املاک دلتا املاک دلتا .

املاک دلتا

اقدامات حقوقی مهم پس از فروش ملک

در صورتی‌که خریدار در زمان مقرر در دفترخانه برای تنظیم سند حاضر نشود، فروشنده می‌تواند از دفترخانه درخواست کند برای او گواهی عدم حضور صادر شود.به گزارش «مجله ملکی دلتا»، پس از فروش ملک خیلی از فروشندگان برای آماده‌سازی مقدمات انتقال فروش ملک خود دچار مشکل و کمی سردرگمی می‎‌شوند. با ما همراه باشید تا شما را درباره نکات حقوقی تنظیم سند ملک بیشتر آشنا کنیم.
خرید و فروش ملک
اولین مرحله اقدامات حقوقی پس از فروش ملک، مراجعه به دفترخانه قید شده در مبایعه‎‌نامه است. در این مرحله دفترخانه به فروشنده دو نامه برای مراجعه به اداره دارایی و شهرداری می‌دهد.
 در صورتی که خریدار بخواهد وام بانکی دریافت کند، تعیین دفترخانه بر عهده بانک مربوطه است و فروشنده پس از اخذ معرفی‌نامه‎ بانک به دفترخانه مراجعه و نامه‌‎های مربوط به دارایی و شهرداری را دریافت می‎‎‌کند.
 فروشنده باید به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک شهر، برای گرفتن مفاصاحساب مراجعه و مدارکی از قبیل اصل سند و کارت ملی مالک و نامه دفترخانه را همراه داشته باشد. در صورتی‌که برای گرفتن مفاصاحساب گواهی پایان‎‌کار نداشته باشد ملزم به دریافت پایان‌‎کار از شهرداری است که در حالت عادی یک تا دو روز زمان می‎‌برد. هزینه‎‌هایی که باید پرداخت شود شامل عوارض نوسازی و پسماند و آموزش و پرورش و … است.
چنان‌چه ملک اوقافی باشد برای فروش آن باید از اداره اوقاف مجوز فروش گرفت.
 در صورتی‌که مدارک لازم برای تنظیم سند آماده شد می‎‌توان با مراجعه به دفترخانه برای تنظیم سند اقدام کرد.
 در صورتی‌که خریدار در زمان مقرر در دفترخانه برای تنظیم سند حاضر نشد، فروشنده می‌‎تواند از دفترخانه درخواست کند گواهی عدم حضور صادر شود.

دریافت مالیات
در این مرحله افراد باید به اداره مالیات مربوط‌ به منطقه برای گرفتن مفاصاحساب مالیات مراجعه کنند. هم‌چنین باید مدارکی از قبیل اصل سند مالکیت و بنچاق و پایان‌‎کار دارای اعتبار و در صورت نداشتن پایان‎‌کار، فیش عوارض همان سال و کپی کارت ملی خریدار و فروشنده و در صورت ورثه‌ای بودن ملک، برگ انحصار وراثت و مالیات‌ بر ارث را همراه داشته باشند.

مدت زمان انجام این مراحل تقریبا یک هفته است و معمولا در سه نوبت برای تشکیل پرونده، پرداخت فیش و گرفتن برگ مفاصاحساب مالیات باید به اداره مالیات مراجعه شود.

مطالعه بیشتر: مطلب «نکات مهم درباره پیش‌ خرید خانه» در مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، نکات حقوقی ملکی، خرید و فروش خانه،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۷ مرداد ۱۴۰۰ساعت: ۰۹:۵۶:۳۳ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

رشد سهم ساختمان در اقتصاد ملی

معاونت مسکن و ساختمان در گزارشی به تشریح اقدامات وزارتخانه در بخش مسکن و ساختمان پرداخت، که این گزارش نشان می‌دهد سهم ساختمان از تولید ناخالص داخلی در پنج سال منتهی به سال ۱۳۹۸ به طور میانگین به ۵/۶ درصد رسید.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، بر اساس اعلام معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، سهم بخش مسکن از اقتصاد کلان در یک دهه اخیر بررسی شده است که این بررسی‌ها حاکی از آن است که سهم مسکن از تولید ناخالص داخلی حدود ۶ درصد، از تشکیل سرمایه ثابت حدود ۳۰ درصد، از اشتغال مستقیم کشور حدود ۱۲درصد و از تسهیلات بانکی اعطایی حدود ۱۱ درصد بوده است.

