروش واحدها در همان مراحل ابتدای برای تامین مالی در راستای ساخت و ساز وارد عمل شدند.

تحقیق میدانی«دنیای اقتصاد» حاکی از آن است که با کاهش قیمت مسکن را در ماه‌های پیش رو تعداد فایل‌های پیش فروش مسکن به حداقل رسیده است.

هم اکنون در مناطق جنوبی تهران تعداد فایل های پیش فروش مسکن تقریبا نزدیک صفر است.

اگر بخواهیم به طور دقیق مناطقی که هنوز با توقف پیش فروش مسکن مواجه نشده اند را اعلام کنیم، می‌توان به یک منطقه خاص و تعاونی ساز در غرب تهران و منطقه 22 اشاره کرد.

در سایر مناطق عملا پیش فروش و پیش خریدی در حال انجام نیست. در مناطق یک و دو نیز پیش فروش مسکن به ندرت قابل دیدن است.

 

بازار دوم مسکن چگونه خواهد بود؟
به گفته فعالات بازار معاملات مسکن شهر تهران، «تورم» در چند سال اخیر یکی از دلایل رکود در پیش فروش مسکن بوده است.

از این رو بیشتر سازنده ها ترجیح می‌دهند که به جای پیش فروش واحدها، فروش واحدها را به زمان بعد از تکمیل آنها موکول کنند. با این روند می‌توانند هر واحد را با قیمتی متناسب با تحولات قیمتی در بازار مسکن و همچنین هزینه تمام شده به بازار عرضه کنند.

پیشنهاد مطالعه: برای اطلاع بیشتر از قیمت آپارتمان در جردن «بررسی قیمت خرید آپارتمان در گاندی» را مطالعه نمایید.


برچسب: املاک دلتا، پیش فروش، خریداران مسکن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۰ مرداد ۱۴۰۰ساعت: ۱۱:۱۲:۰۷ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

تمایل خریدار به بالا رفتن قیمت مسکن

با بررسی چند دهه اخیر شاهد هستیم که با افزایش قیمت مسکن علاقه مردم برای خرید آپارتمان و مسکن بیشتر خواهد شد.

«مجله ملکی دلتا» به نقل از یک کارشناس حوزه کار نوشت: با تاکید بر تامین مسکن ارزان قیمت و جلوگیری از افزایش قیمت مسکن برای کارگران از دولت رییسی خواست که در اجرای مجدد سیاست مسکن مهر در حجم انبوه، مشکلات فنی و خدمات جنبی این ساختمان ها را در نظر بگیرد.

علی اکبر سیارمه، کارشناس حوزه کار، در تامین مسکن آحاد جامعه اظهار کرد: امیدوارم هستیم که آقای رییس با سروسامان دادن بازار مسکن، اقشار و طبقات زحمتکش کارگری را از نعمت خانه‌دار شدن بهره مند سازند.

وی در ادامه افزود: در طی چهار سال اول دولت یازدهم شاهد رد کردن بحث مسکن بودیم و از سوی دیگر دغدغه پر کردن واحدهای مسکن مهر وجود نداشت.

 

موج خریدار با افزایش قیمت مسکن
این روزها با افزایش قیمت مسکن مهر نسبت به سه سال قبل و پنج برابر شدن آن، خبر از آن می‌دهد که تا وقتی کالایی مثل مسکن با قیمت پایین وجود دارد، کسی تمایل به خرید ندارد. با گران شدن مسکن مهر و افزایش یکباره قیمت ها بیشتر مردم طالب خرید آن می‌شوند.

هر چند که از نظر کمیتی، تعداد ساختمان‌های قابل توجهی در همان روزهای اول مسکن مهر وجود داشت اما باز استقبال آن چنانی از سوی طبقه کارگری صورت نگرفت.

متاسفانه در دولت‌های نهم و دهم با اعلام مبلغ های 5 میلیون تومان و 10 میلیون تومان در ادامه 20 میلیون تومان برای وام مسکن مهر، باز خبری از ساختمان های ارزان قیمت برای کارگران و طبقات کم درآمد وجود نداشت.