همچنین بررسی‌های بانک مرکزی که سهم ارزش افزوده بخش‌ها از تولید ناخالص داخلی را در میانگین ۵ سال منتهی به سال ۱۳۹۸ مورد بررسی قرار داده است، نشان می‌دهد سهم خدمات مستغلات از تولید ناخالص داخلی ۱۳/۶ درصد، سهم ساختمان از تولید ناخالص داخلی ۵/۶ درصد، و سایر بخش‌های اقتصاد ۸۰/۸ درصد از تولید ناخالص داخلی را داشته است.
 

 

همچنین در این بررسی، خدمات دلالان مستغلات یک درصد، خدمات واحدهای غیر مسکونی ۶ درصد، خدمات واحدهای مسکونی روستایی ۶ درصد، خدمات واحدهای مسکونی شهری (اجاره واقعی و احتسابی) ۸۷ درصد تولید ناخالص داخلی را شامل شده است.

در عین حال، در ۵ سال منتهی به سال ۹۸ به طور میانگین ساختمان‌های عمومی ۲۵ درصد، ساختمان‌های خصوصی روستایی۳ درصد و ساختمان‌های خصوصی شهری ۷۲ درصد ارزش افزوده ناخالص داخلی را به خود اختصاص دادند.

گزارش ارایه شده توسط معاونت مسکن و ساختمان همچنین سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در ساختمان‌های جدید تمامی مناطق شهری کشور را به قیمت ثابت سال ۱۳۹۰ نیز مورد بررسی قرار داده است.

آمار سرمایه‌گذاری در حوزه مسکن
بررسی‌های انجام شده طی سال‌های ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۹ نشان می‌دهد بیشترین سرمایه‌گذاری مربوط به سال ۱۳۸۶ بوده که بخش خصوصی ۴۸ درصد در بخش ساختمان‌های جدید مناطق شهری سرمایه گذاری کرد.

این روند طی سال‌های بعد و با توجه به شرایط اقتصاد کلان کشور، رو به کاهش نهاد. مجددا در سال های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ مثبت شد و روند افزایشی یافت و از منفی ۲/۱ درصد در سال ۱۳۸۸ به ۵/۹ درصد درسال ۱۳۹۱ رسید. درسال ۱۹۶ نیز این رقم ۹/۷ درصد و در شش ماه سال ۱۳۹۹ با اجرای مجموعه سیاست‌هایی از جمله اجرایی شدن طرح اقدام ملی مسکن این رقم به۱۸/۷ درصد رسید.

مطالعه بیشتر: مطلب «خروج بساز و بفروش‌ها از بازار مسکن» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، مسکن و ساختمان، واحدهای مسکونی،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۷ مرداد ۱۴۰۰ساعت: ۰۹:۵۴:۱۹ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

حاشیه تهران مقصد جدید مستاجران

به دلیل افزایش نرخ‌های اجاره در تهران، مقصد جدید مستاجران شرق تهران شهرهای پردیس، رودهن و بومهن شده و کرج و گرمدره هدف سکونت اجاره‌نشین‌ها در غرب تهران است.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، رصد نرخ‌ اجاره در تهران از رشد قیمت‌ها نسبت به اوایل تابستان و ایجاد رکود در این بازار حکایت دارد. مشاوران املاک می‌گویند که افزایش قیمت کالاها باعث شده تا صاحبخانه‌ها اجاره را مجددا افزایش دهند.

از سوی دیگر مستاجران توانی برای پرداخت مبالغ مورد نظر مالکان ندارند. در این شرایط اغلب مستاجران قرارداد خود را عمدتا بالاتر از نرخ افزایش ۲۵ درصد مصوب ستاد ملی کرونا تمدید می‌کنند. در عین حال جابه‌جایی از شمال به جنوب و از جنوب به حاشیه تهران نسبت به دو سال قبل افزایش پیدا کرده است.

واسطه‌های ملکی از رشد بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد نرخ‌ها و کوچ اجاره‌نشین‌ها در شرق تهران به شهرهایی مثل پردیس، رودهن، بومهن و دماوند خبر می‌دهند.

در غرب تهران نیز مستاجران از محله‌هایی مثل پونک، جنت آباد، آریاشهر، شهران و شهر زیبا به مقاصدی همچون منطقه ۲۱، ورآورد، گرمدره و کرج نقل مکان می‌کنند.

 

در منطقه ۵ واقع در غرب تهران به عنوان اولین منطقه پرتقاضا برای خرید و اجاره در پایتخت متوسط نرخ رهن کامل (برای هر متر مربع) ۵ تا ۵.۵ میلیون تومان است و در واحدهای نوساز به ۷ تا ۸ میلیون تومان نیز می‌رسد.

این در حالی است که سال گذشته نرخ رهن کامل در غرب تهران (برای هر متر مربع) بین ۲.۵ تا ۳.۵ میلیون تومان بود. در منطقه ۴ واقع در شرق تهران که منطقه‌ای پرتقاضا برای خرید و اجاره محسوب می‌شود نرخ‌های اجاره به طور معمول ۴ تا ۴.۵ میلیون تومان است.

افزایش قیمت واحدهای نوساز
مشاوران املاک درباره نرخ‌ اجاره در تهران می‌گویند: در هفته‌های اخیر برخی مالکان که موفق به فروش واحدهای خود نشده‌اند، قیمت پیشنهادی اجاره واحدهای نوساز را افزایش داده‌اند و قیمت رهن کامل این آپارتمان‌های کلیدنخورده به ۶ تا ۷ میلیون تومان رسیده است.

کم‌توجهی به نرخ‌های مصوب ستاد ملی کرونا نیز کماکان در بازار اجاره محسوس است. دولت اعلام کرده اجاره‌بهای سالیانه نباید بیش از 25 درصد در تهران افزایش پیدا کند، اما کمتر صاحب‌خانه‌ای خود را پایبند به این مصوبه می‌داند.

مشاوران املاک می‌گویند که با توجه به شروط سه‌گانه برای تخلیه شامل فروش، تخریب جهت ساخت و ساز و سکونت پسر تازه مزدوج شده مالک، راه برای دور زدن قانون توسط صاحبخانه‌ها فراهم است و مستاجران اغلب خود را وارد فرآیند شکایت به شورای حل اختلاف نمی‌کنند.

مطالعه بیشتر: مطلب «مستاجران تهرانی چه خانه‌هایی را می‌پسندند؟» را در سایت مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، بازار اجاره، مصالح ساختمانی،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۷ مرداد ۱۴۰۰ساعت: ۰۹:۵۱:۵۹ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

خروج بساز و بفروش‌ها از بازار مسکن

بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد با توجه به کف نیاز به عرضه مسکن جدید، به طور متوسط سالانه باید حدود 90 هزار واحد مسکونی ساخته شود اما در عمل در 6 سال اخیر به‌طور متوسط در هر سال 66 هزار واحد ساخته شده است.

 
به گزارش «مجله ملکی دلتا»، رکود شدید سال ۹۹ در بازار ساخت مسکن، با ابعاد شدیدتر در چهار ماه اول امسال بروز کرد. بررسی نبض ساخت و ساز در پایتخت نشان می‌دهد، شکاف بین «عرضه جدید مسکن» و «کف نیاز به آپارتمان جدید» از ۳۰ درصد سال گذشته و به ۴۰ درصد در سال جاری رسیده است.
 
در تهران برای تعادل‌بخشی عرضه و تقاضا طبق نیازسنجی‌های صورت گرفته، ماهانه به حداقل ۷ هزار واحد مسکونی جدید نیاز است. کارنامه سازنده‌ها طی ماه‌های گذشته از سال جاری حدود نصف این رقم بوده است. این رکود، تاوان هفتم سفته‌بازی ملکی است.
آمار رسمی از تیراژ ساخت وساز در چهارماه نخست 1400 نشان می‌دهد: رکورد 16 ساله رکود ساختمان‌سازی در سال 99، شکسته شد و ساختمان‌سازی در تهران از وضعیت «قرمز» به «بنفش» تغییر وضعیت داد.

آمار رسمی تیراژ خانه‌سازی در تهران، «شروع به ساخت» 14 هزار و 700 واحد مسکونی در چهارماه نخست امسال را نشان می‌دهد که کمترین میزان عرضه از سال ۸۳ به بعد است. حجم ساخت‌وساز در مناطق 22‌گانه شهر تهران طی چهارماه ابتدایی امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته معادل 17 درصد افت کرده است.

کاهش تیراژ ساخت‌وساز از ابتدای سال جاری تا پایان تیرماه از آن جهت دارای اهمیت است که سال گذشته کارنامه آپارتمان‌سازی در شهر تهران رکورددار رکود ساخت‌وساز طی 16 سال گذشته بود اما اکنون که تیراژ ساخت‌وساز نسبت به رکورد سال گذشته نیز مجددا افت کرده یک پیام مهم را برای بازار ساخت‌وساز شهر تهران مخابره می‌کند و آن اینکه ساختمان‌سازی در وضعیت فراقرمز یعنی «بنفش» قرار گرفته است.