سیارمه در پایان تاکید کرد: نسبت به چهار دهه گذشته چندان با افزایش جمعیت روبرو نبوده‌ایم. در صورتی که این افزایش جمعیت باز تکرار می‌شد، امروز با جوانانی روبرو بودیم که هر کدام به یک خانه مستقل نیاز داشتند.

در شرایطی می‌توانیم با پدیده پیری جمعیت مقابله کنیم که مشکل اشتغال و مسکن این جوانان برطرف شود. برای همین امر نیاز است که زیرساخت‌های اولیه نیز فراهم شود.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «نبض بازار مسکن در دست اقشار متوسط» را از مجله ملکی دلتا مطالعه کنید.


برچسب: افزایش قیمت مسکن، خرید مسکن مهر، املاک دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۰ مرداد ۱۴۰۰ساعت: ۱۱:۱۰:۵۹ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

شرایط ضامن وام ودیعه مسکن ۱۴۰۰

مستاجرانی که در شش ماهه نخست امسال قرارداد اجاره خانه امضا کرده‌اند، تا پایان شهریور فرصت دارند که برای دریافت وام ودیعه مسکن ثبت‌نام کنند اما برای برخی این سوال مطرح است شرایط ضامن وام ودیعه مسکن ۱۴۰۰ چیست؟

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، مستاجرانی که در شش ماهه نخست امسال قرارداد اجاره خانه امضا کرده‌اند، تا پایان شهریور فرصت دارند که برای دریافت وام ودیعه مسکن در سامانه «https://tem.mrud.ir/» ثبت‌نام کنند. مبلغ این وام برای ساکنان تهران ۷۰ میلیون تومان، کلانشهرها ۴۰ میلیون تومان و سایر شهرها ۲۵ میلیون تومان است.

متقاضیان باید متاهل یا سرپرست خانوار باشند، کد رهگیری داشته باشند و یا تا حداکثر دو هفته از تاریخ معرفی به شعب بانکی نسبت به تکمیل مدارک خود و ضامن‌ها اقدام کنند. اما شرایط ضامن وام ودیعه مسکن ۱۴۰۰ چیست؟

شرایط ضامن وام ودیعه مسکن ۱۴۰۰
در سامانه ثبت‌نامی شرایط ضامن گفته نشده است اما اپراتور این سامانه در پاسخ به این سوال نوشت: «شرایط هر بانکی متفاوت است. بعد از حائز شرایط شدن و قبل از انتخاب بانک از بانک مربوطه شرایط رو پیگیری کنید بعد انتخاب کنید»

 

شرایط ضامن وام ودیعه مسکن ۱۴۰۰ در برخی از بانک‌ها برای وام ۷۰ میلیون تومانی ساکنان تهران به شرح زیر است:

بانک تجارت
شرایطی که بانک‌های دولتی برای تسهیلات ودیعه مسکن می‌گویند کمی عجیب به نظر می‌رسد. اپراتور بانک تجارت می‌گوید: «اگر خودتان کارمند دولتی هستید و نامه کسر از حقوق دارید، باید دو ضامن کسر از حقوق دیگر نیز بیاورید. همچنین برای دریافت این وام به ۱۲۰ میلیون سفته نیاز هست که ضامن‌ها باید پشت این سفته‌ها را امضا کنند.»

بانک ملی
شرایط بانک ملی کمی آسان‌تر است، اپراتور می‌گوید که این وام به دو ضامن کسر از حقوق نیاز دارد. اما می‌شود یکی از ضامن‌ها کارمند نباشد. بلکه یک کسبه با اعتبار باشد که از مشتریان بانک ملی است.

او در خصوص سفته می‌گوید: «سفته جزو حکم پرداخت این وام است اما اگر شرایط ضامن‌ها خوب باشد، یعنی کسی که حقوق می‌گیرد حقوقش بالا باشد یا کسبه معتبر جزو مشتریان خوب بانک باشد می‌توان سفته حذف کرد.»