 

سال 99، سال سرد عرضه مسکن به بازار
آمارهای مربوط به ساخت واحدهای مسکونی در 17 سال اخیر نشان می‌دهد، سال 99 سردترین بازار به لحاظ تیراژ ساختمانی بوده که در آن کمترین میزان از ساخت مسکن به ثبت رسیده است.

سال گذشته تنها 53 هزار و 400 واحد مسکونی در شهر تهران مجوز ساخت دریافت کردند که این میزان از سال 83 تاکنون که داده‌های مربوط به تیراژ سالانه ساخت مسکن ثبت می‌شود در حوزه ساخت‌وساز نشان‌دهنده رکورد بی‌سابقه در رکود ساختمانی بود تا اینکه روند نزولی ساخت‌وساز در سال جاری، رکورد جدیدی از رکود را از خود برجای گذاشت.

مطالعه بیشتر: مطلب «احتمال کاهش 15 درصدی قیمت مسکن» را در سایت مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، ساخت و ساز مسکن، عرضه مسکن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۶ مرداد ۱۴۰۰ساعت: ۰۴:۱۳:۰۱ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

مستاجران تهرانی چه خانه‌هایی را می‌پسندند؟

بررسی های صورت گرفته حاکی از آن است که مستاجران تهرانی بیش از همه به رهن خانه‌های ۷۹ متری تمایل دارند و در این بین وام ودیعه ۷۰ میلیون تومانی تنها نزدیک به ۱۰ تا ۱۴ درصد از مبلغ رهن خانه با این متراژ را در مناطق بالا شهر تهران تامین می کند

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، در حال حاضر رهن کامل یک واحد ۸۰ متری در منطقه دیباجی جنوبی تهران ۵۰۰ میلیون تومان پول می‌خواهد و رهن کامل یک واحد ۷۸ متری در منطقه شهرک غرب تهران نیز ۸۰۰ میلیون تومان نقدینگی نیاز دارد.

در مناطق متوسط نشین شهر تهران ۷۰ میلیون تومان وام ودیعه مسکن می‌تواند ۱۵ تا ۲۵ درصد مبلغ رهن را تامین کند؛ در حال حاضر رهن کامل خانه در منطقه تهران پارس غربی ۴۰۰ میلیون تومان پول می‌خواهد که وام ودیعه ۷۰ میلیون تومانی ۱۷.۵ درصد از هزینه رهن را تامین می‌کند.

در برخی از مناطق غربی شهر تهران نظیر باغ فیض وام ۷۰ میلیون تومانی ودیعه مسکن یک چهارم و یا ۲۵ درصد هزینه رهن را تامین می‌کند؛ در حال حاضر رهن کامل یک واحد ۸۰ متری در این منطقه ۲۸۰ میلیون تومان نقدینگی نیاز دارد.

 

با ۷۰ میلیون تومان امکان رهن خانه‌ وجود دارد؟
بررسی‌های میدانی صورت گرفته حاکی از آن است که با وام ودیعه مسکن ۷۰ میلیون تومانی در برخی از مناطق تهران امکان رهن کامل خانه وجود دارد. رهن کامل یک واحد مسکونی ۷۵ متری ۲۰ سال ساخت در منطقه صادقیه تهران در حال حاضر ۶۰ میلیون تومان پول می‌خواهد و در منطقه حسن آباد تهران نیز رهن کامل یک واحد مسکونی ۵۰ متری ۸ سال ساخت ۵۰ میلیون تومان بودجه نیاز دارد.

در محله شاداباد تهران نیز امکان رهن خانه‌ با وام ودیعه مسکن ۷۰ میلیون تومانی وجود دارد، به طوری که هزینه رهن کامل یک واحد مسکونی ۷۰ متری ۱۰ سال ساخت در این منطقه ۶۵ میلیون تومان است.

شرایط اخذ وام
طبق پیش‌بینی‌ها، کارگران و حقوق بگیران ثابت با اولویت ازدواج‌های جدید و خانواده‌های ۵ نفره و بیشتر مشمول دریافت این تسهیلات هستند. افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی در کنار زنان سرپرست خانوار دیگر گروه مشمول تسهیلات مذکور را تشکیل می‌دهند.

بر اساس اعلام معاون وزیر راه و شهرسازی زنان مجرد بالای ۳۵ سال و خودسرپرست نیز امکان دریافت این تسهیلات را دارند و به مردان سرپرست خانوار هم که به دلیل فوت همسر، طلاق و متارکه، مجرد هستند نیز وام اجاره تعلق می‌گیرد.

میزان اقساط وام ودیعه مسکن
بازپرداخت تسهیلات کمک ودیعه مسکن برای وام‌های تا ۳۰ میلیون تومانی سه ساله و برای وام‌های ۳۰میلیون تومان به بالا پنج ساله است. قسط وام ۲۵میلیون تومانی حدود ۸۳۰ هزار تومان، ۴۰ میلیون تومانی حدود ۹۰۰ هزار تومان و قسط تسهیلات کمک ودیعه مسکن ۷۰ میلیون تومانی حدود یک میلیون و ۵۵۰هزار تومان است.

سود وام ودیعه مسکن ۲۵ میلیونی حدود پنج میلیون تومان، وام ۴۰ میلیون تومانی حدود ۱۳.۳ میلیون و وام ۷۰ میلیونی حدود ۲۳.۵ میلیون تومان است.

مطالعه بیشتر: مطلب «خروج بساز و بفروش‌ها از بازار مسکن» در مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، مستاجران، وام مسکن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۶ مرداد ۱۴۰۰ساعت: ۰۴:۰۹:۵۳ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

پیش بینی بازار مسکن در دولت آینده

یک کارشناس اقتصاد مسکن گفت: ادامه ثبات کنونی در بازار مسکن به عملکرد دولت آینده بستگی دارد با این شرایط ایجاد تورم اجتناب‌ ناپذیر خواهد بود.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، حسن محتشم اظهار کرد: وضعیت آینده بازار مسکن تا حد زیادی به تصمیمات تیم اقتصادی دولت آقای رئیسی بستگی دارد. اما آنچه از عملکرد گذشته و دیدگاه افراد اطراف رییس‌جمهور سیزدهم برداشت می‌شود، این است که احتمالا دولت آینده بخشی از برنامه‌های خود را برای خلق پول، پرداخت یارانه و به طور کلی سیاست‌های انبساطی مالی می‌گذارد که اثرات تورمی در اقتصاد و به تبع آن بخش مسکن خواهد داشت.
این کارشناس در مورد آینده بازار مسکن تاکید کرد: علت ثبات قیمت‌ها که از اواخر سال گذشته در بازار مسکن ایجاد شده، فروکش کردن حجم تقاضای سرمایه‌ای به این بخش است. تقاضای واقعی هم به دلیل کاهش قدرت خرید وارد بازار نشده و اگر دولت آینده مستقر شود، می‌توانیم حدس بزنیم که از شهریورماه به بعد مقداری بازار مسکن به تحرک برسد.

محتشم در ادامه گفت: شرایط تحریم‌ها، نقدینگی بیش از حدی که همچنان در حال افزایش است، ناکارآمدی بخش تولید و معلق بودن برجام کاملا بر اقتصاد کشور تاثیر گذاشته است. دولت هم منابع آنچنانی ندارد که بخواهد اوضاع اقتصادی را بهتر کند؛ حداقل در کوتاه مدت نمی‌توان چندان امیدوار بود و مسئولان نیز به این موضوع اشاره دارند. وی با بیان اینکه به نظر می‌رسد مسئولان دولت آینده انتظار مقاومت بیشتری از مردم دارند گفت: اگر تیم اقتصادی دولت بتواند در سطوح سیاسی و بین‌المللی گره‌گشایی کند، قطعا نرخ تورم کند می‌شود و حتی ممکن است نرخ ارز کاهش پیدا کند. اما به نظر می‌رسد انتظار کاهش قیمت‌ها چنان بجا نباشد. به هر حال شرایط اقتصاد ایران پیچیده است و اولین قدم برای حل مشکلات این است که اوضاع اقتصاد را بپذیریم.

 

تاثیر افزایش قیمت مصالح ساختمانی بر قیمت مسکن
این عضو هیات مدیره انجمن انبوه‌سازان استان تهران درباره تاثیر رشد قیمت سیمان و فولاد بر بازار مسکن گفت: افزایش نرخ نهاده‌های ساختمانی به سرعت در بازار مسکن نمود پیدا نمی‌کند و در میان‌مدت خود را نشان می‌دهد. اما به هر حال وقتی سیمان از پاکتی ۳۵ هزار تومان به حدود ۱۰۰ هزار تومان می‌رسد، نمی‌توان توقع داشت سازندگان با ضرر، واحدهای خود را بفروشند. اثرات رشد بیش از ۱۰۰ درصدی قیمت مصالح ساختمانی در آینده خود را نشان می‌دهد، اما در شرایط فعلی چندان محسوس نخواهد بود.