بانک پارسیان
شرایط ضامن وام ودیعه مسکن در بانک پارسیان به شرایط بانک ملی نزدیک است. برای دریافت این وام از بانک پارسیان نیاز هست که متقاضی دو ضامن با نامه کسر از حقوق به بانک معرفی کند.
اپراتور بانک پارسیان تاکید می‌کند که برای این وام قانون این است که متقاضی سفته به بانک ارائه دهد.

به نظر می‌رسد شرایط ضامن وام ودیعه مسکن از سوی بانک مرکزی و وزارت راه‌وشهرسازی اعلام نشده اما بر اساس آئین‌نامه‌های داخلی به ازای مبالغ هر ۲۰ میلیون تومان یک ضامن رسمی می‌خواهند.

با این حساب احتمالا وام ۷۰ میلیونی در تهران سه ضامن، وام ۴۰ میلیونی دو ضامن و وام ۲۵ میلیونی یک ضامن لازم داشته باشد.

مطالعه بیشتر: مطلب «هشدار وزارت تعاون به خریداران مسکن!» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، خرید مسکن، خرید خانه در تهران،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۰ مرداد ۱۴۰۰ساعت: ۱۱:۰۸:۳۷ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

اکنون بهترین فرصت برای خرید خانه است

یکی از کارشناسان مسکن آژانس 2*2 دلتا می‌گوید: خرید مسکن در حال حاضر به نفع خریداران است چرا که شرایط فعلی به گونه‌ای است که «خریدار» قیمت را تعیین می‌کند.

سید عیسی حیدری در گفتگو با خبرنگار «مجله ملکی دلتا» در خصوص وضعیت فعلی بازار خرید و فروش مسکن توضیح داد: در حال حاضر بازار خرید و فروش مسکن با قیمت زیر 5 میلیارد تومان تا حدودی همچنان مشتریان خود را دارد، اما خرید خانه بالای 7 میلیارد تومان خیلی به ندرت انجام می‌شود و بازار ضعیفی دارد.

وی در ادامه افزود: برخی از افرادی که با بودجه زیر 5 میلیارد تومان در بازار حضور دارند، در گذشته صاحبخانه بودند و در مناطق پایین شهر سکونت داشتند، اما تمایل دارند یک مقدار منطقه خودشان را عوض کنند و در مناطق بالاتر خانه بخرند.

در شرایط فعلی، خریدار قیمت را تعیین می‌کند
این کارشناس بازار مسکن توصیه‌ای به خریداران مسکن کرد و گفت: افرادی که قصد خرید خانه دارند به اعتقاد بنده بهترین فرصت برای خرید است، چرا که در شرایط فعلی تعیین‌کننده قیمت «خریدار» است.

 

او در ادامه مطب فوق افزود: شرایط فعلی بازار مسکن به نحوی است که فروشنده قیمت را تعیین می‌کند، ولی می‌بینیم که حتی با قیمت پایین‌تر فروشنده به فروش نمی‌رود.

حیدری با تاکید بر اینکه قیمتی که فروشنده‌ها می‌گذارند با آن چیزی که معامله می‌شود بسیار متفاوت است، بیان کرد: هفته گذشته ما یک آپارتمان 6 میلیارد تومانی را  700 میلیون زیر قیمت فروشنده به فروش رساندیم.

او بیان کرد: این روزها فروشنده‌ها دو دسته هستند؛ دسته اول سازنده‌ها و دسته دوم مصرف کننده‌ها. هم اکنون یکسری فروشنده‌ها در بازار مسکن هستند می‌خواهند (تبدیل به احسن) کنند؛ اینها جزو خریدارانی هستند که فرصت غنیمت دانسته‌اند و در حال خرید هستند.

حیدری ادامه داد: دست دوم افرادی هستند که در پروژه‌ای مشارکت کرده‌اند و ساخت و ساز انجام می‌دهند و به دلیل نقدینگی که نیاز دارند واحدهای مسکونی خود را زیر قیمت به فروش می‌رسانند.

پیش‌بینی آینده بازار مسکن
وی گفت: بر اساس شواهد و تجربیات تحلیل بنده از آینده بازار مسکن به این نحو است که در اواخر مهرماه شاهد یک جهش کوچک در بازار مسکن خواهیم بود و پس از آن بازار به رکود می‌رود.

در پایان لازم به توضیح است که طبق اعلام بانک مرکزی، متوسط قیمت واحد مسکونی برای هر مترمربع در شهر تهران در تیر امسال به بیش از ۳۰ میلیون تومان رسید که نسبت به خردادماه افزایش ۱.۳ درصدی داشت.

مطالعه بیشتر: مطلب «آینده بازار مسکن به نفع خریداران است» را مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: بازار مسکن، ساخت و ساز، املاک دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۰ مرداد ۱۴۰۰ساعت: ۱۱:۰۶:۰۹ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

خرید آپارتمان در عباس آباد با جاذبه های سرسبز

عباس آباد جزو محله‌های سرسبز تهران است که بخش بزرگ آن در منطقه 7 شهرداری تهران و بخش کوچک آن در منطقه 6 تهران واقع شده است. اگر قصد خرید آپارتمان در تهران را دارید، عباس آباد را جزو اولویت‌های اول خود قرار دهید.

«مجله ملکی دلتا» با معرفی محله عباس آباد شما را با یک منطقه پر جاذبه با امکانات رفاهی و گردشگری آشنا خواهد کرد.

محله عباس آباد در محدوده مرکزی شهر تهران و در منطقه 7 واقع شده است. نام خیابان اصلی این محله عباس آباد بود که از هفتم تیر 1360 به نام خیابان شهید بهشتی آن را تغییر دادند

اراضی عباس آباد جزو معدود اراضی دست نخورده و بکر تهران است که این روزها به یک مجموعه تفریحی تبدیل شده است.

 

 

چرا خرید آپارتمان در عباس آباد
محدوده عباس آباد با وجود موزه، کتابخانه، دریاچه و بوستان در دسته مهمترین مناطق گردشگری تهران قرار دارد. پل طبیعت که یکی از پل‌های معروف تهران است در این محدوده قرار دارد.

در کنار تمامی این امکانات، دریاچه هنر که هشتمین دریاچه مصنوعی در تهران است، با 25 هزار متر مربع در دل اراضی عباس آباد واقع شده است.

در مجموع عباس آباد با یک مجموعه فرهنگی تفریحی مانند پارک اکو، باغ گل، اسکیت پارک، محور پیاده و دوچرخه، باغ موزه مقدس و دیگر امکانات را در اختیار ساکنین این منطقه قرار داده است.

قیمت آپارتمان در عباس آباد
اگر قصد خرید آپارتمان در عباس آباد را دارید برای هر یک متر مربع باید بین 20 تا 58 میلیون را کنار بگذارید.

برای مثال در حال حاضر یک واحد مسکونی 86 متری با 22 سال ساخت، با امکانات (پارکینگ – آسانسور – انباری – وام) متری 58 میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است. پس اگر شما به دنبال چنین خانه‌ای هستید باید نزدیک به 5 میلیارد تومان نقدینگی داشته باشید.

یا اگر تمایل به خرید آپارتمان در عباس آباد با متراژ کمتر هستید برای شما یک آپارتمان با 63 متر و نوساز، امکانات (انباری) متری 28 میلیون و 571 هزار تومان در «سایت ملکی دلتا» آگهی شده است. با نقدینگی یک میلیارد و 800 میلیون تومان می توانید صاحب این آپارتمان شوید.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «خرید آپارتمان در جردن؛ محله ای لاکچری در شمال تهران» را مطالعه فرمایید.


برچسب: آپارتمان های گران قیمت، محله عباسی آباد، املاک دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۰ مرداد ۱۴۰۰ساعت: ۱۱:۰۴:۳۲ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

هشدار وزارت تعاون به خریداران مسکن!