محتشم، افزایش ساخت و ساز را در کنترل بازار مسکن موثر دانست و افزود: آقای رئیسی اعلام کرده که می‌خواهد سالیانه یک میلیون واحد مسکونی بسازد. در حال حاضر حدود ۴۰۰ هزار واحد توسط بخش خصوصی ساخته می‌شود. رئیسی باید کاری کند که ۶۰۰ هزار واحد البته بدون دخالت مستقیم دولت به این عدد اضافه شود. یعنی برنامه ریزی را دولت انجام دهد و بخش خصوصی بسازد. اگر این اتفاق رخ دهد قیمت‌ها خود به خود کنترل می‌شود و تا حد زیادی تقاضای بازار حتی تقاضای سرمایه‌ای جواب داده می‌شود. از طرف دیگر با توجه به پیشران بودن بخش مسکن، اشتغال افزایش پیدا می‌کند که برای رونق اقتصادی خوب است.

مطالعه بیشتر: مطلب «کمبود سیمان، مسکن مهر را زمین زد!» را در سایت مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۶ مرداد ۱۴۰۰ساعت: ۰۲:۵۲:۵۵ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

رونق بازار مسکن در گرو حل مشکلات اقتصادی

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مشکلات مسکن ارتباط عمیقی با معضلات اقتصادی دارد، گفت: تا زمانی که مشکلات اقتصادی کشور حل نشود به طور قطع مشکلات ساخت‌وساز و تهیه مسکن برای آحاد جامعه برطرف نخواهد شد.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، محمد سرگزی عنوان کرد: افزایش ۴۲ درصدی نقدینگی طی یک سال گذشته و پیش‌بینی این روند تا سال آینده، برنامه‌ریزی برای حوزه مسکن را مبهم می‌کند؛ چرا که طی سالیان اخیر برنامه برای مدیریت نقدینگی در کشور وجود نداشته است.

سرگزی تصریح کرد: سال گذشته  ۳۶۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه ثبت شد و دولت با خلق پول قصد جبران آن را داشت در نهایت اثر تورمی خلق پول خود را در بازار مسکن نشان داد.

این نماینده مجلس عنوان کرد: یکی دیگر از معضلات صنعت مسکن مداخله مکرر سیاست‌گذاران در تولید واحدهای مسکونی است. در حالی که بازار مسکن ورود مستقیم بخش دولتی را نمی‌پذیرد. از همین رو شاهد کاهش توجیه اقتصادی تولید مسکن برای بخش خصوصی هستیم و هم اکنون یک سازنده بخش خصوصی تنها ۲۰ درصد سود از تولید مسکن عایدش می‌شود که صرفه اقتصادی ندارد. از این رو دولت ها مجبور به حضور مستقیم در این بازار می‌شوند.

 

کمبود شدید زمین در کلانشهرها
وی عنوان کرد: یکی دیگر از چالش‌های جدی بازار مسکن قیمت زمین است و امروز با کمبود شدید زمین در کلانشهرها مواجه هستیم. همه این موارد موجب افزایش قیمت مسکن شده و اغلب افراد در کلانشهرها استطاعت خرید آن را ندارد؛ از طرفی به دلیل عدم اقبال مصرف‌کننده به خرید مسکن، سازنده‌های بخش خصوصی از این چرخه خارج می شوند.

سرگزی عنوان کرد: با وجود تسهیلات بانکی به دلیل فرآیندهای سخت و پیچیده، سازنده رغبتی برای تولید مسکن ندارد، همچنین تغییر دائم در نحوه صدور مجوز ها، افزایش قیمت تمام شده مصالح ساختمانی و قیمت مبهم مسکن در آینده از چالش‌های اصلی صنعت ساخت و ساز کشور است.

وی خاطرنشان کرد: مجلس شورای اسلامی راهکارهای متعددی را برای آن که مسکن از نوع کالای سرمایه‌ای به مصرفی تبدیل شود اتخاذ می‌کند. در وهله اول باید هزینه تولید مسکن کاهش یابد. لذا به دنبال ارائه زمین رایگان به تولیدکنندگان هستیم.

او افزود: همچنین ارائه تسهیلات برای ساخت مسکن از طریق قرض‌الحسنه از دیگر طرح‌های پیشنهادی مجلس برای کاهش قیمت تمام شده مسکن است.

مطالعه بیشتر: مطلب «ایرانی‌ ها چند خانه در ترکیه خریدند؟» در مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، مجلس، مشکلات بازار مسکن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۶ مرداد ۱۴۰۰ساعت: ۰۲:۵۱:۰۹ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

با قیمت‌سازی کاذب مسکن برخورد می‌شود!