وزارت تعاون به خریداران مسکن در خصوص برخی تعاونی‌ها و اتحادیه‌های عمرانی هشدار داد که در ادامه چرایی آن را تشریح خواهیم کرد.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به خریداران مسکن در خصوص برخی تعاونی‌ها و اتحادیه‌های عمرانی که با ادعای داشتن مجوز از وزارت تعاون و وزارت راه و شهرسازی یا اعلام وابستگی به نهادهای دولتی و حکومتی، به ثبت نام از متقاضیان در سایتی با عنوان etot.co اقدام کرده و واحدهای خود را از طریق تبلیغات سلبریتی‌ها در برخی سایت‌ها یا روزنامه‌های کثیرالانتشار پیش‌فروش می‌کنند، هشدار داد.

در اطلاعیه معاونت تعاون وزارت کار گفته شده است: هرگونه فعالیت و ثبت نام در حوزه مسکن صرفا با داشتن مجوز از مراجع ذیصلاح و رعایت همه مفاد قانون پیش فروش ساختمان، مصوب و آیین‌نامه اجرایی آن امکان‌پذیر خواهد بود، در غیر این صورت تخلف محسوب می‌شود.

معاونت تعاون وزارت کار اعلام کرده است: باید هر گونه اقدام در زمینه ساخت و ساز و پیش فروش واحدهای مسکونی با رعایت قوانین و مقررات مربوطه از جمله داشتن مجوز از وزارت راه و شهرسازی، رعایت همه مفاد قانون پیش فروش ساختمان انجام بگیرد.

 

بر اساس اعلام وزارت تعاون، پیش فروش واحدهای مسکونی باید با پیشرفت فیزیکی 30 درصدی و انجام کامل تعهدات انجام بگیرد.

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پایان اعلام کرده است که با بررسی‌های صورت گرفته و بازدیدهای میدانی، اتحادیه تعاونی‌های انبوه‌ساز تهران و اتحادیه تعاونی‌های عمرانی شهر تهران، نه تنها فرآیند قانونی ساخت و ساز و پیش فروش واحدها را رعایت نکرده، بلکه با ادعای داشتن مجوز از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به پیش فروش ساختمان در قالب طرح ملی مسکن اقساطی از طریق تبلیغات و ثبت نام از متقاضیان از طریق سایتی با عنوان http://etot.co اقدام کرده است.

مطالعه بیشتر: مطلب «چرا خانه های بزرگ مشتری ندارند؟» را در سایت مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، خریداران مسکن، وزارت تعاون،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۰ مرداد ۱۴۰۰ساعت: ۱۱:۰۰:۳۷ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

ساخت یک میلیون مسکن و موانع آن

«تورم» سیستم اقتصاد کشور را از دو جهت سرمایه گذاری در بخش تولید بخصوص تولید مسکن و از سوی دیگر با ترویج دلالی سفته، با معضل روبرو کرده است.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، طرح سالانه ساخت یک میلیون مسکن با سه مانع روبرو شده است. در کنار افزایش جمعیت در کلان شهرهای کشور و اشباع شدن ظرفیت‌های زیستی، ساخت و ساز در این شهر نیازمند سرمایه گذاری‌های هزاران میلیاردی کرده است. علاوه براین ساخت زیرساخت‌های آموزشی، بهداشتی، امنیتی و … از نظر هزینه و سرمایه‌گذاری با شرایط بحرانی روبرو شده است.

در روز یکشنبه طرح ساخت سالانه یک میلیون مسکن اصلاح شد اما در شرایطی که طرح مشابه آن توسط ابراهیم رییسی، رییس جمهور سیزدهم در دوران مبارزات انتخابی عنوان شد، چشم انداز روشنی ندارد. «تورم»، «تامین مالی» و «زمین» سه مانع اصلی در مسیر راه ساخت یک میلیون مسکن است.

 

ساخت یک میلیون مسکن با شروط
به نقل از مهدی سلطان محمدی، کارشناس اقتصاد مسکن، برنامه تولید یک میلیون مسکن در شرایطی تحقق پیدا می‌کند که مردم راس سرمایه گذاران آن باشد اما مساله ای که مردم را از این کار واداشته است و متوسط ساخت مسکن را سالانه بین 300 تا 400 هزار واحد رسانده، بحث «تورم» است.

سلطان محمدی در ادامه افزود: تحقق پذیری طرح ساخت یک میلیون واحد مسکونی که از سوی رییس جمهور منتخب در ایام تبلیغات اعلام شد، به عوامل متعددی بستگی دارد.

از جمله این عوامل می‌توان به محل تامین منابع، منطقه تعیین شده برای ساخت یک میلیون واحد مسکونی و جانمایی‌هایی که برای این طرح در نظر گرفته شده، اشاره کرد.

وی همچنین اظهار کرد: با توجه به اینکه هیچ زمینی رایگان نیست و هم اکنون زمینی در شهرهای بزرگ وجود ندارد، باید بررسی کرد که آیا تحقق پروژه در حواشی شهرهای بزرگ امکان پذیر است یا نه؟

آماده‌سازی زمین برای ساخت و ساز موضوع اصلی و مهم است و می‌دانیم که آماده سازی اراضی برای تبدیل آن به یک منطقه مسکونی نیازمند منابع بسیار زیادی است.

 

پیشنهاد مطالعه: مطلب «توقف ساخت مسکن مهر، یک میلیون نفر را بیکار کرد» را از مجله دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، تورم، ساخت یک میلیون مسکن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۰ مرداد ۱۴۰۰ساعت: ۱۰:۵۹:۱۶ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

پیشنهاد ساخت مسکن استیجاری برای کارگران

یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه در حال حاضر تمام حقوق و دریافتی کارگران صرف هزینه‌های مسکن و اجاره بها می‌شود، دو راهکار برای خانه‌دار شدن کارگران پیشنهاد کرد.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، علیرضا حیدری کارشناس حوزه کار درباره مسکن و اجاره‌ بها کارگران می‌گوید: وقتی کارگر یا بازنشسته نقدینگی ندارد که آورده اولیه‌اش را تأمین کند یا فاقد تمکن و درآمد مالی است و پس‌اندازی ندارد باید مسکنی برای او ساخت که بتواند بعد از مدتی در آن سکونت پیدا کند و معادل آنچه توان پرداخت دارد و به میزان توانایی درآمدی از او اجاره دریافت کرد.

وی اظهار کرد: زمانی دو سوم حقوق و درآمد کارگران بابت اجاره مسکن صرف می‌شد ولی امروز همه دریافتی کارگر و بازنشسته صرف اجاره مسکن می‌شود؛ از این رو لازم است فرمول‌های موفقی که در کشورهای دنیا اجرا شده مورد مطالعه قرار بدهیم و آنها را برای خانه دار کردن اقشار کم درآمد و محروم جامعه به کار بگیریم.

وی ادامه داد: وقتی کارگر یا بازنشسته نقدینگی ندارد که آورده اولیه‌اش را تأمین کند یا فاقد تمکن و درآمد مالی است و پس اندازی ندارد باید مسکنی برای او ساخت که بتواند بعد از مدتی در آن سکونت پیدا کند و معادل آنچه توان پرداخت دارد و به میزان توانایی درآمدی از او اجاره دریافت کرد.

 

این کارشناس حوزه کار خاطرنشان کرد: در حال حاضر دو راه پیش روی دولت آقای رئیسی برای خانه‌دار کردن کارگران وجود دارد، یکی ساخت مسکن استیجاری و مسکن اجاره به شرط تملیک و دیگری دادن وام‌های بلند مدت با اقساط کم بهره است.

وی افزود: ما می‌توانیم الگوی مسکن را کوچک کنیم و در اختیار همه قرار بدهیم یعنی با انبوه‌سازی در الگوی مسکن کوچک، افراد بی خانمان را ساماندهی کنیم و با اعتبارات دولتی و اعتباراتی که از بخش‌های دیگر تأمین می‌شود، مسکن اجاره به شرط تملیک را در طولانی مدت و با نرخ پایین ساخته و تحویل افراد بدهیم.