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس، گفت: دلالان بازارهای رهن و اجاره در سایت‌های اینترنتی مشغول به قیمت‌سازی‌ کاذب هستند که اینکار مانع کاهش قیمت خانه می‌شود.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، اسماعیل حسین زهی در رابطه با جولان دلالان در بازارهای رهن و اجاره مسکن گفت: در حال حاضر با توجه به افزایش سرسام آور قیمت مسکن، ستاد کرونا با پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی، مصوبه‌هایی برای حمایت از مستاجران در نظر گرفته که مهمترین آنها ایجاد سقف برای افزایش اجاره بها و عدم ارائه حکم تخلیه به صاحب‌خانه‌هایی که اجاره‌های غیر متعارف می‌گیرند.

وی با بیان اینکه تاکنون بخش عمده‌ای از رای پرونده‌های ارجاعی به شوراهای حل اختلاف در خصوص دعاوی موجر و مستاجر، به نفع مستاجران بوده است، اضافه کرد: علی رغم تمامی مصوبات حمایتی ستاد ملی مقابله با کرونا راه‌های زیادی برای فرار از این قوانین وجود داشته لذا از صاحبخانه‌ها می‌خواهیم در این شرایط نامساعد شیوع ویروس کرونا بیش از گذشته با مستاجران خود تعامل داشته باشند.

 

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: قانون مالیات بر خانه های خالی نیز در مرحله اجرا قرار داشته که با عملیاتی شدن کامل آن و عرضه خانه های خالی احتکار شده توسط سوداگران به بازار تا حدوی با کاهش قیمت مواجه خواهیم شد. از طرفی هم برخی دلالان بازارهای رهن و اجاره با ورود به سایت های خرید و فروش اینترنتی و ایجاد قیمت کاذب در صدد افزایش قیمت‌ها هستند.

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: بنگاه‌های معاملات مالکی نیز بازار مسکن را خالی از نظارت دیده و ضمن همراهی با دلالان برای سود بیشتر مانع کاهش قیمت مسکن می‌شوند. از این رو مراجع قضایی باید با همکاری پلیس فتا با جدیت به این موضوع ورود کرده و جلو این دلال بازی ها را بگیرند.

مطالعه بیشتر: مطلب «نفوذ فایل فیک به استارت‌آپ‌های مسکن» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، قیمت سازی، قیمت سازی کاذب مسکن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۶ مرداد ۱۴۰۰ساعت: ۰۲:۳۸:۲۳ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

احتمال کاهش 15 درصدی قیمت مسکن

نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک گفت: بازار مسکن باید تا پایان سال حداقل 15 درصد کاهش قیمت را تجربه کند.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، حسام الدین عقبایی نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به اینکه در حال حاضر بازار مسکن با رکود زیادی مواجه است، گفت: از آنجایی که در سال‌های گذشته قیمت مسکن در کشور به ویژه تهران جهشی و بیش از حد انتظار بود در شرایط کنونی با رکود سنگینی مواجه شده و تورم‌های کنونی هم تاثیر چندانی بر قیمت مسکن ندارد.

وی در ادامه بیان کرد: کمتر از 20 درصد قیمت تمام شده مسکن، مربوط به مصالح ساختمانی است. از سوی دیگر جهش قیمت مسکن در دو سال گذشته به قدری بوده است که هر چقدر هم قیمت مصالح ساختمانی افزایش پیدا کرده باشد، نمی‌تواند قیمت ملک را بالا ببرد.

رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک افزود: در شرایط کنونی بسیاری از سازنده‌ها قیمت واحدهای مسکونی را بسیار بالا اعلام کرده‌اند، به همین دلیل در ماه‌های گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل تعداد معاملات به شدت کاهش یافته است و اگر سازنده‌ها تعدیل در قیمت ایجاد نکنند رکود عمیق‌تر خواهد شد. اما به طور قطع اگر معاملات رونق بگیرد هم سرمایه در گردش سازنده‌ها بیشتر می‌شود و وضعیت بازار بهتر خواهد شد.

 

پیش‌بینی بازار مسکن تا پایان سال
عقبایی با تاکید بر اینکه پیش‌بینی می‌شود که بازار مسکن تا پایان سال حداقل 15 درصد کاهش قیمت را تجربه کند، اظهار کرد: در شرایط کنونی بازار مسکن دارای حباب است و نمی‌توان میزان حباب آن را به صورت دقیق اعلام کرد، زیرا در مناطق بالای شهر حباب بیشتری دارد و هر چقدر به سمت مناطق پایین شهر و شهرستان‌ها برویم میزان حباب مسکن کاهش پیدا می‌کند و ریسک معاملات هم پایین می‌آید.

نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک با تاکید بر اینکه دولت جدید برنامه‌های خوبی را برای بخش مسکن دارد، گفت: به طور قطع اگر ساخت یک میلیون مسکن در کشور اجرایی شود، می‌تواند در تعادل عرضه و تقاضا موثر باشد.

او درباره تاثیر ساخت مسکن ملی بر وضعیت بازار در آینده گفت: اجرای هر گونه طرحی که منجر به تولید و عرضه بیشتر مسکن در کشور شود، می‌تواند در کاهش قیمت هم موثر باشد؛ چراکه سالانه حدود 600 هزار ازدواج در کشور ثبت می‌شود که به همین میزان تقاضای واقعی مسکن ایجاد می‌کند و نمی‌توان نسبت به آن بی‌تفاوت بود.

مطالعه بیشتر: مطلب «پیش بینی بازار مسکن در دولت آینده» در مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املاک دلتا، مصالح ساختمانی، کاهش قیمت مسکن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۶ مرداد ۱۴۰۰ساعت: ۰۲:۳۷:۰۲ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)

با بودجه محدود در مناطق 15 و 16 صاحبخانه شوید

اگر به دنبال یافتن منطقه‌ای ارزان قیمت برای سکونت هستید، ما خرید آپارتمان در مناطق 15 و 16 را به شما پیشنهاد می‌کنیم؛ برای بررسی قیمت مسکن در این مناطق تا انتها با ما همراه باشید.

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، همانطور که می‌دانید، بسیاری از مردم به دلیل افزایش سرسام‌آور قیمت مسکن، رویای صاحب‌خانه شدن را حتی در خواب هم نمی‌بینند؛ اما ما در این گزارش قصد داریم برخی از محله‌هایی که هنوز با نقدینگی محدود امکان خانه‌دار شدن در آن وجود دارد را به شما معرفی کنیم.

یکی از مناطقی که می‌خواهیم برای خرید خانه با بودجه محدود به شما معرفی کنیم؛ مناطق 15 و 16 است که امکان یافتن خانه‌های زیر یک میلیارد تومان همچنان در آن است.

بررسی قیمت خرید آپارتمان در مناطق 15 و 16
برای مثال یک واحد مسکونی نوساز 65 متری در محله جوادیه، با سن بنای 4 سال ساخت با قیمت 975 میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است. شما در این محله حتی امکان یافتن خانه زیر 600 میلیون تومان را خواهید داشت؛ البته این خانه‌ها بدون امکانات، با سن بنای بالا و کم متراژ هستند.

 

خزانه، یکی دیگر از محله‌های منطقه 15 و 16 است که هنوز امکان یافتن خانه زیر یک میلیارد در آن امکان‌پذیر است؛ اما اگر به دنبال خانه با امکانات مناسب هستید باید برای خرید خانه در این محله بین یک میلیارد و 500 تا 2 میلیارد و 500 میلیون تومان نقدینگی داشته باشید.

برای مثال یک واحد مسکونی 65 متری با 12 سال ساخت، بدون امکانات در محله خزانه 780 میلیون تومان آگهی شده است.

در این میان محله افسریه در این منطقه، جزو محله‌های گزان قیمت به شمار می‌رود و شما باید برای خرید یک خانه 70 متری به طور میانگین باید بالای یک میلیارد و 600 میلیون تومان نقدینگی داشته باشید.

اگر به دنیال خرید آپارتمان در منطقه 15 و 16 تهران هستید بهتر است بدانید، شما در محله‌هایی همچون شوش، اتابک، کاروان، مشیریه، خراسان نیز امکان یافتن خانه‌های زیر 800 میلیون تومانی را خواهید داشت. اما این خانه‌ها اغلب بدون امکانات هستند و موقعیت جغرافیایی مناسبی ندارند، اما برای سرمایه‌گذاری مناسب هستند.

مطالعه بیشتر: مطلب «میانگین قیمت مسکن در منطقه 3» در مجله ملکی دلتا بخوانید.


برچسب: املکا دلتا، خرید خانه، قیمت مسکن،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۶ مرداد ۱۴۰۰ساعت: ۰۲:۳۵:۴۰ توسط:املاک دلتا موضوع: نظرات (0)