ساخت مسکن بدون دخالت دولت
حیدری افزود: با این شیوه افراد در خانه می‌نشینند و اقساط آن را در قالب اجاره با نرخ پایین و به شکل طولانی مدت می‌پردازند و صاحبخانه می‌شوند.

به گفته حیدری در ساخت و تولید مسکن استیجاری و اجاره به شرط تملیک برای کارگران بدون آنکه دخالت مستقیم دولت باشد می‌توان با تولیدکنندگان مسکن که به شکل حرفه‌ای در بازار وجود دارند وارد مذاکره شد و مشارکت آنها در ساخت مسکن را در قالب دادن یکسری امتیازات برای کاهش هزینه‌هایشان به کار گرفت.

مطالعه بیشتر: مطلب «شرایط ضامن وام ودیعه مسکن ۱۴۰۰» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، ساخت مسکن، مسکن مهر،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۰ مرداد ۱۴۰۰ساعت: ۱۰:۱۹:۲۲ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

پیش فروش آپارتمان متوقف شد

بازار معاملات املاک مسکونی با کاهش تعداد فایل‌های پیش فروش آپارتمان مسکن روبرو شده است. هم اکنون در مناطق نیمه جنوبی تهران، شاهد کاهش پیش فروش مسکن تا مرز صفر هستیم.

«تحویل پاییز» با «قیمت ابتدای تابستان» بازار دوم معاملات مسکن را به دست گرفته است. «مجله ملکی دلتا» احتمال می دهد که تغییر جهت تورم مسکن طی ماه‌های اخیر احتمال افزایش میل به پیش فروش را افزایش می‌دهد.

بازار دوم معاملات مسکن با یک ریسک و دو فرصت پیش فروش واحدهای مسکونی در مقطع زمانی فعلی روبرو است.

در سال‌های اخیر، بازار پیش فروش با برخی محدودیت های قانونی و همچنین شرایط خاص بازار معاملات مسکن مواجه بود.

سازنده‌ها با امید به پیش فروش واحدها در همان مراحل ابتدای برای تامین مالی در راستای ساخت و ساز وارد عمل شدند.

تحقیق میدانی«دنیای اقتصاد» حاکی از آن است که با کاهش قیمت مسکن را در ماه‌های پیش رو تعداد فایل‌های پیش فروش مسکن به حداقل رسیده است.

هم اکنون در مناطق جنوبی تهران تعداد فایل های پیش فروش مسکن تقریبا نزدیک صفر است.

اگر بخواهیم به طور دقیق مناطقی که هنوز با توقف پیش فروش مسکن مواجه نشده اند را اعلام کنیم، می‌توان به یک منطقه خاص و تعاونی ساز در غرب تهران و منطقه 22 اشاره کرد.

در سایر مناطق عملا پیش فروش و پیش خریدی در حال انجام نیست. در مناطق یک و دو نیز پیش فروش مسکن به ندرت قابل دیدن است.

 

بازار دوم مسکن چگونه خواهد بود؟
به گفته فعالات بازار معاملات مسکن شهر تهران، «تورم» در چند سال اخیر یکی از دلایل رکود در پیش فروش مسکن بوده است.

از این رو بیشتر سازنده ها ترجیح می‌دهند که به جای پیش فروش واحدها، فروش واحدها را به زمان بعد از تکمیل آنها موکول کنند. با این روند می‌توانند هر واحد را با قیمتی متناسب با تحولات قیمتی در بازار مسکن و همچنین هزینه تمام شده به بازار عرضه کنند.

پیشنهاد مطالعه: برای اطلاع بیشتر از قیمت آپارتمان در جردن «بررسی قیمت خرید آپارتمان در گاندی» را مطالعه نمایید.


برچسب: املاک دلتا، پیش فروش، خریداران مسکن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۰ مرداد ۱۴۰۰ساعت: ۱۰:۱۸:۰۱ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)